• 20 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

Podľa novej štúdie uverejnenej na portáli Social Science Research Network je v celej krajine 186 bánk, ktoré by mohli skrachovať, ak by si polovica ich vkladateľov rýchlo vybrala svoje finančné prostriedky.

Dokonca aj poistení vkladatelia – tí, ktorí majú v banke 250 000 dolárov alebo menej – by mohli mať problémy získať svoju hotovosť, ak by tieto inštitúcie čelili takejto vlne, akú pred týždňom zažilo Silicon Valley.

Obavy vzbudzuje skutočnosť, že tieto banky držia značnú časť svojich aktív vo finančných nástrojoch citlivých na úrokové sadzby, ako sú štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami. Hodnota týchto starších, nízko úročených investícií prudko klesla, keď Federálny rezervný systém v minulom roku zvýšil úrokové sadzby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

V prípade SVB táto inštitúcia so sídlom v kalifornskej Santa Clare zaparkovala veľkú časť svojej hotovosti v dlhodobých štátnych dlhopisoch, ktoré sú mimoriadne bezpečné z hľadiska straty počiatočnej investície, ale nemali takú hodnotu ako v čase, keď ich SVB kupovala, pretože úrokové sadzby sa odvtedy zvýšili. Banka musela časť týchto dlhopisov predať, aby uspokojila požiadavky klientov na výbery za nižšiu cenu, ako za ne zaplatila, čo viedlo k strate takmer 2 mld.

Keď SVB zverejnila túto stratu spolu s plánom získať ďalších 500 000 miliónov dolárov od Wall Street, vyvolalo to medzi jej zákazníkmi, ktorí využívajú rizikový kapitál a technologické startupy, obavy, že banka je platobne neschopná. V panike vyvolanej sociálnymi médiami sa zákazníci ponáhľali vybrať si svoje peniaze z obavy, že banke dôjde ku koncu – klasický bank run.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Federálna vláda vstúpila do hry a prisľúbila, že podporí všetkých vkladateľov, nielen tých s limitom FDIC 250 000 USD, v snahe zastaviť širšiu paniku, keď vkladatelia začali vyberať peniaze z iných bánk približne rovnakej veľkosti.

Štúdia teraz ukazuje, že viaceré z týchto bánk by mohli byť vystavené rovnakému vývoju, ak sa vysoké percento znepokojených klientov začne pokúšať vybrať svoje vklady.

„Naše výpočty naznačujú, že tieto banky sú určite vystavené potenciálnemu riziku hromadného výberu vkladov, ak nedôjde k ďalším vládnym zásahom alebo rekapitalizácii,“ napísali ekonómovia.

Štúdia sa zaoberala aktívami bánk v celej krajine a zistila odhadovanú stratu ich trhovej hodnoty vo výške 2 biliónov USD.

Podobné články

V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
Väčšina Američanov si myslí, že existujú len dve pohlavia, ukázal prieskum

Väčšina Američanov si myslí, že existujú…

Viac ako sedem z desiatich (71 %) dospelých Američanov súhlasí s tvrdením, že „existujú dve pohlavia, mužské a ženské“, ako vyplýva…
Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu za posledných 40 rokov

Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu…

Ako v stredu informovala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), v prvom štvrťroku tohto roka banky v USA zaznamenali rekordný pokles…
Bankrot USA je možný tento piatok, majú posledných 60 miliárd dolárov

Bankrot USA je možný tento piatok,…

Svetový finančný trh vykazoval zmiešané signály v súvislosti s blížiacim sa termínom stanovenia stropu dlhu USA. Indexy na Wall Street v…
V Amerike schválili policajné robotické psy: Pozrite sa, čo to všetko dokáže

V Amerike schválili policajné robotické psy:…

Mestská rada Los Angeles povolila miestnemu policajnému oddeleniu používať robotické „psie“ zariadenie napriek protestom obyvateľov a niektorých nesúhlasiacich členov rady. New…
Niečo sa chystá? Americkým senátorom rozdali satelitné telefóny pre prípad núdzovej komunikácie

Niečo sa chystá? Americkým senátorom rozdali…

Viac ako 50 senátorov dostalo satelitné telefóny na núdzovú komunikáciu v súvislosti s rastúcimi obavami z bezpečnostných rizík pre členov Kongresu,…

Pridaj komentár