• 25 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Putin sa nezastaví a brúsi si zuby aj na Slovensko a vie, ako to urobiť, varuje expert

Putin sa nezastaví a brúsi si zuby aj na Slovensko a vie, ako to urobiť, varuje expert

Vladimír Putin sa usiluje obnoviť starú Varšavskú zmluvu po tom, ako si podmanil celú východnú Európu vrátane Slovenska, Poľska, Maďarska a bývalého východného Nemecka, tvrdí ruský expert.

Profesor Grigorij Judin hovorí, že diktátorove imperialistické ambície presahujú aj obnovenie Sovietskeho zväzu ako jednej krajiny, a to v súvislosti s Putinovou prebiehajúcou inváziou na Ukrajinu.

Chce tiež vytvoriť novú železnú oponu s viacerými slobodnými krajinami – vrátane štátov NATO a EÚ -, ktoré by sa vrátili pod hegemóniu Moskvy.

Varšavská zmluva bola obranná a bezpečnostná dohoda, ktorá Moskve pomohla udržať krajiny východnej Európy pod svojou železnou päsťou v sovietskej ére.

Podľa Putinovej logiky „nemôžeme mať ZSSR a nemať Varšavskú zmluvu“, povedal Judin. „Takúto ideológiu si myslí Putin.

Poľsko, Maďarsko a ďalšie krajiny považuje za „krajiny na hranie – nech si myslia, že majú suverenitu. V skutočnosti sú však, samozrejme, našou zónou kontroly“.

Politológ Yudin už skôr varoval, že Putin sa chystá na „veľkú vojnu“ proti NATO, v ktorej je pohltenie Ukrajiny a Moldavska len predjedlom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Lukašenko tvrdí, že Západ pripravuje prevrat v Bielorusku

Jeho cieľom je aj obnova bývalej Nemeckej demokratickej republiky, bývalého komunistického štátu, ktorý existoval od roku 1949 do roku 1990, povedal profesor.

Na otázku kanálu YouTube Bild v ruštine, či je takýto „nepredstaviteľný“ a „komický“ výsledok Putinovým cieľom, odpovedal: „Prečo to beriete ako vtip?

„Nie je na tom nič smiešne.

„Samozrejme, že Putin – ako dôstojník [KGB], ktorý slúžil vo východnom Nemecku – si myslí, že je rovnako hlúpe toto územie odovzdať a treba si ho vziať späť.

„Má určitý plán, ako to urobiť. Netvrdím, že tento plán bude fungovať. Ale pozrite sa na Nemecko a na tú nezahojenú priepasť medzi východom a západom.

„O niekoľko rokov sa vo východnom Nemecku objaví vážna otázka, s kým chceme byť? S Američanmi, alebo je lepší Putin?“ špekuloval.

Yudin povedal, že „sa stalo úplne jasným, že Putin sa na to zameral koncom roka 2021, keď otvorene povedal, že NATO by malo odísť z východnej Európy, inak bude čeliť vojne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Niečo sa chystá? "Pripravte sa na najhoršie!" vyhlásil čínsky prezident

„Robí presne to, čo sľúbil. Samozrejme, nemyslí si, že tieto krajiny majú nejakú suverenitu. Voči niektorým z nich má paranoidný hnev – napríklad voči Poľsku,‘ tvrdí Yudin.

Železná opona bola hranica, ktorá po porážke nacistického Nemecka a spojencov Osi na konci druhej svetovej vojny rozdeľovala Európu na dva samostatné regióny až do konca studenej vojny medzi USA a ich západnými spojencami a Sovietskym zväzom.

Varšavská zmluva – podpísaná v máji 1955 počas studenej vojny – bola zmluvou proti NATO, ktorú tvoril Sovietsky zväz a vtedajšie satelitné štáty Bulharsko, Východné Nemecko, Československo, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko.

Berlín bol tiež rozdelený na dve časti Berlínskym múrom, ktorý rozdelil mesto na západný a východný Berlín, pričom západná časť bola politickou enklávou kontrolovanou západnými spojencami a východná časť bola kontrolovaná východným Nemeckom.

Československo neskôr napadli štyri krajiny Varšavskej zmluvy – Sovietsky zväz, Poľská ľudová republika, Bulharská ľudová republika a Maďarská ľudová republika – s cieľom potlačiť povstanie.

Podobné články

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…
Keď tieto rakety dostane Ukrajina, Putin má problém. Dokážu zasiahnuť Moskvu!

Keď tieto rakety dostane Ukrajina, Putin…

Ukrajina požiadala Nemecko, aby jej dodalo riadené strely Taurus s doletom približne 500 km, uviedol v sobotu hovorca ministerstva obrany v…

Pridaj komentár