• 22 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Rusko sa chystá dotiahnuť vojenskú operáciu do konca a je pripravené bojovať proti NATO

Rusko sa chystá dotiahnuť vojenskú operáciu do konca a je pripravené bojovať proti NATO

Čínsky najvyšší diplomat Wang Yi začal v utorok svoju návštevu Ruska. Urobil tak po ceste do Francúzska, Talianska, Maďarska a sérii stretnutí s diplomatmi krajín vrátane USA a Ukrajiny v Nemecku na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Analytici tvrdia, že Čína sa snaží o sprostredkovanie prostredníctvom zapojenia všetkých príslušných strán zapojených do rusko-ukrajinského konfliktu, zatiaľ čo USA naďalej prilievajú olej do ohňa a využívajú konflikt na politické predstavenie

Wang v utorok v Moskve rokoval s tajomníkom Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolajom Patruševom.

Americký prezident Joe Biden v pondelok nečakane navštívil Kyjev a oznámil novú vojenskú pomoc v hodnote 500 miliónov dolárov. Odborníci uviedli, že okrem posilnenia morálky na ukrajinskom bojisku ide skôr o “politickú šou”, ktorú Biden urobil pre svoje domáce publikum v Amerike, a nemá nič spoločné s mediáciou konfliktu a podporou mieru. “Je úbohé, že americký prezident môže ponúknuť len 500 miliónov dolárov ako ‘zmysluplnú podporu’, pretože takéto peniaze sa minú pravdepodobne len za jeden alebo dva týždne,” uviedli experti.

Niektoré západné médiá sa snažia porovnávať USA a Čínu v súvislosti s najnovšími diplomatickými aktivitami oboch krajín a snažia sa vytvoriť dojem, že dve najväčšie ekonomiky si vyberajú stranu medzi dvoma bojujúcimi stranami prebiehajúcej vojny, ale čínski analytici uviedli, že tieto západné médiá zámerne ignorujú angažovanosť Číny a komunikáciu s inými relevantnými stranami pred Wangovou návštevou Ruska a snažia sa bagatelizovať alebo nesprávne interpretovať úsilie Číny o mediáciu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zbombardujeme každú krajinu, ktorá zadrží Putina, hlásia v ruskej televízii

Cui Heng, odborný asistent z Centra ruských štúdií Východočínskej normálnej univerzity, v utorok pre Global Times uviedol, že Washington a niektoré západné médiá sa snažia, aby súčasná situácia vyzerala tak, že “USA a Čína majú konfrontáciu blokov, pričom USA podporujú Ukrajinu, zatiaľ čo Čína podporuje Rusko, a preto americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a niektorí ďalší západní diplomati vyslovujú nezmyselné “varovania” Číne o tom, aby nedodávala Rusku zbrane.

Čína a Rusko sa už mnohokrát veľmi jasne vyjadrili, že strategické vzťahy medzi nimi nebudú zamerané na žiadnu tretiu stranu a Čína má právo na spoluprácu s Ruskom na základe vlastných záujmov a USA a ich stúpenci nemajú právo ukazovať prstom na čínsko-ruské vzťahy, poznamenal Cui.

Pred cestou do Moskvy sa Wang, člen Politického byra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a riaditeľ Ústrednej komisie pre zahraničné veci, stretol aj s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebou na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

Kuleba uviedol, že “Ukrajina a Čína udržiavali kontakt po celý uplynulý rok” a “Ukrajina si váži postavenie Číny a jej významný vplyv na medzinárodnej scéne, ako aj postoj Číny k politickému urovnaniu krízy. Ukrajina očakáva, že Čína bude naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu,” uvádza sa na webovej stránke čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalšie nečakané úmrtie. Mladý známy Raper umrel počas vystúpenia

“Opäť sa ukázalo, že Čína sa snaží byť sprostredkovateľom a nehrá s Ruskom hru na konfrontáciu medzi blokmi,” povedal Cui.

Zhang Hong, spolupracovník Ústavu ruských, východoeurópskych a stredoázijských štúdií Čínskej akadémie spoločenských vied, pre Global Times uviedol, že Wangova cesta do Ruska nie je zameraná výlučne na rusko-ukrajinský konflikt, ale upriamuje pozornosť na komplexné čínsko-ruské strategické väzby.

“Hlavným cieľom Wangovej cesty je posunúť dopredu bilaterálnu spoluprácu vzhľadom na súčasné výzvy, ktorým čelí svetové hospodárstvo, a pripraviť oficiálne výmeny na vyššej úrovni pre obe krajiny. Ako dve veľmoci, ktoré majú vo svete významný vplyv, musia obe strany udržiavať stabilné a zdravé vzťahy a udržiavať hladkú komunikáciu v oblastiach vrátane obchodu, energetiky, globálneho riadenia a zmeny klímy,” povedal.

USA a ich stúpenci používajú “farebné okuliare” na vnímanie otázok súvisiacich s rusko-ukrajinským konfliktom. “Zdá sa, že každý, kto rokuje s Ruskom, bude vnímaný ako ten, kto je na strane Moskvy v rusko-ukrajinskom konflikte,” povedal Zhang.

Mníchovská bezpečnostná konferencia, ktorá sa konala minulý týždeň, by mala byť platformou pre mediáciu, keď situácia čelí novému nebezpečenstvu eskalácie, ale USA a Západ prerušili takmer všetky kontakty s Ruskom a zaujímajú sa len o to, ako zvýšiť ďalšie dodávky zbraní na eskaláciu vojny, čo je úplne protikladné k úsiliu o mediáciu a podporu mieru, uviedli odborníci.

Podobné články

Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu TikTok

Je veľmi pravdepodobné, že zakážu aplikáciu…

Generálny riaditeľ spoločnosti TikTok Shou Chew dostal vo štvrtok zabrať, keď vystúpil pred výborom pre energetiku a obchod Snemovne reprezentantov v Kongrese v USA,…
Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú. Európania, držte si klobúky a peňaženky

Akcie nemeckej Deutsche Bank prudko padajú.…

Vrámci nedávnej bankovej krízy, ktorá sa preniesla na svetové trhy, sa ďalšia banka dostáva do problémov – tentoraz v Nemecku. Deutsche…
Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním stíhačiek ste si úplne pokazili vzťahy s Ruskom

Putin tvrdo reaguje na Slovensko: Darovaním…

V piatok 24. marca 2023 Rusko označilo presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie…
Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku. Odpor proti Putinovi rastie

Na okupovanom Kryme vztýčili ukrajinskú vlajku.…

Na komunikačnej veži na Kryme bola tento týždeň podľa jedného z úradníkov vztýčená ukrajinská vlajka. Podľa neho na čiernomorskom polostrove, ktorý…
Vtrhnú na letisko Sliač? Slováci toho majú dosť! Sobotu idú protestovať rovno k vojenskému letisku

Vtrhnú na letisko Sliač? Slováci toho…

Po celom Slovensku sa konajú Pochody za mier, kde ľudia žiadajú vystúpenie z NATO či neposielať zbrane na Ukrajinu. Ide už…
Amerika práve uskutočnila niekoľko náletov v Sýrii

Amerika práve uskutočnila niekoľko náletov v…

Spojené štáty uskutočnili letecké útoky na Iránom podporovanú skupinu v Sýrii po tom, ako pri útoku podozrivého dronu iránskej výroby na…

Pridaj komentár