• 14 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Ruská armáda bude zničená, ak Putin použije jadrové zbrane, vyhlásil jeden zo šéfov v EÚ

Ruská armáda bude zničená, ak Putin použije jadrové zbrane, vyhlásil jeden zo šéfov v EÚ

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell vo štvrtok vyslovil vyhrážku Rusku a varoval, že západné mocnosti „zničia“ ruskú armádu, ak Moskva použije na Ukrajine jadrové zbrane.

„Putin hovorí, že neblafuje. Nuž, nemôže si dovoliť blafovať a musí byť jasné, že ľudia podporujúci Ukrajinu, Európska únia a členské štáty, Spojené štáty a NATO tiež neblafujú,“ povedal Borrel na akcii Európskej diplomatickej akadémie v belgických Bruggách.

„Akýkoľvek jadrový útok proti Ukrajine vyvolá odpoveď, nie jadrovú odpoveď, ale takú silnú odpoveď z vojenskej strany, že ruská armáda bude zničená,“ dodal.

Varovanie Borrela zaznelo v čase, keď ministri obrany NATO viedli druhý deň rokovania v Bruseli, ktorého súčasťou bolo aj uzavreté zasadnutie aliančnej skupiny pre jadrové plánovanie, orgánu, ktorý stanovuje a preskúmava jadrovú politiku NATO.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg tiež varoval Rusko pred použitím jadrových zbraní s tým, že by to malo „vážne následky“. Uviedol však, že pravdepodobnosť použitia jadrovej zbrane zo strany NATO je „veľmi malá“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ruské bilbordy informujú občanov, ako sa pripraviť na jadrový výbuch, aby prežili

Ruský prezident Vladimír Putin pri oznámení čiastočnej mobilizácie minulý mesiac varoval, že Rusko môže na obranu svojej „územnej celistvosti“ použiť všetky zbrane, ktoré má k dispozícii.

Ruskí predstavitelia trvajú na tom, že Putinove komentáre neboli ničím novým a zapadajú do dlhodobo zavedenej ruskej vojenskej doktríny, podľa ktorej by sa jadrové zbrane mohli použiť, ak by krajina čelila „existenčnej hrozbe“.

Varovanie však bolo významné, pretože Rusko rozšírilo svoje územie anexiou na Ukrajine, ktoré má pod kontrolou, a iní ruskí predstavitelia výslovne uviedli, že nové územia by mohli brániť jadrovými zbraňami.

Ruský prezident Vladimír Putin nepovažuje za potrebné, aby rokoval so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom. Putin to podľa agentúry TASS povedal novinárom v Astane, kde sa počas dvoch dní zúčastnil niekoľkých summitov. Putin v piatok tiež vyhlásil, že sa v Rusku v dohľadnej dobe neplánuje ďalšia vlna mobilizácie a ďalšie masívne údery na „ukrajinské objekty“ nie sú nutné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Anglicko: Migranti budú premiestnení z hotelov na vojenské základne a nepoužívané trajekty

Možné stretnutie s Bidenom, napríklad v novembri na summite krajín G20 v Indonézii, podľa Putina nemá zmysel. „Nepovažujem to za nutné, úprimne povedané. Zatiaľ pre takéto rokovania ani nie je platforma,“ povedal ruský prezident.

Biden tvrdo odsúdil pondelkové ruské raketové útoky na Ukrajinu alebo nedávny pokus Moskvy anektovať časť ukrajinského územia a ostro tiež kritizuje, že Putin hovorí o možnosti použitia jadrových zbraní.

Putin v piatok tiež uviedol, že čiastočná mobilizácia, ktorú koncom septembra vyhlásil, skončí zhruba o dva týždne. „V dohľadnej dobe nie je potrebné čiastočnú mobilizáciu rozširovať,“ okomentoval vyhliadky, že by sa Rusko mohlo pokúsiť povolať do zbrane viac ako pôvodne deklarovaných 300 000 záložníkov.

Podobné články

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do Európy, z Afriky ich prišiel rekord za 4 dni

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do…

Taliansko sa snaží kontrolovať svoje hranice po tom, ako na jeho južné pobrežie v uplynulých dňoch dorazil rekordný počet nelegálnych prisťahovalcov.…
Vláda ide chrániť zdravie Talianov a zakáže laboratórne pestované potraviny

Vláda ide chrániť zdravie Talianov a…

V návrhu zákona, ktorý v utorok schválila talianska vláda, bude talianskemu priemyslu zakázané vyrábať laboratórne pestované potraviny a krmivo pre zvieratá.…
Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah, ktorý je pravdivý a neohrozuje našu demokraciu

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah,…

Dočasný premiér Eduard Heger a lídri krajín ako Česko, Ukrajina, Estónsko či Litva vyzvali veľké digitálne platformy, akou je napríklad aj…
Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme im raketu do Bratislavy, tam, kde sedí premiér Heger

Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme…

Ruská televízia vyslala nedávno šokujúce správy, ktoré vyvolali vlnu nevôle a obáv. Podľa zdrojov z ruského ministerstva zahraničia označila Ruská federácia…
Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja…

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska. Elon Musk spolu so skupinou…
Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…

Pridaj komentár