• 28 marca, 2023
  • 1 komentár
  • 5minúty čítania

Tak toto je masaker! V Paríži vyšlo do ulíc stotisíc ľudí, žiadajú hlavu Macrona

Tak toto je masaker! V Paríži vyšlo do ulíc stotisíc ľudí, žiadajú hlavu Macrona

Protestujúci na železničnej stanici v Paríži. Dymovnice na letisku v Biarritzi. Hnev na dôchodkové reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v utorok nejavil žiadne známky poľavenia, keď sa národ pripravoval na desiaty deň celonárodných demonštrácií.

Rozsiahle protesty v posledných týždňoch ochromili hlavné služby v celej krajine v súvislosti s Macronovým návrhom zvýšiť vek odchodu do dôchodku pre väčšinu pracovníkov zo 62 na 64 rokov, čo pobúrilo opozičných zákonodarcov a odbory.

Očakáva sa, že v utorok sa do 240 plánovaných zhromaždení po celom Francúzsku zapojí až 900 000 demonštrantov, pričom len v uliciach hlavného mesta by ich malo byť 100 000, uviedla televízia BFM. Demonštranti začali zapĺňať ulice Paríža už v skorých popoludňajších hodinách.

Videá na sociálnych sieťach, ktoré overila CNN, ukazujú, ako protestujúci vypúšťajú dymovnice pred vchodom na letisko Biarritz a v nástupnej časti terminálu predtým, ako z reproduktorov zaznie vyhlásenie o evakuácii. Ďalej na severe sa protestujúci prechádzali po železničných koľajniciach na parížskej železničnej stanici Gare de Lyon, uviedla pobočka CNN BFM.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mladého Rusa roztrhal v Egypte žralok. Ľudia kričali a všetko natáčali

Začiatkom tohto mesiaca sa objavili zábery hromád odpadu v parížskych štvrtiach, pretože masívne štrajky proti reformám ovplyvnili mestské služby odvozu odpadu. Odborový zväz CGT však predtým uviedol, že smetiari od stredy svoj štrajk pozastavia.

Vláda minulý týždeň presadila veľmi nepopulárny návrh zákona bez hlasovania po dvoch neúspešných hlasovaniach o nedôvere, ktoré uvoľnili cestu dôchodkovým reformám. Tvrdí, že spoliehať sa na to, že pracujúce obyvateľstvo bude platiť za rastúcu vekovú skupinu dôchodcov, už nie je vhodné.

Blokovanie letísk je taktika, ktorú používajú protestujúci proti dôchodkovej reforme po celej krajine, pričom vo štvrtok ráno bol prerušený aj terminál 1 na letisku Charlesa de Gaulla severne od Paríža.

Na záberoch možno identifikovať najmenej štyri skupiny na základe ich insígnií, vrátane miestneho baskického odborového zväzu a dvoch národných združení – CGT Departmental Union of Pyrénées-Atlantiques a Fédération syndicale unitaire (FSU).

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

FSU, ktorá vysielala naživo video z utorkového protestu na letisku, je podľa svojej webovej stránky jedným z hlavných odborových zväzov v sektore vzdelávania vo Francúzsku, ktorý zastupuje „162 000 členov, z ktorých 88 % tvoria učitelia“.

CGT je jedným z piatich hlavných odborových zväzov v celej krajine a má pobočky po celej krajine.

CNN sa pokúsila kontaktovať FSU aj CGT a nemôže nezávisle potvrdiť, koľko ľudí sa zúčastnilo na proteste na letisku alebo ako sa udalosť vyvíjala.

Podobné články

Európe hrozia islamské teroristické útoky, varuje francúzsky minister vnútra

Európe hrozia islamské teroristické útoky, varuje…

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin požiadal vládu USA o väčšiu výmenu spravodajských informácií a varoval pred opätovným nárastom islamských teroristických hrozieb…
Francúzsko chce pokutovať futbalistov za odmietanie dresov LGBTQ

Francúzsko chce pokutovať futbalistov za odmietanie…

Viacerí profesionálni futbalisti vo Francúzsku si vyslúžili hnev ministerstva športu za to, že sa odmietli zúčastniť na každoročnej ligovej kampani proti…
Na proteste v Prahe viala obrovská vlajka Kotlebovcov. Svoj postoj za vystúpenie z NATO šíria všade

Na proteste v Prahe viala obrovská…

Na Václavskom námestí v Prahe sa v sobotu zišlo niekoľko stoviek ľudí, aby protestovali proti vláde a vojne na Ukrajine. Požadovali…
Klimatických aktivistov museli vysekávať zbíjačkami z cesty. Jeden dostal po papuli

Klimatických aktivistov museli vysekávať zbíjačkami z…

Nedávno sa v Berlíne konala vopred ohlásená monštruózna akcia klimatických extrémistov, ktorí tvrdili, že do ulíc vyjdú tisíce ľudí, ale nakoniec…
Francúzom praskli nervy, zapaľujú policajtov na protestoch

Francúzom praskli nervy, zapaľujú policajtov na…

Počas pondelkových prvomájových demonštrácií vo Francúzsku bolo zranených 406 policajtov a žandárov, z toho 259 v Paríži. Polícia v súvislosti s…
Milión ľudí vyšlo vo Francúzsku do ulíc a zranili stovky policajtov

Milión ľudí vyšlo vo Francúzsku do…

Viac ako 400 policajtov utrpelo zranenia a najmenej 540 ľudí bolo v pondelok zatknutých vo Francúzsku, kde sa celoštátne prvomájové protesty…

1 Komentáre

  • Myslím, že je jasné prečo zomrela mladá a inak zdravá žena. Ako vo všetkých prípadoch mladých a dokonca športovcov je to COVID-19. Svinstvo ktoré do seba dali napipichť v dobrej viere . Tak ich to stálo život.

Pridaj komentár