• 20 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Šejkovia vo veľkom nakupujú ruskú ropu a potom ju predávajú, hádajte kam

Šejkovia vo veľkom nakupujú ruskú ropu a potom ju predávajú, hádajte kam

Štáty Perzského zálivu hľadajú lacné ruské ropné produkty a zároveň vyvážajú vlastnú ropu za trhové ceny.

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sa stali kľúčovými skladovacími a obchodnými centrami pre ruské produkty, uviedol denník Wall Street Journal.

Podľa údajov spoločnosti Kpler Rusko posiela do Saudskej Arábie 100 000 barelov denne, čo je v skutočnosti nula v porovnaní s obdobím pred vojnou na Ukrajine.

Krajiny Perzského zálivu bohaté na ropu nakupujú zľavnené ruské ropné produkty, keďže Moskva naďalej hľadá ochotných kupcov, zatiaľ čo Západ sa tejto bojujúcej krajine vyhýba.

Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia využívajú tieto ruské barely v rámci svojich hraníc na účely spotreby a rafinácie, pričom svoje vlastné produkty vyvážajú za trhové ceny, uviedol denník Wall Street Journal.

Podľa správy sa ruská ropa predáva so zľavou 60, resp. 25 dolárov za tonu.

Okrem toho sa obe krajiny, najmä SAE, stali kľúčovými obchodnými a skladovacími centrami pre ruskú ropu a palivá. V správe sa uvádza, že obchodné firmy dovážajú ruskú energiu do SAE a spätne ju vyvážajú do Pakistanu, na Srí Lanku alebo do východnej Afriky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Podľa údajov spoločnosti Kpler sa vývoz ruskej ropy do SAE v minulom roku viac ako strojnásobil na 60 miliónov barelov. Podľa samostatných údajov spoločnosti Argus Media, ktoré citovali noviny, Rusko v súčasnosti predstavuje viac ako 10 % plynovej ropy uskladnenej vo Fudžajre, hlavnom stredisku skladovania ropy v SAE.

Saudská Arábia medzitým dováža z Ruska 100 000 barelov denne po tom, čo pred ruskou vojnou na Ukrajine zaznamenala prakticky nulový dovoz, čo predstavuje ročný objem približne 36 miliónov barelov.

Americkí predstavitelia vyjadrili námietky voči rozvíjajúcim sa vzťahom medzi Ruskom a krajinami Perzského zálivu. Keďže sa však ruská ropa Urals obchoduje s viac ako 30 % diskontom oproti medzinárodnej referenčnej cene Brent, je táto arbitráž mimoriadne atraktívna.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Moskva ukázala, že sa dokáže dobre vysporiadať so západnými sankciami a cenovými limitmi do takej miery, že môže zvýšiť vývoz ropy nad úroveň, ktorú dosahovala pred inváziou na Ukrajinu. V prvom štvrťroku dosiahol ruský námorný vývoz ropy 3,5 milióna barelov denne v porovnaní s 3,35 milióna barelov v predchádzajúcom štvrťroku.

Podľa údajov spoločnosti Kpler pritom Čína a India v súčasnosti odoberajú približne 90 % ruskej ropy, pričom každá z týchto krajín odoberá 1,5 milióna barelov denne – čo je viac ako dosť na to, aby absorbovali objemy, ktoré už nesmerujú do európskych krajín.

Napriek tomu sa Moskve nepodarilo udržať rovnakú úroveň energetických ziskov uprostred vojny, aj keď ostatné krajiny vyplnili medzery po sankciách. Medzinárodná agentúra pre energetiku v piatok uviedla, že príjmy krajiny z vývozu sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížili o 43 %.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…
Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové systémy S-400

Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové…

Bieloruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo dodávku protilietadlových raketových systémov S-400 z Ruska, pričom zverejnilo fotografie a video zo železničnej prepravy…

Pridaj komentár