• 30 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Slováci chodia nakupovať do Poľska, aby prežili. Ten cenový rozdiel je obrovský!

Slováci chodia nakupovať do Poľska, aby prežili. Ten cenový rozdiel je obrovský!

Obrovský nárast cien potravín na Slovensku prinútil ľudí meniť svoje zvyklosti a zvažovať, čo si môžu dovoliť. Tí, ktorí bývajú v pohraničí, majú výhodu a môžu nakupovať v poľských obchodoch, ktoré majú doslova za humnami. Na parkoviskách pred obchodnými centrami v Milowke či Istebnej nájdete plno vozidiel s rôznymi poznávacími značkami. Informuje o tom portál My Kysuce SME.

Mäso, mliečne výrobky, pečivo, ovocie aj zeleninu – na potraviny je v Poľsku stanovená nulová daň z pridanej hodnoty, preto sú ceny priaznivejšie, ako u nás. Aj bez zníženej dane sa stále oplatia prášky na pranie, plienky pre deti či papierové utierky a toaletný papier. Menšiu časť nákupnej turistiky tvoria palivá, drogéria, tabak alebo alkohol.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pretierate si často oči? Ani neviete, ako zlý môže byť tento nevinný zvyk

Do obchodov za hranicu sa ľudia vydávajú minimálne dvakrát do mesiaca. Vysoké ceny v slovenských obchodoch sem vyháňajú celé rodiny, ktoré kvôli ušetreným stovkám eur za mesačný nákup obetujú aj hodiny cesty.

Pre mnohých, vrátane dôchodcov, sú nákupy v Poľsku doslova riešením existenčných problémov. Znamenajú pre nich desiatky ušetrených eur, mnohokrát aj viac.

„Do Istebnej chodíme nakupovať každé dva týždne,“ hovorí starší manželský pár zo Skalitého, ktorí vykladajú plný nákupný vozík do kufra bielej Škody Fábia pre portál My Kysuce.

Bez nákupov mimo Slovenska by s peniazmi nevyšli a úspory sa rýchlo míňajú. „Treba zaplatiť plyn, elektrinu, lieky. Tých peňazí toľko nemáme, veď viete, aké sú u nás dôchodky. Na potraviny minieme z rozpočtu najviac peňazí. Už predtým boli ceny vysoké, no po zdražení je to neúnosné. Tu sa to oplatí oveľa viac. Dnes sme platili asi stopäťdesiat eur, no u nás by to bolo určite o stovku viac,“ kýve hlavou pán Rudolf.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Šikovní ľudia umývajú batérie v kúpeľni papierom na pečenie. Takéto čisté ste ich ešte nemali!

Rozdiel v základnom nákupe v poľskom Lidl a v našom je 14,03€ na poľskej strane a 19,65€ na Slovensku za tie isté položky (vajcia, soľ, olej, kuracie prsia, ryža, cukor, 10ks rožkov, polohrubá múka, maslo)

Podobné články

Už dlho konzumujete výrobky s obsahom červov: Tu je 5 najobľúbenejších príkladov

Už dlho konzumujete výrobky s obsahom…

Na začiatku roka 2023 Európska únia povolila používanie viacerých výrobkov z hmyzu v potravinárskom priemysle. Niektorých ľudí toto riešenie pobúrilo, ale…
V slovenských lesoch sa podarilo natočiť obrovského medveďa. Neuveríte, koľko asi váži

V slovenských lesoch sa podarilo natočiť…

Peter, známy svojou prezývkou Medvedí Lesný Duch, nedávno zaznamenal vzrušujúce okamihy v hlbokých končinách Veľkej Fatry. Jeho dvaja spoľahliví spojenci –…
Takto zistíte, či je v sladkostiach pridaný hmyz. Dávajú ho už skoro všade

Takto zistíte, či je v sladkostiach…

O pridávaní hmyzu do potravín sa hovorí už nejaký čas. Toto riešenie, hoci je v súlade s predpismi Európskej únie, má…
Trik babičky na čerstvý chleba tri týždne. Vložte k chlebu túto vec, ktorú má každý

Trik babičky na čerstvý chleba tri…

Aby ste sa vyhli plytvaniu potravinami, je dôležité vedieť, ako ich skladovať. Navrhujeme jednoduchý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť chleba. Stačí, ak…
Slováci pracujúci cez víkend a v noci si prilepšia. Vieme o koľko im stúpne výplata

Slováci pracujúci cez víkend a v…

Od júna tohto roku sa zamestnanci, ktorí pracujú cez víkend a v nočných hodinách, môžu tešiť na vyššie príplatky. Doteraz bola…
Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila povinné akcie na potraviny. Veď toto je raj!

Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila…

Od štvrtka 1. júna majú obchody s potravinami v Maďarsku novú povinnosť – povinné akcie na tovary. Podľa nariadenia vlády musia…

Pridaj komentár