• 25 marca, 2023
  • 1 komentár
  • 3minúty čítania

Rusko blízko Slovenska rozmiestni taktické jadrové zbrane. Čo to Putin chystá?

Rusko blízko Slovenska rozmiestni taktické jadrové zbrane. Čo to Putin chystá?

Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane, uviedol Putin podľa tlačovej agentúry TASS. V Bielorusku má byť v súčasnosti umiestnených desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane.

„Dohodli sme sa s Lukašenkom (bieloruským lídrom, pozn. red.), že v Bielorusku umiestnime taktické jadrové zbrane,“ citovala ruského prezidenta tlačová agentúra TASS.

Putin uviedol, že Moskva týmto krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní. Podľa agentúr poukázal na to, že Spojené štáty rozmiestnili jadrové zbrane na území svojich európskych spojencov.

Putin dodal, že bieloruský prezident už dlho nastoľuje otázku rozmiestnenia taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rozmiestnenie taktických jadrových zbraní sa očakáva do 1. júla, uviedla agentúra Reuters. Minsk by nemal mať nad týmito zbraňami kontrolu, dodal Putin.

„Bielorusku sme už odovzdali naše známe a veľmi účinné raketové systémy Iskander, ktoré sa dajú použiť ako odpaľovacie zariadenia. Od 3. apríla začneme s výcvikom posádok a od 1. júla vybudujeme na území Bieloruska špeciálny sklad taktických jadrových zbraní,“ povedal Putin v rozhovore pre ruský štátny kanál Rossija 24.

Dôvodom rozhodnutia umiestniť tieto zbrane v susednej krajine, ktorá okrem iného hraničí s Poľskom a Ukrajinou, bolo podľa Putina britské oznámenie, že Londýn začne Ukrajine dodávať protitankové strely s ochudobneným uránom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

Rozmiestnenie systémov Iskander, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice, v Bielorusku oznámil Putin v júni minulého roka.

Ukrajina sa už viac ako rok bráni ruskej ozbrojenej agresii a západné krajiny ju podporujú dodávkami vojenského vybavenia a munície. Medzitým z Moskvy opakovane zaznievali viac či menej otvorené hrozby o jadrovom arzenáli.

Putin podľa ruských agentúr poznamenal, že typ munície s ochudobneným uránom, ktorý Západ zamýšľa odovzdať Kyjevu, nie je zbraňou hromadného ničenia, ale „tak či onak“ produkuje rádioaktívny prach, a preto môže byť veľmi nebezpečný.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

1 Komentáre

  • Všetci iba o vojne?! MIER nikto nechce? Čo na to mierová organizácia NATO?!

Pridaj komentár