• 6 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Slovák veril, že mu pomôže EÚ a naša vláda s vysokými cenami energii. Okamžite ho prišli vypnúť

Slovák veril, že mu pomôže EÚ a naša vláda s vysokými cenami energii. Okamžite ho prišli vypnúť

Podnikatelia na Slovensku cítia stúpajúce ceny elektriny či plynu a keď im chodia nové mesačné sumy, ktoré majú platiť, mnohí ostávajú v totálnom šoku.

Ak napríklad niektorí platili 500€ mesačne za elektrinu, môžu im prísť platby aj desať násobne vyššie a to teda 5000€ mesačne, čo je pre menších podnikateľov nereálne.

Portál spravy.rtvs.sk priniesol reportáž o slovenskom podnikateľovi, ktorému prišli práve nové mesačné platby desať násobne vyššie.

Elektrárne žiadal, aby počkali so zmluvami, lebo veril, že vláda a Európska únia pomôže a ceny reguluje. Keď s touto požiadavkou prišiel na elektrárne, odmietli ho a vypli.

Asi tritisíc domácností v českom Břeclave budú platiť za teplo a teplú vodu päťnásobok doterajšej čiastky. Dôvod? Dodávateľ plynu jednostranne ukončil dodávky, píšu novinky.cz

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

Správu o ukončení dodávok dostali najprv zástupcovia spoločnosti Teplo Břeclav a prostredníctvom nich potom obyvatelia bytových domov v meste.

„V tejto chvíli sme nútení zvýšiť cenu tepla z 628 korún na 3030 korún (123 eur) za gigajoule. Nie je nám to príjemné, ale je to jediné riešenie. Môžeme byť radi, že sme ľuďom vôbec zaistili nejaký plyn,“ povedal konateľ spoločnosti Teplo Břeclav Martin Marták.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  "Pellegrini nehlasoval za právo na hotovosť! Ukázal sa ako čistý zmrd!" kritizuje Kotleba

Firma je v zložitej situácii, musí teraz nakupovať za spotové ceny, ktoré sú všeobecne nevýhodné. Bráni sa, že za situáciu nemôže – bez varovania jej do dátovej schránky dorazilo oznámenie, že spoločnosť NWT, a. s., končí s dodávkami plynu. Následne ju potom upozornila distribučná spoločnosť GasNet, že musí situáciu riešiť, pretože jej inak hrozí zaradenie medzi neoprávnených odberateľov plynu.

„Museli sme to riešiť doslova zo dňa na deň. Jediné, čo sa dalo, sú dodávky za spotové ceny. A aj to môžeme byť radi, že máme. Lenže nákupná cena je oproti pôvodnej dvanásťnásobná,“ povedal Marták.

Obratom tak firma zmenila nastavenie záloh, za využitia všetkých rezerv ich zdvihla na päťnásobok.

Päťnásobný nárast ceny dopadne nielen na domácnosti, ale aj na ďalších zákazníkov vrátane mestských zariadení. Teplo zdražie školám, zimnému štadiónu či domovu seniorov.

„Jediné, čo je, že sa teraz môžeme modliť, aby vláda naozaj zastropovala ceny. Kedy to bude, nevieme. Ak začne platiť cenový strop od januára, prinesie to ľuďom úľavu, aj tak to bude asi dvojapolnásobok pôvodnej čiastky. Lenže toto sú veci, ktoré už sú mimo našich možností,“ povedal Marták.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Róm sa teší, keď stretne Kotlebu a praje mu smrť: Nerozchodíš to! Eriku zabil váš biely!

Teplo Břeclav teraz rieši údajné porušenie podpísanej zmluvy zo strany NWT. „Dávame podnet na Energetický regulačný úrad, ktorý jediný má kompetencie to riešiť, a musíme čakať na prešetrenie. Súčasne sa obrátime na súd, budeme riešiť škody vzniknuté porušením zmluvy,“ uviedol Marták.

Teplo Břeclav zastupuje advokát Michal Šilhánek. Potvrdil, že nie je spôsob, ako NWT prinútiť pokračovať v dodávkach. „Akonáhle bude známa výška škody, ktorú NWT svojím konaním podľa nášho názoru spôsobilo, budeme ju všetkými dostupnými prostriedkami vymáhať,“ povedal advokát.

Generálny riaditeľ NWT Vít Štěpánek sa k veci nevyjadril vôbec.

Podľa Martáka firma NWT, ktorá vyhrala súťaž na dodávateľa energií na roky 2022 a 2023, prekvapila ich firmu ešte pred začatím dodávok vlani na jeseň, keď chcela, aby Teplo Břeclav platilo namiesto dohodnutých zhruba 450 korún bezmála päťnásobok, 2000 korún za M.

„To sme odmietli, nakoniec sme dohodli zvýšenie o tridsať percent na 600 korún za MWh. V dodatku k zmluve nám podpísali, že sa na svoju škodu zriekajú zodpovednosti za ďalšie zmeny cien,“ povedal Marták.

Nakoniec ale skončili dodávky úplne.

Podobné články

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta tvrdenie Nemecka, že Európa je vo vojne s Ruskom

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta…

Maďarský ľud sa jasne rozhodol nezasahovať do konfliktu na Ukrajine, a preto krajina nie je s nikým vo vojne, zdôraznil vo…
Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, hovorí poľský minister obrany

Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina…

Poľský vicepremiér a minister obrany Mariusz Błaszczak povedal, že si nie je istý, či Nemecko chce, aby Ukrajina v konflikte zvíťazila.…
Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe expert

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe…

Domácim titulom Novaka Djokoviča je grandslamový titul číslo 22. Srbský tenista zdolal svojho gréckeho súpera Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch a…
Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú „proukrajinského“ prezidenta

Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké…

U našich českých susedov sa stal prezidentom Petr Pavel a porazil Andreja Babiša. Na včerajšie oslavy prišla Pavlovi aj slovenská prezidentka…
NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf Vojenského výboru NATO

NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf…

Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer v rozhovore pre portugalskú televíziu RTP uviedol, že blok pod vedením USA je pripravený na…
„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje…

Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v…
Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre Ukrajinu, hlási britský poslanec

Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre…

Konzervatívny poslanec Tobias Ellwood tvrdí, že výstavba továrne na zbrane v Poľsku, ktorá by vyrábala muníciu podľa noriem NATO, by bola…
Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na konflikt s USA a ich spojencami

Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na…

Rusko pripravuje novú ofenzívu s cieľom získať späť iniciatívu, aj keď sa pripravuje na dlhé obdobie patovej situácie na Ukrajine. Takmer…
Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený predstaviteľ EÚ

Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený…

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ priznal, že Rusko je teraz „vo vojne proti NATO a Západu“ a invázia na Ukrajinu sa dostala do…

Pridaj komentár