• 27 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Rastie nám niečo obrovské: Skupina BRICS bude ešte väčšia a silnejšia

Rastie nám niečo obrovské: Skupina BRICS bude ešte väčšia a silnejšia

Začiatkom roka sa stala pozoruhodná udalosť, ktorej málokto venoval pozornosť. HDP krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) prekonal HDP krajín G7 (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty) z hľadiska parity kúpnej sily. Okrem toho podiel krajín BRICS na svetovom HDP dosiahol 31,5 %, zatiaľ čo podiel krajín G7 predstavoval 30,7 %, vyplýva z údajov zverejnených britskou spoločnosťou Acorn Macro Consulting, ktorá sa zaoberá ekonomickým výskumom. Očakáva sa, že tento rozdiel sa do roku 2030 ešte prehĺbi.

Rozdiel medzi týmito skupinami a hospodárskym vplyvom krajín BRICS sa bude ešte viac zväčšovať, keď sa k BRICS pripojí viac krajín.

Pred 15. samitom BRICS, ktorý sa bude konať od 22. do 24. augusta v Durbane v Juhoafrickej republike, minister zahraničných vecí hostiteľskej krajiny Naledi Pandor uviedol, že 12 krajín má záujem o vstup do skupiny vrátane Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Egypta, Alžírska, Argentíny, Mexika a Nigérie, čo sa zváži na nadchádzajúcom samite. Medzi ďalšími krajinami, ktoré sa chcú pripojiť, sú Indonézia a Turecko.

Po tomto rozšírení by celkový počet členov BRICS presiahol 4,3 miliardy, čo je viac ako polovica populácie planéty. HDP obnoveného BRICS+ by mohol dosiahnuť 30 biliónov USD, čo by bolo viac ako HDP USA, ktorý v roku 2022 predstavoval 25,46 bilióna USD.

BRICS sa zatiaľ nestal zónou voľného obchodu. Napriek tomu sa jeho členovia dohodli, že budú koordinovať svoje kroky v obchodných otázkach. V roku 2014 založili vlastnú Novú rozvojovú banku, ktorej hlavnou prioritou je financovanie rozvoja mimo západného hlavného prúdu. Podiely v NDB sú rozdelené rovným dielom medzi každého z jej piatich zakladateľov. Čína približne v rovnakom čase vytvorila podobnú Ázijskú banku pre investície do infraštruktúry. NDB aj AIIB majú trojitý rating a disponujú kapitálom vo výške 100 miliárd dolárov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Väčšina Američanov si myslí, že existujú len dve pohlavia, ukázal prieskum

Tieto rozvojové banky sa stali alternatívou brettonwoodskych inštitúcií, ako sú Svetová banka a Medzinárodný menový fond. Vyzerá to tak, že popredné rozvojové krajiny boli unavené neochotou rozvojových inštitúcií riadených Západom zvyšovať svoje podiely na základnom imaní a vplyv v riadiacich orgánoch, ako aj vnucovaním nevyžiadaných politických reforiem výmenou za pôžičky a poradenstvo.

NDB má tiež v úmysle expandovať. V roku 2021 schválila vstup Bangladéša, Egypta, SAE a Uruguaja do banky. Niekoľko ďalších krajín sa chce čoskoro stať akcionármi NDB.

Medzitým brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva 14. apríla v Šanghaji pri predstavovaní svojej politickej spojenkyne Dilmy Rousseffovej ako prezidentky NDB povedal: „Prečo by mala byť každá krajina v obchode viazaná na dolár?… Kto rozhodol, že dolár bude (svetovou) menou?“

Je zrejmé, že ostatné členské krajiny BRICS majú v úmysle podniknúť rozhodné kroky na ukončenie dominancie amerického dolára v medzinárodnom zúčtovaní. Počas ich samitu v júli 2022 ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že krajiny plánujú vydať „novú globálnu rezervnú menu“.

„Sme pripravení otvorene spolupracovať so všetkými čestnými partnermi,“ dodal.

Odklon od dolára v zahraničnoobchodných operáciách medzi krajinami sa už uskutočňuje. Od minulého roka Saudská Arábia rokuje s Čínou o akceptovaní platieb za vývoz ropy v jüanoch. Dňa 8. marca vyšlo najavo, že India platí za väčšinu ruskej ropy v nedolárových menách vrátane dirhamov Spojených arabských emirátov a najnovšie aj v ruských rubľoch. Brazília a Čína 28. marca oznámili podpísanie dohody o uskutočňovaní všetkých budúcich obchodných transakcií s použitím národných mien.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Elon Musk získal späť titul najbohatšieho človeka na svete - Bloomberg

Počas nedávnej návštevy prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku Putin otvorene podporil používanie čínskeho jüanu ako formy zúčtovania nielen v rámci zoskupenia BRICS, ale aj so všetkými ostatnými rozvíjajúcimi sa ekonomikami. Západ bol týmito krokmi smerujúcimi k opusteniu dolára prekvapený a USA šokovalo najmä to, že to isté robia nielen Čína a Rusko, ale všetci členovia BRICS.

Čo možno očakávať od prebiehajúceho globálneho preformátovania hospodárskej a politickej mapy sveta? Rýchlo rastúce rozvíjajúce sa krajiny budú čoraz viac presadzovať reformy v medzinárodných inštitúciách, v ktorých sa cítia byť nedostatočne zastúpené. Patrí medzi ne OSN, Svetová banka, MMF, Svetová obchodná organizácia a Svetová zdravotnícka organizácia.

Skupina G7 bude pod silným tlakom, aby sa vzdala kontroly nad týmito inštitúciami. V súčasnom desaťročí sa geopolitické bojisko zmení z konfrontácie medzi jednotlivými krajinami na boje medzi mocnými zväzmi. Pravdepodobnosť konfrontačných hospodárskych a politických rozdielov sa bude zvyšovať. V súčasnosti je zrejmé, že silné rozvojové krajiny si nielen uvedomujú svoju rastúcu moc, ale čo je dôležitejšie, budujú si vzájomnú dôveru a začali sa spájať. Pozoruhodné je, že sa nepodieľajú na posilňovaní inštitúcií západne orientovaného sveta.

Dnes sa mnohé národy pýtajú, s ktorým globálnym zoskupením je lepšie rokovať. A tu by bolo múdre pripomenúť slávny výrok veľkého hokejistu Wayna Gretzkého, ktorý raz povedal: „Korčuľujem tam, kde bude puk, nie tam, kde bol.“ Súťaž medzi rôznymi politickými a ekonomickými systémami sa zostruje.

Podobné články

NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…
Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok…

Pridaj komentár