• 26 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Švédska raketa havarovala a padla do Nórska

Švédska raketa havarovala a padla do Nórska

Nórsko označilo havárie rakiet za „alarmujúce incidenty, ktoré môžu spôsobiť vážne škody“, a vyzvalo tých, ktorí by mohli spôsobiť narušenie hraníc, aby o tom čo najskôr informovali príslušný orgán – čo Švédsko zjavne neurobilo.

Výskumná raketa vypustená zo severného Švédska sa zrútila na zem v nórskom pohorí na odľahlom severe krajiny, čo spôsobilo zriedkavú roztržku medzi susedmi, keďže sa ukázalo, že Švédsko oneskorene informovalo Oslo o nešťastí.

Raketa a jej náklad, ktoré boli vypustené v pondelok skoro ráno z vesmírneho strediska Esrange v Kirune na severe, sa zrútili vo výške približne 1 000 metrov v opustenom pohorí v obci Malselv na ďalekom severe Nórska, asi 10 kilometrov od najbližšej obývanej oblasti a približne 40 kilometrov severozápadne od plánovaného miesta pristátia. Raketa bola dlhá deväť metrov a pri štarte mala hmotnosť 1,3 tony. Hoci nikto nebol zranený a neboli hlásené žiadne materiálne škody, nórske ministerstvo zahraničných vecí vydalo strohé vyhlásenie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

„Pád takejto rakety je veľmi vážny incident, ktorý môže spôsobiť vážne škody,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Osle vo vyhlásení. „Keď dôjde k takémuto narušeniu hraníc, je veľmi dôležité, aby zodpovedné osoby okamžite informovali príslušné nórske orgány prostredníctvom príslušných kanálov,“ dodalo.

Nórsky úrad pre civilné letectvo tiež zdôraznil, že sa o havárii dozvedel až z oneskorenej tlačovej správy Švédskej vesmírnej spoločnosti, bez priameho kontaktu.
Švédska raketa vykonávala experimenty v nulovej gravitácii vo výške približne 250 kilometrov.

„Raketa nabrala o niečo dlhšiu a západnejšiu trajektóriu, než sa počítalo, a po skončení letu pristála 15 kilometrov v Nórsku,“ uviedla Švédska vesmírna korporácia (SSC) v následnom vyhlásení a dodala, že prebiehajú práce na vyzdvihnutí jej nákladu.

Nórske ministerstvo zahraničných vecí však zároveň upozornilo, že práce na vyzdvihnutí sa nemali začať bez nórskeho povolenia. Zdôraznilo tiež, že trosky takýchto rakiet môžu byť kontaminované raketovým palivom alebo inými toxickými materiálmi.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu za posledných 40 rokov

Hoci ide o nezvyčajnú udalosť, nie je ojedinelá. V roku 2009 skončila na nórskej strane hranice aj raketa vystrelená zo Švédska.

„Sme v procese vyšetrovania, čo spôsobilo, že sme skončili mimo určenej oblasti,“ povedal švédskym médiám Marko Kohberg, vedúci oddelenia pre rakety a balóny v SSC.

Vesmírne stredisko Esrange bolo založené v roku 1964 približne 40 kilometrov východne od banského mesta Kiruna v kraji Norrbotten. Využíva sa najmä na vedecký výskum pomocou výškových balónov, výskum polárnej žiary, štarty rakiet a sledovanie satelitov. Jej poloha približne 200 kilometrov severne od polárneho kruhu v rozľahlej divočine sa označuje za ideálne miesto na vypúšťanie satelitov. V priebehu desaťročí boli z Esrange vypustené stovky sondážnych rakiet a stratosférických balónov. Vesmírnu základňu obklopuje veľká pristávacia plocha, približne dvakrát väčšia ako Luxembursko.

Podobné články

Švédski demokrati sa snažia prehodnotiť stratégiu EÚ a pripraviť pôdu pre odchod z únie

Švédski demokrati sa snažia prehodnotiť stratégiu…

Podľa najväčšej švédskej pravicovej strany početné ústupky krajiny Bruselu narúšajú jadro národnej demokracie a nemajú podporu verejnosti. Cieľom stratégie, ktorú navrhujú,…
Toto rozpúta tretiu svetovú? Poliaci našli v lese ruskú raketu

Toto rozpúta tretiu svetovú? Poliaci našli…

Podľa miestnych médií sa v poľskom lese našla ruská raketa. Munícia bola údajne objavená neďaleko mesta Zamosc, ktoré je vzdialené stovky…
Realita Švédska: Mladík nechcel platiť za autobus, rovno začal mlátiť vodiča

Realita Švédska: Mladík nechcel platiť za…

Celkom bežná cesta autobusom vo Švédsku. Aspoň podľa dopravcu sú tieto incidenty celkom bežné. Natíska sa otázka, či by nebolo dobré…
Švédske gangy sa rozrastajú o 1000 nových členov ročne a bude to ešte horšie, varuje šéf polície

Švédske gangy sa rozrastajú o 1000…

V celom Švédsku sa každoročne do zločineckých gangov zapojí viac ako 1 000 ľudí a tempo náboru sa neznižuje, varoval v…
Švédsky politik kritizuje EÚ: Rozhodujú za nás nikým nevolení úradníci!

Švédsky politik kritizuje EÚ: Rozhodujú za…

Podľa lídra národno-konzervatívnej strany Švédski demokrati Jimmieho Akessona sa EÚ stala pre Švédsko „demokratickým problémom“, keďže legislatíva, ktorú zavádzajú nevolení bruselskí…
Švédske mesto vymazalo reklamu kvôli „príliš veľkému počtu“ bielych ľudí

Švédske mesto vymazalo reklamu kvôli „príliš…

Podľa údajov samotného mesta Boras má 32 % jeho obyvateľov zahraničný pôvod, čo je v súlade s celkovým počtom obyvateľov Švédska.…

Pridaj komentár