• 30 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Rusi obvinili Britov z útoku na plynovod Nord Stream: Môže to spôsobiť jadrový konflikt!

Rusi obvinili Britov z útoku na plynovod Nord Stream: Môže to spôsobiť jadrový konflikt!

Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo britské námorníctvo zo zodpovednosti za septembrové výbuchy na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori. Tvrdenie nijako nepodložilo. Z potrubia, ktoré vedie z Ruska do Nemecka, po výbuchu začal unikať plyn.

Kremeľ už skôr pripisoval zodpovednosť Západu. Západní politici tieto obvinenia odmietli a niektorí z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. Britské ministerstvo obrany odmietlo akékoľvek obvinenie Moskvy zo zodpovednosti na výbuchu.

Podľa vyhlásenia z Moskvy sa na príprave a prevedení septembrovej akcie podieľali britskí vojaci z rovnakej jednotky, ktorá cvičila ukrajinských vojakov pred sobotňajším útokom bezpilotnými lietadlami na ruskú Čiernomorskú flotilu v Sevastopole.

„Podľa dostupných informácií sa zástupcovia tejto jednotky britského námorníctva podieľali na plánovaní, zabezpečení a realizácii teroristického činu v Baltskom mori dňa 26. septembra tohto roku s cieľom nechať vybuchnúť plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2,“ citovala agentúra TASS z vyhlásenia ministerstva. Rusko však pre obvinenie nepredložilo žiadne dôkazy, upozornila agentúra Reuters.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Británia je "de facto" vo vojne s Ruskom - Medvedev

Obvinenie Ruska však odmieta ministerstvo obrany Veľkej Británie. Vo vyjadrení uviedlo, sa jedná o lož epických rozmerov.

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať 26. septembra. Dánske úrady najskôr oznámili únik z plynovodu Nord Stream 2. Švédsko potom o deň neskôr varovalo pred dvoma únikmi z Nord Streamu 1.

Rusko úniky vyšetruje ako „medzinárodný terorizmus“. Ruská generálna prokuratúra také vyšetrovanie zdôvodnila tým, že poškodenie plynovodov „spôsobilo Rusku značné hospodárske škody“. Výbuchy vyšetrujú aj ďalšie krajiny vrátane Dánska, Švédska či Nemecka.

Ak ruské ministerstvo obrany urobilo takéto vyhlásenie, má rezort dôkazy o účasti britského námorníctva na tom, čo sa stalo v Sevastopole a na Nord Stream, povedal politický analytik Jurij Barančik pre PolitEkspert.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Joe Biden sa potkol a spadol na pódiu pred ľuďmi

Dôkazy budú verejnosti pravdepodobne predložené neskôr, ale Londýn má celkom dobrú školu ponorkových bojovníkov, takže tieto informácie neboli prekvapením. Už od začiatku boli podozrivé spravodajské služby Spojeného kráľovstva a USA, pripomenul.

“Toto je pomerne vážny argument proti Londýnu. Briti sa, samozrejme, pokúsia o eskaláciu, ale uvedomia si, že obvinenia sú natoľko závažné, že proti nim môže vystúpiť celý svet. Môžeme dokonca hovoriť o konflikte, ktorý bude zahŕňať jadrové zbrane. Pretože (účasť Spojeného kráľovstva na provokáciách na území Ruska. – Poznámka redakcie) je casus belli, zámienka na vojnu. Ruské ministerstvo obrany muselo pred vydaním tohto vyhlásenia preskúmať všetky vstupy, zložky a dôsledky obvinenia. Myslím si, že Rusko je pripravené na ďalšiu eskaláciu, a či na ňu Briti pristúpia, uvidíme,” vyjadril svoj názor Barančík.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár