• 30 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Prahu zaplnili tisíce ľudí: Odmietajú lacnejší plyn z Ruska, držia ukrajinské vlajky a Putin je Hitler

Prahu zaplnili tisíce ľudí: Odmietajú lacnejší plyn z Ruska, držia ukrajinské vlajky a Putin je Hitler

V Prahe sa dnes opäť protestovali a tisíce ľudí prišli vyjadriť podporu Ukrajine. Protestovali pod heslom „Česko proti strachu“ a Putina prirovnávali k Hitlerovi. Dav držal obrovské vlajky Ukrajiny či EÚ.

Ľudia zaplnili takmer celé Václavské námestie, avšak v niektorých miestach nie je dav nahustený. Polícia účasť odhadla na nižšie desiatky tisíc ľudí.

Rovnako polícia odhadovala aj počet piatkových účastníkov proti vláde, teda nižšie desiatky tisíc ľudí, spravodajca však upozornil, že dnes je na námestí ľudí oveľa viac ako v piatok.

K účastníkom by mala počas popoludnia prehovoriť prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská.

„Chceme, aby si ľudia odniesli nádej, aby si odniesli pocit, že to zvládneme. Že keď budeme držať spolu, tak je to oveľa lepšie, než keď sa medzi sebou budeme biť,“ povedala pred začiatkom demonštrácie Novinkám hovorkyňa Miliónu chvíľok Hana Strašáková.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové systémy S-400

Demonštrácia je reakciou na akcie, ktoré podľa spolku organizujú ľudia, ktorým ide o rozdúchávanie obáv ľudí a zneužívanie ich strachu k vlastnému prospechu.

K ľuďom prehovoril vo videoprenose divadelník Jiří Suchý. „Skúsme, aké to je byť statoční,“ vyzval. Upozornil, že Česko má obavy, že schudobnie a bude mu zima. Ľudia na Ukrajine majú strach o život.

Vystúpiť by mal aj riaditeľ Človeka v tiesni Šimon Pánek, režiséri Václav Marhoul a Helena Třeštíková, ekonóm Tomáš Sedláček a mnoho hercov. Na záver českú hymnu zaspieva Adam Mišík, zaznejú aj hymny Slovenska a Ukrajiny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Český náčelník varuje: Vojna s Ruskom je možná! Od začiatku sa zapojíme

„Je na čase ukázať, že sme solidárni s napadnutou Ukrajinou. Že si demokratické hodnoty, ktoré sme si pred viac ako tridsiatimi rokmi vybojovali, vziať nenecháme. Že sa nenecháme zastrašiť,“ uviedli organizátori.

Pod pódiom je plagát, ktorý prirovnáva ruského prezidenta Vladimíra Putina k Adolfovi Hitlerovi.

Organizátori odmietajú napríklad príklon k putinovskému Rusku výmenou za lacnejší plyn a deklarujú podporu Ukrajine, ktorá sa od februára bráni s podporou ďalších krajín ruskej agresii.

Zatiaľ posledná demonštrácia, na ktorej sa zišlo niekoľko desiatok tisíc ľudí, prebehla na Václavskom námestí v piatok ako protivládny protest požadujúci demisiu kabinetu. Proti tejto demonštrácii sa nedeľná akcia aj v prejavoch rečníkov vymedzuje.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár