• 1 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Ruské nálety ničia ukrajinskú infraštruktúru. Ľudia sú bez vody a elektriny, Američania sa museli skryť

Ruské nálety ničia ukrajinskú infraštruktúru. Ľudia sú bez vody a elektriny, Američania sa museli skryť

Veľká časť ukrajinského hlavného mesta Kyjev je po poslednom kole rozsiahlych ruských náletov v pondelok bez elektriny a vody.

Ruská armáda oznámila „úspešné“ údery na niekoľko dôležitých infraštruktúrnych zariadení v krajine.

„Ruské ozbrojené sily pokračovali v úderoch vysoko presnými leteckými a námornými zbraňami dlhého dosahu na ukrajinské vojenské a energetické zariadenia,“ uviedlo ministerstvo obrany. „Ciele úderov boli úspešné. Všetky pridelené objekty boli zasiahnuté.“ Medzitým ukrajinský premiér Denys Šmyhal potvrdil priame zásahy na 18 objektov – väčšina z nich bola spojená s energetickými dodávkami krajiny. Tieto zosilnené útoky vyvolali s klesajúcimi teplotami a blížiacou sa zimou rastúci pocit paniky.

„Rakety a drony zasiahli 10 regiónov, kde bolo poškodených 18 objektov, z ktorých väčšina súvisí s energetikou,“ uviedol Šmyhal na Telegrame. „Stovky sídiel v siedmich oblastiach Ukrajiny boli odrezané od sveta.“ Pod paľbou sa ocitli aj zariadenia v Čerkasoch a Kirovohrade. Ukrajinská armáda uviedla, že zachytila ​​strely nad Ľvovskou oblasťou, čo túto západnú časť krajiny ušetrilo škôd.

Denník Washington Post poznamenal, že „pokračujú výpadky elektriny v Kyjevskej, Záporožskej, Dnepropetrovskej a Charkovskej oblasti“ a ďalších. The Post vymenoval niektoré z nižšie uvedených regiónov, ktoré boli postihnuté rozsiahlymi výpadkami elektriny a prerušením dodávok vody:

Kyjevská oblasť: ruské údery poškodili budovy a záchranári pátrajú po obetiach, uviedla regionálna polícia. Po útokoch zostalo 80 % hlavného mesta bez vody a pravdepodobne dôjde k trvalým výpadkom elektriny, uviedol starosta Vitalij Kličko.

Podpor náš nový projekt. Píšeme správy, ktoré sa dnešnému systému nie veľmi páčia! Veľmi nám to pomôže a nezabudni! Slovensko na prvom mieste! Kliknite sem pre možnosť podporiť nás!

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Vučič: Nechceme Kosovo v OSN. Budete nás bombardovať, vyhrážať sa?

Charkov: Dva údery zasiahli objekty kritickej infraštruktúry vo východnom meste, spôsobili problémy so zásobovaním vodou a ovplyvnili sieť verejnej dopravy, uviedol starosta.

Záporožská oblasť: Podľa miestneho gubernátora bolo raketami zasiahnuté jedno zariadenie infraštruktúry, čo vyvolalo varovanie predstaviteľov južnej oblasti, že by mohli byť zasiahnuté aj tamojšie dodávky energie.

Čerkaská oblasť: Podľa vojenského správcu došlo po leteckých útokoch na infraštruktúrne zariadenia k výpadku prúdu v niektorých častiach regiónu.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba útoky odsúdil ako ďalšie vojnové zločiny: „Ďalšia várka ruských rakiet zasiahla kritickú infraštruktúru Ukrajiny. Miesto na bojisku Rusko bojuje proti civilistom,“ napísal na Twitteri.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko navyše na Telegrame oznámil, že tieto čerstvé údery zanechali 80 % obyvateľov hlavného mesta bez vody a približne 350 000 domácností bez elektriny.

„Pre všetky prípady vás žiadame, aby ste sa zásobili vodou z najbližších púmp a predajných miest,“ odporučil. Úrad starostu prisľúbil, že dodávky vody do postihnutých častí mesta budú obnovené do troch až štyroch hodín, pričom na tom naliehavo pracujú pohotovostné posádky komunálnych služieb.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Vakcíny proti demencii? Bude to niekedy možné ?

Záchranné tímy v hlavnom meste údajne pátrajú po možných obetiach pod troskami budov zničených alebo poškodených novou salvou ruských úderov; v tejto chvíli však nie je jasný počet obetí.

Americká veľvyslankyňa uviedla, že ona a jej zamestnanci sa museli pri tomto poslednom útoku na hlavné mesto ukryť:

Ukrajinskí predstavitelia už pred pondelkovými útokmi odhadovali, že 40 % elektrických systémov v krajine bolo vážne poškodených, a vyzvali domácnosti, aby obmedzili ich používanie, najmä u veľkých spotrebičov, ktoré nie sú nevyhnutné. Ukrajinci sú ďalej varovaní, aby sa pripravili na dlhodobé výpadky elektriny, pretože mrazivá zima je za dverami.

@magazin1sk

Podobné články

Poslankyňa to už nevydržala: Matovičovi buďte vďační, pretože má cit a nerobte z neho blázna!

Poslankyňa to už nevydržala: Matovičovi buďte vďační, pretože má…

Poslankyňa OĽANO Monika Kavecká si dnes obraňovala svojho straníckeho šéfa a tvrdí, že si na ňom robí opozícia iba PR a…
Niektorí Ukrajinci na Slovensku dostanú mesačne od 300 do 508 eur

Niektorí Ukrajinci na Slovensku dostanú mesačne od 300 do…

Niektorí Ukrajinci, ktorí ušli pred ruskou inváziou v ich krajine a sú na Slovensku, dostanú mesačne od 300 do 508 eur.…
Matovič šokoval v parlamente: Chváľte nás za to, že sme zadlžili Slovensko!

Matovič šokoval v parlamente: Chváľte nás za to, že…

Minister financií Igor Matovič dnes v parlament obhajoval to, že si jeho vláda požičala rekordných 12 miliárd eur a štátny dlh…
Rupli mu nervy a eko-aktivistov zahodil z cesty ako vrece zemiakov (Video)

Rupli mu nervy a eko-aktivistov zahodil z cesty ako…

Eko-aktivisti po celom svete protestujú rôznymi spôsobmi a upozorňujú na klimatické problémy, ktoré našu planétu zasahujú už desaťtisíce rokov. Niektorí sa…
Príde si po Putina? Ursula má toho dosť! Rusko podľa nej musí zaplatiť za všetky hrôzy

Príde si po Putina? Ursula má toho dosť! Rusko…

Šéfka Európskej komisie a teda dá sa povedať celej Európskej únie Ursula von der Leyenová sa opäť kriticky pustila do Ruska…
Ukrajina musí zaútočiť na ruské letiská a ciele, vyhlásil lotyšský minister. Báť sa vraj nemusíme

Ukrajina musí zaútočiť na ruské letiská a ciele, vyhlásil…

Ukrajina by mala mať možnosť zaútočiť na vojenské miesta a letiská na území Ruska, pretože by tak odrážali útoky na svoju…
Číňanom praskli nervy pre covid opatrenia. Policajtov mlátia palicami a tyčami

Číňanom praskli nervy pre covid opatrenia. Policajtov mlátia palicami…

Číňania zažívajú najväčšie lockdownové peklo, pretože vláda drží ľudí doma kvôli nákaze a niekedy naozaj brutálnymi spôsobom. Po celej krajine sú…
Rusi tvrdia, že Amerika sa chová k Európe, ako k šte*ke pri ceste

Rusi tvrdia, že Amerika sa chová k Európe, ako…

Ruský politik Dimitriy Medvedev sa na sociálnej sieti Telegram rozpísal o sankčnej politike a ekonomike. V príspevku, ktorý zverejnil sa vyjadril až…
Ukrajinci vyhlásili: Rýchlejšie nám posielajte zbrane a spolu s NATO porazíme Rusko!

Ukrajinci vyhlásili: Rýchlejšie nám posielajte zbrane a spolu s…

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v utorok požiadal o rýchlejšie dodávky zbraní a generátorov. Zároveň sa nechal počuť, že pokiaľ Severoatlantickej…

Pridaj komentár