• 24 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Slimáky a mravce okamžite zmiznú: Hoďte toto do záhrady a už sa neobjavia

Slimáky a mravce okamžite zmiznú: Hoďte toto do záhrady a už sa neobjavia

Nikto nemá rád slimáky vo svojej záhrade. Žerú listy z rastlín, ničia sadenice a všade zanechávajú slizké stopy. Sú aktívne po celý rok, ale najviac problémov spôsobujú na jar.

Na rozdiel od slimákov nemajú ochrannú ulitu, takže vychádzajú za plodinami hlavne v noci alebo za dažďa. Cez deň sa ukrývajú na tmavých, vlhkých miestach, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Ak teda hľadáte vinníka poškodených rastlín za denného svetla, nebudete úspešní. Ak v snahe o nápravu postriekate rastlinu bežným insekticídom, nepomôže to. Slimák nie je hmyz, ale mäkkýš.

Možnosťou, ako sa ich zbaviť, je vziať si večer baterku a vyjsť do záhrady a ručne zbierať kŕmiace sa slimáky. A hodiť ich do vedra s mydlovou vodou. Nie každému sa to chce robiť a je to trochu nechutná práca.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Hoďte orechy do práčky a zabudnite na prášok a iné chemikálie! Je to prírodný prací prostriedok

Ako sa zbaviť slimákov?

Záhradu zalievajte ráno, aby do večera vyschla, pretože slimáky majú najradšej vlhko.

Chúlostivé rastliny oviňte medenou páskou. Meď pri kontakte so slizmi slimákov vytvára mierny elektrický náboj, ktorý slimáky odoženie.

Nalákajte ich na pivo. Slimáky neodolateľne priťahujú pivné kvasnice. Nalejte pivo do nádoby a dno nádoby zakopte do zeme tak, aby bol okraj zarovnaný s pôdou. Slimáky priťahované pivom spadnú do nádoby a utopia sa.

Kŕmte ich otrubami, slimáky ich vraj milujú. Po ich zjedení sa však nafúknu a dehydratujú. To im znemožní ústup do bezpečia a stanú sa ľahkou korisťou pre vtáky.

Pomôcť môže aj rozsypanie kôry, mačacej podstielky alebo piesku okolo chránených rastlín. Slimáky neradi cestujú po ostrých a pichľavých materiáloch.

Čo robiť s nežiaducimi mravcami

Problémom v záhrade môžu byť aj mravce. Tie sú však často užitočnejšie pri prevzdušňovaní pôdy a opeľovaní kvetov. Živia sa aj záhradnými škodcami.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto zistíte, či je v sladkostiach pridaný hmyz. Dávajú ho už skoro všade

Niektoré však ničia stromy, z ktorých vydlabávajú drevo, a iné sa živia listami plodín, ktoré pestujete. Ešte iné chránia a starajú sa o blaho mšíc, ktoré vysávajú živiny z rastlín. A mravce potom hodujú na ich sladkom truse.

Svoje rastliny môžete pred mravcami chrániť tak, že ich postriekate roztokom vody s octom alebo citrónom. Alebo posypaním napadnutých plodín práškom do pečiva. Mravce odpudzuje aj vysadená mäta pieporná.

Odháňajte ich pomocou polena.

Slimáky aj mravce však môžete zahubiť pomocou kávovej usadeniny. Posypte ňou pôdu okolo náchylných rastlín a jej vôňa, prípadne štruktúra, spoľahlivo odoženie oba druhy nezvaných návštevníkov. Pre ešte lepší účinok zmiešajte kávu s bóraxom.

Podobné články

Trik skúseného záhradkára proti burine. Zmizne vám raz a navždy

Trik skúseného záhradkára proti burine. Zmizne…

Nanešťastie, burina je nevyhnutnou súčasťou záhradkárčenia. Môže spôsobiť veľa nepríjemností. Naše kvetinové záhony a trávniky sú pre jej rast ideálnym prostredím.…
Použite ocot v záhrade a uvidíte, čo sa stane. Tieto triky vás prekvapia

Použite ocot v záhrade a uvidíte,…

Ocot je nielen kuchynský prostriedok, ale aj prírodný a domáci odstraňovač škvŕn, ktorý je vhodný najmä na čistenie a upratovanie. Zaujímavé…
Skúsení záhradkári dávajú zápalky k rastlinám. Nebudete veriť, ako ich to ochráni

Skúsení záhradkári dávajú zápalky k rastlinám.…

Mať rastliny v záhrade a doma je vždy skvelý nápad. Nielenže skrášľujú okolité prostredie, ale tiež dodávajú domu farebný a svieži…
Prečo skúsení záhradníci nikdy nevyhadzujú starý chlieb

Prečo skúsení záhradníci nikdy nevyhadzujú starý…

Záhradníci vždy vedia, ako čo najlepšie využiť dostupné produkty, aby nič neprišlo nazmar a dokonca prinieslo ďalší úžitok. Použitie starého chleba…
Akú rastlinu nasadiť vedľa paradajok, aby ste mali bohatú úrodu. Poradíme vám

Akú rastlinu nasadiť vedľa paradajok, aby…

Paradajka je špeciálna kultúra, ktorej masová produkcia veľmi neprospieva. Hoci sa tým dosiahne lepší vzhľad, trvanlivosť alebo odolnosť plodov, úmerne k…
Jedlá sóda najlepšie hnojivo a ochrana proti škodcom v záhrade

Jedlá sóda najlepšie hnojivo a ochrana…

Vedeli ste, aká užitočná je v záhrade obyčajná jedlá sóda? Dnes vám povieme, ako používať jedlú sódu v záhrade! Jedlá sóda…

Pridaj komentár