Ruská stíhačka vypálila raketu na anglické lietadlo. Boli sme tesne od veľkej vojny?

Screenshot 224.jpg

Britská armáda s oneskorením odhalila dramatický incident s ostrou streľbou nad Čiernym morom, na ktorom sa koncom septembra zúčastnili ruské stíhačky.

Zdôrazňuje, ako blízko môžu byť kedykoľvek Rusko a mocnosti NATO od „neúmyselnej“ výmeny paľby, ktorá by mohla prerásť v širšiu vojnu.

Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok informoval Dolnú snemovňu, že počas hliadky britského špionážneho lietadla nad Čiernym morom 29. septembra ruská stíhačka „vypustila raketu“ v blízkosti lietadla.

Podľa brífingu šéfa obrany pre zákonodarcov išlo o „neozbrojené lietadlo RAF RC-135 Rivet Joint“, ktoré operovalo v „medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom“ as ktorým „interagovali“ dva ruské lietadlá Su-27.

Jedna z ruských stíhačiek potom „vypustila raketu v blízkosti lietadla RAF Rivet Joint mimo vizuálneho dosahu,“ upresnil Wallace. Rusko následne zviedlo vinu za vypustenie rakety na technickú chybu s tým, že nešlo o úmysel.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

Rusko v správe odovzdanej britskému ministerstvu obrany označilo vypustenie rakety za „technickú závadu“. Wallace to následne popísal:

„Hliadka bola ukončená a lietadlo sa vrátilo na svoju základňu,“ uviedol. „Vzhľadom na toto potenciálne nebezpečné zapojenie som svoje obavy oznámil priamo svojmu ruskému náprotivku, ministrovi obrany [Sergejovi] Šojguovi, a náčelníkovi generálneho štábu obrany v Moskve.“

„Vo svojom liste som jasne uviedol, že lietadlo bolo neozbrojené, nachádzalo sa v medzinárodnom vzdušnom priestore a sledovalo vopred oznámenú trasu letu. Považoval som za rozumné tieto hliadky pozastaviť, pokiaľ nedostanem odpoveď od ruského štátu,“ dodal Wallace.

„V odpovedi ruského ministra obrany z 10. októbra sa uvádza, že vykonali vyšetrovanie okolností incidentu a konštatovali, že išlo o technickú závadu stíhačky Su-27. V odpovedi sa uvádza, že išlo o technickú závadu. Rovnako uznali, že k incidentu došlo v medzinárodnom vzdušnom priestore.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Wallace uviedol, že spojenci Spojeného kráľovstva boli o nebezpečnom incidente v tesnej blízkosti informovaní, a zároveň ďalej potvrdil, že rutinné hliadky v regióne boli v tejto chvíli obnovené, ale budú mať sprievod stíhačiek. „Všetko, čo robíme, považujeme za kalibrované s ohľadom na prebiehajúci konflikt v regióne a v súlade s medzinárodným právom,“ zdôraznil na brífingu pre poslancov.

Hoci je teraz veľmi znepokojujúce krátke stretnutie medzi jadrovo vyzbrojenými súperiacimi armádami bagatelizované, snáď v záujme toho, aby napätie medzi Londýnom a Moskvou ďalej neexplodovalo vo chvíli, keď sa konflikt na Ukrajine naďalej vyhrocuje, jedným z možných či dokonca pravdepodobných scenárov je, že ruská stíhačka po prvotnom zachytení špionážneho lietadla vypálila „varovný výstrel“ v snahe odradiť tieto pozorovacie hliadky NATO nad Čiernym morom v blízkosti Ruska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *