Realita USA: Väčšina mileniálov žije od výplaty k výplete

amerika

Z nedávneho prieskumu vyplynulo, že väčšina Američanov, ktorí pociťujú finančné ťažkosti, sú mileniáli, ktorí si musia dovoliť starostlivosť o deti a všetky výdavky spojené s výchovou detí, ako aj starostlivosť o starnúcich príbuzných.

Nové zistenia naznačili, že väčšina mileniálov v USA žije od výplaty k výplate v dôsledku pretrvávajúcich osobných a ekonomických ťažkostí.

Spoločný prieskum spoločností PYMNTS a LendingClub zistil, že 60,1 % opýtaných spotrebiteľov žije v rámci obmedzeného finančného rozpočtu, pričom mileniáli – ľudia vo veku 27 až 42 rokov – tvoria 73,2 % skúmanej skupiny.

Úradníci tiež zistili, že finančné napätie postihlo aj 64,2 % generácie X a 49,5 % ľudí z obdobia baby boomu. Generácia Z, do ktorej patria ľudia narodení v rokoch 1997 až 2012, tvorila 65,5 % osôb, ktoré riešia finančné obmedzenia, čo je o 8 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Baby boomers sú označovaní ako všetci jednotlivci medzi rokmi 1946 a 1964, pričom generácia X predstavuje ostatných narodených v rokoch 1965 až 1980.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

„Najstarší mileniáli majú už 40 rokov a často spravujú výdavky nielen pre svoje deti, ale aj pre starnúcich rodičov,“ uviedol pre americké médiá Anuj Nayar, odborník na finančné zdravie v spoločnosti LendingClub.

Pokiaľ ide o dôvody takejto neradostnej situácie, najčastejšie (38,4 %) respondenti uvádzali, že majú plat, ktorý stačí len na zaplatenie základných účtov. Viac ako štvrtina respondentov však uviedla, že ich situácia bola spôsobená aj potrebou platiť za ďalších členov rodiny a „významnými“ naakumulovanými dlhmi.

Finančnú záťaž mnohých z nich ďalej komplikovala skutočnosť, že mnohí Američania prišli o svoje úspory v hotovosti počas vrcholiacej pandémie COVID-19, keď mnohí prišli o hlavný zdroj príjmu alebo museli pristúpiť k zníženiu platu, aby vyžili.

„Tretina spotrebiteľov uvádza, že v súčasnosti nešetrí žiadne peniaze, pričom 60 % z týchto spotrebiteľov tiež uviedlo, že nemajú žiadne predchádzajúce úspory,“ uvádza sa v správe. „Okrem toho polovica spotrebiteľov, ktorí majú finančné problémy, nie je schopná sporiť a nemá žiadne úspory.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Napriek finančným ťažkostiam správa tiež načrtla, že mileniáli sú najschopnejší dobre hospodáriť so svojimi financiami, keďže ich priemerné úspory minulý mesiac predstavovali 11 000 USD, čo je viac ako 7 300 USD rok predtým. Celkovo sa ako najvýznamnejšie dôvody tvorby úspor uvádzali odchod do dôchodku a krytie nepredvídaných mimoriadnych udalostí.

„Medzi všetkými spotrebiteľmi je najdôležitejším dôvodom stanovenia krátkodobých cieľov sporenia splatenie dlhu. Spotrebitelia, ktorí majú finančné problémy, najčastejšie uvádzajú ako najdôležitejšiu motiváciu splatenie dlhu,“ dodáva správa.

Výsledky správy boli zozbierané v dňoch 8. – 17. marca a vychádzajú z vyváženého sčítania ľudu, ktorého sa zúčastnilo 3 363 amerických spotrebiteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *