Saudský princ sa vysmieva Bidenovi, že je duševne zaostalý, v priebehu zhoršujúcich sa vzťahov s USA?!

princ

Keď už ste si mysleli, že Saudovia už nemôžu Bidenovu administratívu viac ponížiť, Wall Street Journal uvádza, že korunný princ Mohammed bin Salmán údajne za zatvorenými dverami masívne ohovára amerického prezidenta.

Saudský korunný princ Mohammed bin Salmán, 37-ročný každodenný vládca kráľovstva, sa v súkromí vysmieva prezidentovi Bidenovi, robí si srandu z jeho prehmatov a spochybňuje jeho duševnú bystrosť, tvrdia ľudia zo saudskej vlády. Svojim poradcom povedal, že naňho pán Biden neurobil dojem od čias, keď bol viceprezidentom, a oveľa radšej mal bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uviedli títo ľudia. -WSJ

Čo vôbec mohlo v MbS vzbudiť taký dojem?

Saudský minister zahraničia princ Fajsal bin Farhán správu poprel – uviedol, že „tieto tvrdenia anonymných zdrojov sú úplne nepravdivé“, a dodal: „Predstavitelia kráľovstva vždy správali k prezidentom USA maximálny rešpekt, čo vychádza z presvedčenia kráľovstva o dôležitosti vzťahov založených na vzájomnom rešpekte. “

Pritom obaja lídri nemali dobré vzťahy ešte pred Bidenovým nástupom do funkcie – Biden počas kampane v roku 2020 označil Saudskú Arábiu za „vyvrhateľa“ kvôli vražde novinára Džamála Chášukdžího a dodal, že v súčasnej vláde v Saudskej Arábii vidí „len veľmi malú spoločenskú spásu“. .

Potom, čo viac ako rok odmietal hovoriť s MbS, saudskí predstavitelia prítomní na júlovom stretnutí v Džidde naznačili, že Biden tam zjavne byť nechcel a nemal záujem o politické diskusie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

Podľa Davida Schenkera, vysokého úradníka ministerstva zahraničia za Trumpovej administratívy a teraz pracovníka washingtonského think tanku The Institute for Near East Policy, boli „interakcie s Bidenovou administratívou prvé dva roky také zlé, že jedna návšteva nestačila na to, aby Saudská Arábia odstúpila“ od svojho ropného spojenectva s Moskvou.

Ako ďalej uvádza denník, vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou sú napäté už roky, ale nevraživosť medzi Bidenom a MbS „napätie ešte prehĺbila a je pravdepodobné, že sa bude len zhoršovať“.

Počas prvých týždňov vo funkcii prezident zmrazil saudský predaj zbraní, na poslednú chvíľu zrušil rozhodnutie Trumpovej administratívy označiť jemenských povstalcov Hútíjov za zahraničnú teroristickú organizáciu a zverejnil správu spravodajských služieb o zabití Chášukdžího, ktorú Trump predtým odmietol. -WSJ

„Malokedy bol reťazec porušených očakávaní a vnímaných urážok a poníženia väčší ako teraz,“ povedal veterán americkej blízkovýchodnej diplomacie Aaron David Miller, ktorý teraz pracuje v Carnegieho nadácii pre medzinárodný mier. „Neexistuje takmer žiadna dôvera a absolútne žiadny vzájomný rešpekt.“

Snáď najväčším „f-you“ Bidenovej administratíve bolo to, že Saudovia viedli OPEC+ (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu) k zníženiu produkcie, hoci ich USA požiadali, aby rozhodnutie odložili až na dobu po polovici volebného obdobia – čo Saudovia pred takmer dvoma týždňami odhalili v jazdivom liste.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Teraz Biely dom tvrdí, že Biden chce preskúmať, či vzťahy so Saudmi slúžia záujmom USA, zatiaľ čo saudskí predstavitelia naznačili to isté.

Podľa názoru Bidenovej administratívy je vojna na Ukrajine rozhodujúcim historickým momentom, ktorý vyžaduje, aby si krajiny vybrali stranu, pričom obmedzenie OPEC+ zbližuje Saudov s Rusmi. Saudovia vidia príležitosť na presadenie vlastných záujmov vo svete, kde USA nie sú nespornou superveľmocou, a tvrdia, že môžu podporiť Ukrajinu a zároveň spolupracovať s Ruskom v rámci OPEC+.

Saudskí predstavitelia hovoria, že sú frustrovaní tým, že sa na vzťahy stále pozerá úzkou optikou ropy a bezpečnosti. Rijád nedávne rozhodnutie OPEC+ zarámoval ako životne dôležité pre svoje kľúčové národné záujmy, technické rozhodnutie, ktoré vraj bolo nutné, aby sa zabránilo prudkému poklesu cien ropy. Princ Mohammed teraz považuje vysoké ceny ropy za možno poslednú šancu, ako využiť prírodné zdroje kráľovstva na modernizáciu saudskej ekonomiky a vybudovanie post-ropnej budúcnosti. – WSJ

„Náš ekonomický program je pre naše prežitie kľúčový. Nejde len o energetiku a obranu,“ povedal bin Farhán v nedávnom rozhovore. „Možno tomu tak bolo pred 50 rokmi, ale dnes to tak rozhodne nie je.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *