• 3 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Predpovedal turecké zemetrasenie, teraz varuje pred ešte niečím silnejším

Predpovedal turecké zemetrasenie, teraz varuje pred ešte niečím silnejším

Podľa holandského seizmológa Franka Hoogerbeetsa môže svet v najbližších dňoch zasiahnuť ďalšie silné zemetrasenie.

Prvý marcový týždeň bude podľa Franka Hoogerbeetsa „mimoriadne kritický“. Hoogerbeets, ktorý svoje predpovede robí na základe pohybov nebeských telies, v pondelok na YouTube zverejnil video, v ktorom varuje, že „prvý marcový týždeň bude mimoriadne kritický“.

„Konvergencia kritickej geometrie planét okolo 2. a 5. marca by mohla vyústiť do veľkej až veľmi veľkej seizmickej aktivity, možno aj do mega zemetrasení okolo 3. – 4. marca a/alebo 6. – 7. marca,“ uvádza sa v popise klipu.

V samotnom videu seizmológ tvrdí, že magnitúda údajného nadchádzajúceho zemetrasenia „by mohla presiahnuť 8 stupňov Richterovej stupnice“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Americký senátor: Musíme začať zostreľovať ruské lietadlá, nemôžeme im ukazovať slabosť

Podľa Hoogerbeetsa by sa postihnutá oblasť mohla rozprestierať v dĺžke tisícov kilometrov, od polostrova Kamčatka a Kurilských ostrovov na ruskom Ďalekom východe až po Filipíny a Indonéziu.

„Nepreháňam. Nesnažím sa vyvolať strach. Je to varovanie,“ trvá na svojom vedec, ktorý pracuje na sonde Solar System Geometric Explorer (SSGEOS).

Vedúci kamčatskej pobočky Geofyzikálneho výskumného ústavu Ruskej akadémie vied Danila Čebrov Hoogerbeetsove predpovede spochybnil a nazval ho „amatérom“.

Korelácia medzi pohybom planét v slnečnej sústave a seizmickou aktivitou na Zemi „je dosť slabá a je problematické používať ju ako hlavný prognostický nástroj,“ vysvetlil Čebrov.

Dňa 3. februára Hoogerbeets zverejnil tweet, ktorý znel: „Skôr či neskôr dôjde v tomto regióne (južné a stredné Turecko, Jordánsko, Sýria, Libanon) k zemetraseniu s magnitúdou 7,5.“ O tri dni neskôr zasiahlo Turecko a Sýriu zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Pri tejto katastrofe zahynulo viac ako 50 000 ľudí a silné následné otrasy pretrvávajú v regióne dodnes.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Putin sa na Ukrajine vozil autom, ako by sa nič nedialo

V priebehu rokov seizmológ Dutsch Hoogerbeets vyslovil predpovede, ktoré sa nenaplnili.

Susan Huffová z amerického geologického úradu USGS v komentári k jeho práci začiatkom tohto mesiaca zdôraznila, že žiadny vedec „nikdy nepredpovedal silné zemetrasenie“.

Huffová pre NPR povedala, že priama predpoveď zemetrasení v Turecku a Sýrii bola len náhoda.

„Sú to zastavené hodiny, ktoré majú v podstate dvakrát denne pravdu,“ povedala.

Podobné články

Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným hmyzom

Sajfa kŕmi svoju malú dcérku sušeným…

Známy moderátor Matej Sajfa Cifra uverejnil na sociálnej sieti video s jeho dcérou, ako jej dáva ochutnávať sušený hmyz. Európska únia…
Tak toto je extrém! Heger nevie, čo má Naď a jeden nevie, čo vie druhý? Novinári sa chytali za hlavy

Tak toto je extrém! Heger nevie,…

Keď jeden nevie, čo hovorí druhý? Alebo ako by sme nazvali tlačovku, kde dočasný premiér Eduard Heger a dočasný minister obrany…
Kotleba sa pekne obul do Danka: Vy ste nakúpili stíhačky do Američanov! Napĺňaš ciele NATO!

Kotleba sa pekne obul do Danka:…

Šéf ĽSNS Marian Kotleba sa vo svojom facebookovom statuse tvrdo oprel do šéfa strany SNS Andreja Danka. Kotlebovi sa nepáči, že…
Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud ako SVB

Takmer 200 bankám hrozí rovnaký osud…

Podľa novej štúdie uverejnenej na portáli Social Science Research Network je v celej krajine 186 bánk, ktoré by mohli skrachovať, ak by si…
Ďalšie nečakané úmrtie. Mladý známy Raper umrel počas vystúpenia

Ďalšie nečakané úmrtie. Mladý známy Raper…

Raper Costa Titch mal veľké plány a veľké sny. V sobotu sa však fanúšikovia juhoafrického rapera obávali najhoršieho, keď skolaboval na…
„Budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ prekvapil poľský veľvyslanec. Rusko okamžite reaguje

„Budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ prekvapil…

Buď Ukrajina dnes uháji svoju nezávislosť, a ak nie, budeme nútení sa do konfliktu zapojiť, prehlásil poľský veľvyslanec vo Francúzsku Jan Emeryk Rościszewski. …

Pridaj komentár