• 31 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Rakúsko a Maďarsko sa dohodli, že nebudú dodávať zbrane Ukrajine

Rakúsko a Maďarsko sa dohodli, že nebudú dodávať zbrane Ukrajine
Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!

Rakúsko a Maďarsko sa dohodli, že nebudú posielať vojenskú pomoc Ukrajine, uviedla rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová a jej maďarský kolega Kristof Szalay-Bobrovniczky na stretnutí v Budapešti 30. januára, ako citoval portál Euractiv.

Podľa najvyšších predstaviteľov je postoj oboch krajín k ruskej vojne proti Ukrajine „jasný“, keďže neposkytujú Ukrajine obrannú pomoc, „aby zabránili ďalšej eskalácii“.

Szalay-Bobrovniczky dodal, že Maďarsko bude poskytovať humanitárnu pomoc len ukrajinským utečencom, ktorí utekajú pred vojnou.

Prezident Volodymyr Zelenskyj 29. januára vo videoposolstve uviedol, že je dôležité, aby Ukrajina naďalej dostávala vojenskú podporu od partnerov rovnakým tempom, pretože Rusko sa snaží „predĺžiť vojnu, vyčerpať naše sily“.

Nemecko, Poľsko, Španielsko, Spojené štáty a Veľká Británia verejne prisľúbili, že pošlú na Ukrajinu tanky v reakcii na Zelenského niekoľkomesačné žiadosti o poskytnutie sofistikovanejších zbraní na porážku Ruska.

Ukrajinský veľvyslanec vo Francúzsku Vadym Omelčenko uviedol, že západné krajiny doteraz prisľúbili Ukrajine celkovo 321 ťažkých tankov.

Deväť európskych krajín podpísalo 19. januára spoločné vyhlásenie známe ako Tallinnský záväzok, v ktorom sa zaviazali poskytnúť Ukrajine podporu potrebnú na oslobodenie celého územia, ktoré v súčasnosti okupuje Rusko.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Bieloruskej TV sa tešia z atómových zbraní a rovno sa vyhrážajú dvom krajinám EÚ

Koncom januára maďarský premiér Orbán vyhlásil, že Ukrajina je územím nikoho a prirovnal ju k Afganistanu. Ministerstvo zahraničných vecí si následne predvolalo maďarského veľvyslanca na Ukrajine.

Poľská RMF FM 19. januára s odvolaním sa na vysokopostavený diplomatický zdroj EÚ informovala, že Budapešť zablokovala vojenskú pomoc v hodnote pol miliardy eur v rámci siedmeho balíka, ktorý bol Ukrajine pridelený v rámci Európskeho mierového nástroja.

V decembri Maďarsko tiež zadržalo balík makrofinančnej pomoci EÚ pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd EUR. Podľa mediálnych správ to EÚ považovala za pokus Budapešti prinútiť EÚ, aby uvoľnila svoju pomoc Maďarsku, ktorá bola zmrazená z dôvodu nedostatočných reforiem v krajine.

Ukrajina vyzýva Maďarsko, aby zastavilo protiukrajinskú rétoriku

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyzýva Maďarsko, aby zastavilo svoju protiukrajinskú rétoriku a zabránilo tak nenapraviteľným dôsledkom na vzájomné vzťahy. Ministerstvo to uviedlo po predvolaní maďarského veľvyslanca v Kyjeve v súvislosti s nedávnymi výrokmi maďarského národno-konzervatívneho premiéra Viktora Orbána.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ukrajine sa nepáčia ruské jadrové zbrane v Bielorusku: "USA to robia desaťročia" vyhlásil Putin

Grécko neposkytne Ukrajine tanky Leopard kvôli napätiu s Tureckom

Grécko neposkytne Ukrajine žiadne tanky Leopard, ktoré by mala k dispozícii jej armáda, kvôli napätým vzťahom s Tureckom. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis to povedal v utorok počas návštevy Japonska.

„Tanky Leopard 2 (Ukrajine) nedáme z jednoduchého dôvodu – a to preto, že sú absolútne nevyhnutné pre našu obrannú stratégiu,“ povedal Mitsotakis.

Ruský súd poslal na štyri roky za mreže Rusa, ktorý chcel bojovať za Ukrajinu

V Moskve odsúdili 22-ročného Rusa, ktorý sa pokúsil odísť na Ukrajinu bojovať proti Rusku. Bývalý vojak francúzskej cudzineckej légie Maxim Dmitrijenko si odsedí štyri roky za mrežami, informovali ruské médiá s odvolaním sa na vyhlásenie súdu.

Odsúdený má stráviť prvé dva roky vo väzení a druhé dva roky vo väzenskom tábore s prísnym režimom. Hrozilo mu až 15 rokov väzenia, ale súd zohľadnil skutočnosť, že Dmitrijenko, ktorý je vo väzbe od apríla minulého roka, priznal svoju vinu. Podľa Meduzy je uložený trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby stanovenej zákonom.

Podobné články

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, toto odkazujú svetu

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Prevzatie rotujúceho predsedníctva Bezpečnostnej rady OSN Ruskom je symbolickou ranou pre…
Francúzsko je na nohách, bez záujmu svetových médií

Francúzsko je na nohách, bez záujmu…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Hnev na dôchodkové reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa nezmiernil ani…
Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Čínsky genetický experiment môže viesť k…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Správy z Číny naďalej potvrdzujú, že tamojší vedci sa stále snažia…
Americký generál povedal, do ktorého roku sa nepodarí Rusov poraziť

Americký generál povedal, do ktorého roku…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podľa najvyššie postaveného amerického generála je nepravdepodobné, že Ukrajina získa späť…
Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským. Toto keď Putin uvidí

Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským.…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Dočasný premiér Eduard Heger bol na návšteve Ukrajiny, kde sa stretol…
„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko už nemá kapacity na pomoc Ukrajine

„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podpora Ukrajiny na Slovensku je „morálne a finančne vyčerpaná“, uviedla slovenská prezidentka Zuzana…

Pridaj komentár