• 28 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Slovensko začína vyvážať elektrinu Ukrajine. Zelenský môže byť pokojnejší

Slovensko začína vyvážať elektrinu Ukrajine. Zelenský môže byť pokojnejší

Ukrajina včera na skúšku doviezla elektrinu zo Slovenska. Informoval o tom ukrajinský server RBK-Ukrajina.

Dovoz elektriny zo Slovenska či Európy má znížiť riziká z ruských útokov na ukrajinské elektrárne.

Prvá dodávka elektriny zo Slovenska pomohla energetikom podľa portálu vypracovať vzorec, ako pokryť prípadný nedostatok elektriny v dôsledku raketových útokov a poškodenia energetickej infraštruktúry.

Rusi od začiatku októbra ostreľujú ukrajinské elektrické infraštruktúry.

Ukrajinská vláda odkazuje svojim občanom, ktorí utiekli z krajiny v dôsledku ruskej invázie, že by bolo najlepšie prečkať zimu mimo Ukrajiny, než sa vrátia naspäť domov, potom, čo úrady uviedli, že najmenej tretina všetkých elektrární v krajine bola poškodená alebo zničená ruskými raketami.

Podpredsedníčka vlády Irina Vereščuková sa v utorok v celoštátnom televíznom vysielaní obrátila na svojich ukrajinských spoluobčanov s tým, že tí, ktorí sa už nachádzajú na bezpečnom mieste v zahraničí, by mali s návratom domov počkať do jari. „Chcela som ich požiadať, aby sa nevracali. Musíme prežiť zimu,“ povedala.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

Vereščuková vysvetlila, že národná energetická sieť „neprežije“ návrat utečencov zo zahraničia, ale naopak sa kríza „len zhorší“.

„Vrátiť sa teraz znamená riskovať seba a svoje deti, svojich zraniteľných príbuzných,“ zdôraznila v prekvapivo priamočiarych poznámkach. Dôvodom je podľa nej to, že Rusko pokračuje v „terorizovaní civilného obyvateľstva“ – najmä v útokoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

„Budem vás žiadať, aby ste sa nevracali, musíme prežiť zimu. Bohužiaľ, energetické siete neprežijú, vidíte, čo Rusko robí. Nemusíte to robiť. Ak máte možnosť zostať, je lepšie stráviť zimu v zahraničí,“ povedal podľa iného prekladu Vereščuk.

Podľa čísel OSN zverejnených v júli sa predpokladá, že od februárovej invázie opustilo svoje domovy viac ako 12 miliónov ľudí. Zatiaľ čo mnoho z nich je vnútorne vysídlených, údaje OSN uvádzajú, že v celej Európe bolo zaregistrovaných viac ako 7,7 milióna ukrajinských utečencov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Drony útočia na ruské hlavné mesto. Moskva zažíva vojnu na vlastnej koži

Medzitým The Economist uvádza, že deklarovaná operácia a cieľ Ruska, ktorým bolo rozložiť energetickú infraštruktúru Ukrajiny, bola úspešná.

„Straty na bojisku prinútili Rusko k útoku na obyvateľov Ukrajiny. Od 10. októbra namierilo viac ako 200 riadených striel a bezpilotných lietadiel kamikadze na kľúčový prvok ukrajinskej civilnej infraštruktúry: rozvodnú elektrickú sieť,“ uvádza správa.

The Economist uzatvára: „A zatiaľ čo ruská invázia bola zle naplánovaná, zle vykonaná a postrádala jasné ciele, jej snaha vypnúť na Ukrajine svetla sa zdá byť kompetentná a účinná.“

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár