• 19 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 10minúty čítania

Šokujúci rozhovor poľského generála: Už je neskoro poraziť Rusov, sankcie sú neúčinné…

Šokujúci rozhovor poľského generála: Už je neskoro poraziť Rusov, sankcie sú neúčinné…

„Teraz môže byť Rusko utlmené len politicky a ekonomicky. Putinova politická a hospodárska slučka sa musí utiahnuť. Ak sa tak nestane, Ukrajina nemá šancu vojensky vyhrať túto vojnu. Je jasné, že sankcie sú neúčinné, pretože Rusko obnovuje svoju armádu. Ako ďalej? Stavíme na to, že všetci Ukrajinci by mali v tejto vojne zomrieť? Mám dojem, že Západ chce neustále vyzbrojovať Ukrajinu metódou kvapkania. To umožňuje Ukrajincom bojovať, ale nie vyhrať. Opakujem – všetci Ukrajinci majú zomrieť na bojisku? Západ namiesto pomoci diskutuje,“ – Generál Waldemar Skrzypczak, bývalý veliteľ pozemných síl, v rozhovore pre portál wPolityce.pl.

wPolityce.pl: Rusi bohužiaľ po dlhom boji dobyli Soledar. Aká je však všeobecná situácia na fronte?

Generál Waldemar Skrzypczak: Rusi vrhli všetky svoje sily smerom na Soledar-Bakhmut. Tieto mestá považujú za brány do Donbasu. Putin po porážkach v lete a na jeseň minulého roka prehodnotil svoje strategické ciele. Jeho strategickým cieľom je teraz obsadiť východnú časť Ukrajiny. Putin je presvedčený, že ak obsadí Donbas, Ukrajina sa nebude môcť ekonomicky rozvíjať, ale bude poľnohospodárskou krajinou. Bohužiaľ, Rusko svoj cieľ dosiahne, pretože si teraz buduje výhodu. Kľúčom k jej úspechu bude to, čo robí teraz – odklonila sa od „špeciálnej operácie“, ale pripravuje sa na plnohodnotnú vojnu, v ktorej má byť ruským tromfom niekoľkonásobná prevaha nad ukrajinskou armádou. Rusi to dosiahnu a bohužiaľ nie je o čom diskutovať. Rusi budú viesť operáciu zo severu….

V predchádzajúcom rozhovore so mnou ste spomenuli, že tento úder sa uskutoční koncom januára a začiatkom februára, čo závisí aj od poveternostných podmienok a rekonštrukčných schopností ruskej armády.

Stane sa to, je to len otázka času. Niektorí hovoria, že Rusi zaútočia z bieloruského územia. Prečo by to však robili? Nevidím pre to žiadne vojenské opodstatnenie. Podľa niektorých preto, aby odrezali logistický koridor Ukrajincov z Poľska. Podľa môjho názoru to nemá zmysel, pretože Ukrajinci môžu mať rovnaký koridor cez Rumunsko, cez Slovensko, cez Maďarsko. Preto ak niekto tvrdí, že Rusi udrú z Bieloruska práve z takéhoto dôvodu, má pravdepodobne problémy so zemepisom. Prečo Rusi potrebujú celú Ukrajinu? Putin chce zopakovať Afganistan, aby Ukrajinci utopili ruské okupačné jednotky v krvi? Viete, koľko vojakov je potrebných na okupáciu Ukrajiny? Najmenej milión alebo viac. Ukrajinci by Rusom spôsobili horší osud ako mudžáhidi v Afganistane, takže si myslím, že v Kremli už nie sú takí idioti, ktorí by chceli okupovať celú Ukrajinu s ukrajinským ľudom, ktorý nenávidia. Zaujímalo by ma teda, či sa niektorí odborníci zobudili. Viete si predstaviť okupáciu Ukrajiny Rusmi?

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  „Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

Je známe, že by to Rusov stálo veľa peňazí a znamenalo by to obrovské ľudské straty.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

Ukrajinský odboj by bol taký, aký tu ešte nebol, pretože by mu pomohli všetci, vrátane Poľska. Putinovi preto záleží na východnej Ukrajine, aj preto, že sa už značne vyľudnila. Niektorí z nich z vojnovej zóny utiekli, zatiaľ čo tí, ktorí tam zostali, majú dojem, že im je jedno, či tam vládnu Ukrajinci alebo Rusi. Veď tí Ukrajinci, ktorí odtiaľ mohli utiecť, to už urobili a zvyšok Rusi spacifikovali, niektorých z nich zavraždili. Gerasimov prevzal velenie nad ruskými jednotkami, takže už nešlo o „špeciálnu operáciu“, ale o plnohodnotnú vojnu. Do nadchádzajúcej operácie bude zapojený celý vojenský potenciál Ruska na tomto fronte. Západ nemôže Ukrajine pomôcť natoľko, aby vybudovala vojenský potenciál, ktorý by prekonal ruský.

Západ už nemôže vyzbrojiť Ukrajinu tak, aby sa mu napriek tomu podarilo zastaviť nadchádzajúcu ruskú ofenzívu? Prvé oznámenia o dodávkach západnej ťažkej techniky na Ukrajinu sú už tu – tanky Challenger 2, Leopardy….

Nenamýšľajme si, že 100 tankov zmení osud vojny. Boli tu šance vyhrať vojnu, ale príležitosť bola v lete premárnená. Povedal som v auguste: „Porazte Rusov, pretože druhú šancu už nedostanete. Už nebudú slabší, ako sú“. Ukázalo sa, že na juhu, na severe sa uskutočnili ofenzívy, ale nedošlo k rozhodujúcemu úderu, ktorý by rozbil ruskú armádu, a teraz to má následky. Rusi obnovujú svoj potenciál. Neviem, čo urobí Západ, ale ani 100 tankov nezmení situáciu, keď Rusi získavajú niekoľkonásobnú prevahu nad ukrajinskou armádou. Ukrajinci sa nechystajú rozbiť Rusov stovkou leopardov.

Dovoľte mi položiť vám priamu otázku – môže Západ ešte zmeniť túto pre Ukrajinu nepriaznivú situáciu, ktorú ste načrtli, radikálnym zvýšením množstva a kvality dodávok vojenského materiálu?

Nie, z vojenského hľadiska je na to už neskoro. Teraz môže byť Rusko len politicky a ekonomicky utlmené. Putinova politická a hospodárska slučka sa musí utiahnuť. Ak sa tak nestane, Ukrajina nemá šancu vojnu vyhrať. Je jasné, že sankcie sú neúčinné, pretože Rusko obnovuje svoju armádu. Ako ďalej? Stavíme na to, že všetci Ukrajinci by mali v tejto vojne zomrieť? Mám dojem, že Západ chce Ukrajinu neustále vyzbrojovať metódou kvapkania. To umožňuje Ukrajincom bojovať, ale nie vyhrať. Opakujem – všetci Ukrajinci majú zomrieť na bojisku? Západ namiesto pomoci diskutuje. Koľko času sa premrhalo napríklad na diskusie o Patriotoch pre Ukrajinu?

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú "proukrajinského" prezidenta

Práve tu poľská vláda od začiatku podporovala myšlienku poskytnúť Ukrajine batérie Patriot.

Nech sa každý stará sám o seba, najhoršie, čo sa môže stať, je, že z tejto vojny vytĺka politický kapitál. Ukrajinci umierajú a ich vojaci nemajú na to, aby túto vojnu vyhrali. Rusi dostali šancu a čas. Neviem, čo teraz môžu Ukrajinci urobiť, aby prelomili ruskú prevahu. Z vojenského hľadiska takáto možnosť neexistuje.

Keď Rusko vo februári 2022 vtrhlo na Ukrajinu, tiež málokto veril, že sa im podarí Rusko zastaviť, a predsa sa im to podarilo, aj vďaka katastrofálnemu veleniu Rusov.

Rusi sa už od Ukrajincov naučili, ako bojovať. Nie som porazenec, len ľutujem, že sa premrhal čas, keď sa mohlo Ukrajine pomôcť a menej diskutovať. Ak niekto chce veriť v zázraky, potom verme, že Ukrajina vojensky vyhrá túto vojnu. Podľa môjho názoru však pri výhode, ktorú Rusi vytvárajú, aj keby denne zabili 500 Rusov, nie je to pre nich nič.

Ako som však pochopil, podľa vás by mal Západ stále vojensky podporovať Ukrajinu?

Áno, je potrebné dodávať Ukrajincom zbrane, ale nie kvapkovou metódou. Aj táto pomoc by už mala mať úplne iný charakter. Spolu s NATO by sme mali začať cvičiť nové formácie ukrajinskej armády – v Poľsku, Nemecku, Francúzsku. Mali by sme vycvičiť tých ukrajinských občanov, ktorí sú tu – zmobilizovať, vycvičiť, vymenovať a poslať na front, pretože pre Ukrajinu je to čoraz ťažšie.

Pochopil som vás správne – myslíte si, že v Poľsku by mali byť tí Ukrajinci, ktorí teraz žijú v našej krajine, mobilizovaní a vyškolení?

A prečo nie? Vo Francúzsku sme v rokoch 1939 a 1940 vytvorili armádu z emigrantov a tých, ktorí utiekli z Poľska po septembrovej porážke, s 80 000 vojakmi. A prečo takéto ukrajinské jednotky nepostaviť v Poľsku a neposlať ich na front? Je to len otázka medzivládnych dohôd a dá sa to urobiť, netreba čakať.

Pokiaľ ide o ukrajinských občanov, ktorí sa zdržiavajú v krajinách NATO vrátane Poľska, tí z nich, ktorí chceli bojovať na fronte, sú už na Ukrajine.

A teraz sa ich budeme pýtať, či chcú byť vojakmi alebo nie? Treba ich zmobilizovať, odviesť do armády a to je všetko. Prepáčte mi, že to hovorím, ale ako vojaka ma mrzí, že Ukrajina premrháva svoju príležitosť s našou účasťou.

Podobné články

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe expert

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe…

Domácim titulom Novaka Djokoviča je grandslamový titul číslo 22. Srbský tenista zdolal svojho gréckeho súpera Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch a…
Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú „proukrajinského“ prezidenta

Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké…

U našich českých susedov sa stal prezidentom Petr Pavel a porazil Andreja Babiša. Na včerajšie oslavy prišla Pavlovi aj slovenská prezidentka…
NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf Vojenského výboru NATO

NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf…

Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer v rozhovore pre portugalskú televíziu RTP uviedol, že blok pod vedením USA je pripravený na…
„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje…

Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v…
Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre Ukrajinu, hlási britský poslanec

Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre…

Konzervatívny poslanec Tobias Ellwood tvrdí, že výstavba továrne na zbrane v Poľsku, ktorá by vyrábala muníciu podľa noriem NATO, by bola…
Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na konflikt s USA a ich spojencami

Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na…

Rusko pripravuje novú ofenzívu s cieľom získať späť iniciatívu, aj keď sa pripravuje na dlhé obdobie patovej situácie na Ukrajine. Takmer…
Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený predstaviteľ EÚ

Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený…

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ priznal, že Rusko je teraz „vo vojne proti NATO a Západu“ a invázia na Ukrajinu sa dostala do…
Soták povedal v TV, čo si myslí o Európskej únii a ako to celé dopadne

Soták povedal v TV, čo si myslí o Európskej…

Podnikateľ Soták šokoval v živom vysielaní, keď povedal, že síce Európska únia je dobrá myšlienka, no s tými ľuďmi, ktorí ju…
Zamestnanec Pfizeru na tajnej nahrávke hovorí o mutovaní vírusov. Je to len ďalší hoax?

Zamestnanec Pfizeru na tajnej nahrávke hovorí o mutovaní vírusov.…

Veľmi virálne video, ktoré údajne ukazuje vysokopostaveného zamestnanca spoločnosti Pfizer, ako hovorí o experimentoch s vakcínou COVID-19, sa rozšírilo po sociálnych…

Pridaj komentár