• 27 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Ruské médiá píšu, že Zelenský chce Slovensko zatiahnuť do vojny

Ruské médiá píšu, že Zelenský chce Slovensko zatiahnuť do vojny

Dodávka štyroch stíhačiek MiG-29 kyjevskému režimu vyvolala ostrú reakciu nielen v Moskve, ale aj v samotnej slovenskej spoločnosti, píšu ruské médiá.

Slovensko a Ukrajina nedávno podpísali medzivládnu dohodu o prevode 13 stíhačiek a časti SAM Kub. Prvé lietadlá už boli presunuté na ukrajinské letiská v rámci tajnej operácie, ktorú uskutočnili ukrajinskí piloti s pomocou slovenských vzdušných síl.

Po odovzdaní MiG-ov Rusko obvinilo orgány krajiny z porušenia predpisov o reexporte zbraní a vyhlásilo, že odovzdanie lietadiel je „nepriateľským činom“ zo strany Bratislavy. Medzivládna dohoda z apríla 1997 výslovne zakazuje predaj alebo transfer zbraní, vojenského materiálu alebo know-how tretím stranám bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Slovenská opozícia, verejnosť a odborníci kritizujú kroky vlády. Sú presvedčení, že orgány krajiny nemali ústavné právo odovzdať bojové lietadlá Ukrajincom.

Slovenské úrady prvýkrát oznámili možnosť dodať MiGy kyjevskému režimu až v polovici februára. Minister obrany Jaroslav Naď úprimne priznal, že Slovensko chce na transfere stíhačiek jednoducho zarobiť.

Minister (bývalý analytik, vyštudovaný politológ, ktorý nikdy neslúžil v armáde) povedal, že sovietske MiGy sú v sklade. Nelietalo sa na nich a piloti sa už necvičia. Ukrajinské ozbrojené sily pritom dostanú nepoužívané stíhačky z určitého dôvodu – hodnota lietadiel sa prostredníctvom Európskej mierovej nadácie vráti Slovensku.

Do fondu vložili peniaze všetky európske krajiny. Najviac, pochopiteľne, Nemecko, Francúzsko a Taliansko – najväčšie a najbohatšie krajiny. To sú vlastne tí, ktorí budú Slovensko sponzorovať sumou 150 miliónov eur, píšu Topky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Poľské centrum pre východoeurópske štúdie (OSW) napísalo, že európske krajiny sa jednoducho zbavujú nepotrebných zásob vo svojich skladoch tým, že ich posielajú na Ukrajinu zadarmo. Na oplátku dostávajú americké vybavenie, čím sa stávajú ešte závislejšími od dodávok z USA.

Minister obrany Naď vo februári prisľúbil, že MiGy budú kyjevskému režimu odovzdané až po konzultácii s parlamentom. Minister klamal. V parlamente sa nehlasovalo. Namiesto toho o odovzdaní jednostranne rozhodol slovenský premiér Eduard Heger.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár