• 11 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Putin bude zúriť! Anglicko posiela Ukrajine rakety s dlhým doletom

Putin bude zúriť! Anglicko posiela Ukrajine rakety s dlhým doletom

Spojené kráľovstvo dodalo Ukrajine niekoľko riadených striel Storm Shadow, uviedla CNN s odvolaním sa na vysokých západných predstaviteľov. Kyjev už dlho žiada o zbrane s väčším doletom, aby mohol zasiahnuť ruské ciele ďaleko za frontovou líniou.

Strela „z hľadiska doletu skutočne mení pravidlá hry“, uviedol pre CNN vysokopostavený americký vojenský predstaviteľ, ktorý komentoval dodávku, o ktorej spravodajská stanica informovala vo štvrtok.

V predchádzajúcej správe denníka The Washington Post sa uvádzalo, že dodávka sa blíži.

Zmena vojenskej situácie „si bude vyžadovať relevantnú reakciu“ zo strany Ruska, komentoval správu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Prisľúbil, že ruské velenie prijme príslušné rozhodnutia, pričom neuviedol, o aké kroky by mohlo ísť.

Zbraň bola vyvinutá v 90. rokoch minulého storočia Spojeným kráľovstvom a Francúzskom a zvyčajne sa odpaľuje zo vzduchu. Môže zasiahnuť ciele vzdialené až 300 kilometrov, čo je porovnateľné s pozemným raketovým systémom ATACMS (Army Tactical Missile System) americkej výroby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Denník Washington Post uviedol, že Londýn dúfal, že jeho príklad presvedčí USA, aby ho nasledovali a tiež poskytli zbrane dlhého doletu, ale podľa Politico sa Washington nenechal presvedčiť.

USA sa údajne obávajú vyčerpania svojich zásob ATACMS a možnej eskalácie, ak by Kyjev využil svoju novú schopnosť na údery na ciele na území, ktoré západné krajiny uznávajú za ruské.

Podľa nepotvrdených utajovaných hodnotení Pentagónu, ktoré unikli na server Discord, sa Washington domnieva, že takýto vývoj by mohol Peking presvedčiť, aby poskytol Rusku vojenskú pomoc.

CNN s odvolaním sa na západného predstaviteľa uviedla, že Londýn „dostal od ukrajinskej vlády ubezpečenie“, že rakety Storm Shadow budú použité „len na ukrajinskom zvrchovanom území a nie na území Ruska“. Kyjev považuje Krym, ktorý sa v roku 2014 drvivou väčšinou hlasov stal súčasťou Ruska, a štyri regióny vrátane Doneckej a Luganskej ľudovej republiky, ktoré sa k nemu pripojili v septembri, za súčasť svojho územia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Ukrajinský prezident Zelenskyj tento týždeň pre západné médiá uviedol, že dlho očakávaná protiofenzíva proti Rusku sa odkladá, pretože jeho armáda ešte potrebuje dodať „niektoré veci“. Ako príklad uviedol obrnené vozidlá.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken medzitým zhodnotil, že Ukrajinci už majú „to, čo potrebujú, aby boli naďalej úspešní pri získavaní územia“ od Moskvy. Mnohí západní pozorovatelia označili sľúbenú operáciu za kľúčovú pre celý konflikt na Ukrajine a naznačili, že Kyjevu sa môže znížiť zahraničná podpora, ak nepreukáže, že ju dokáže využiť na zisky v teréne.

Moskva, ktorá považuje bojové akcie na Ukrajine za súčasť zástupnej vojny proti Rusku vedenej Spojenými štátmi, uviedla, že pokračujúce dodávky západných zbraní len predlžujú konflikt. Vláda uviedla, že nemá možnosť stiahnuť sa, kým sa nevyrieši základná otázka rozširovania NATO smerom k jej hraniciam vrátane Ukrajiny.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár