• Svet
  • 9 júna, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 184
  • 4minúty čítania

Poslanci EÚ rozhodli. V tomto roku už nekúpite benzínové autá. Je koniec

Poslanci EÚ rozhodli. V tomto roku už nekúpite benzínové autá. Je koniec

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu odhlasovali zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom do roku 2035, čo by bol jeden z najsilnejších zákonov na svete, ktorý by postupne vyradil z prevádzky vozidlá s benzínovým motorom, ak by ho schválila Európska rada.

Hoci opatrenia musí ešte prerokovať Rada a prijať zákon, hlasovanie v Parlamente je považované za najzásadnejší krok v tomto procese.

Úplné schválenie bude pravdepodobne znamenať pokles predaja hybridných automobilov a rýchly prechod na plne elektrické modely.

Podpora opatrení prichádza po rade zamietnutí iných kľúčových klimatických politík v stredu.
Stredopravá parlamentná frakcia sa vyslovila proti 100% zákazu do roku 2035. Niektorí zákonodarcovia namiesto toho požadovali 90% zákaz, čo by znamenalo, že desatina všetkých predaných nových automobilov by stále mohla byť so spaľovacími motormi.

„Veľmi sa mi uľavilo a som s výsledkom spokojný,“ povedal holandský zákonodarca Ján Huitema, ktorý viedol prípravu tejto politiky.

Parlament už predtým zamietol tri ďalšie kľúčové návrhy, vrátane ústredného bodu politiky, ktorým bola reforma trhu s uhlíkom.

Nemecký zákonodarca Peter Liese už skôr v stredu novinárom povedal, že jeho stredopravicová frakcia EPP stopercentný zákaz nepodporila, a dodal, že spaľovacie vozidlá by mohli byť stále užitočné, ak by sa technológia v oblasti nízkouhlíkových syntetických palív časom zlepšila.

„Nemyslíme si, že by politici mali rozhodovať o tom, či sú najlepšou voľbou elektromobily alebo syntetické palivá. Osobne sa domnievam, že väčšina spotrebiteľov si kúpi elektromobil, pokiaľ im poskytneme potrebnú infraštruktúru, a to je to, čo musíme urobiť,“ povedal.

Dodal, že je možné, že spaľovacie automobily na syntetické palivá sa v budúcnosti stanú konkurencieschopnejšími ako elektromobily. Podľa Lieseho môžu byť tiež reálnejšie pre mnoho rozvojových krajín v Afrike a Ázii, ktoré kupujú európske autá, najmä ak tieto krajiny nebudú schopné v najbližších niekoľkých desaťročiach prejsť na ekonomiku založenú na obnoviteľných zdrojoch energie.

Komisia prvýkrát oznámila plán na postupné vyradenie automobilov so spaľovacími motormi v auguste minulého roka. Komisia uviedla, že na uľahčenie prechodu na elektromobily bude od 27 členských štátov EÚ požadovať, aby rozšírili nabíjacie kapacity pre vozidlá. Nabíjacie miesta budú inštalované každých 60 kilometrov (37,3 míle) na hlavných diaľniciach a zvýši sa minimálna sadzba dane na benzín a naftu.

Automobilový priemysel zohráva v európskej ekonomike zásadnú úlohu, pretože sa podieľa 7 % na hrubom domácom produkte a podporuje 14,6 milióna pracovných miest v regióne. Doprava je však jediným odvetvím, kde emisie skleníkových plynov rastú, a cestné vozidlá sa v roku 2017 podieľali na emisiách CO2 21 %.

Veľká Británia, ktorá už nie je členom EÚ, vlani oznámila, že od roku 2030 zakáže predaj nových benzínových a naftových automobilov, pričom predaj niektorých nových hybridov bude pokračovať až do roku 2035.

Hlasovanie za toto opatrenie nasledovalo po šokujúcom odmietnutí návrhov EÚ na vytvorenie ambicióznejšieho systému obchodovania s emisiami, uhlíkovej hraničnej dane a sociálneho klimatického fondu parlamentom.

Liese, hlavný vyjednávač parlamentu o reforme trhu s uhlíkom, vyzval svojich kolegov, aby sa vo výbore znovu pokúsili nájsť návrh, ktorý by získal podporu.

„Všetci, ktorí dnes hlasovali proti, sa môžu zamyslieť… prosím, nezabíjajte systém obchodovania s emisiami,“ povedal.

Stanovenie ambicióznejších cieľov pre tento systém, ktorý núti niektorých z najväčších znečisťovateľov kupovať uhlíkové kredity, bolo ústredným právnym predpisom bloku v jeho zastrešujúcom pláne Fit for 55, pláne na zníženie emisií o 55 % do roku 2030 oproti úrovni z roku 1990. Tento cieľ je jedným z najambicióznejších klimatických cieľov všetkých veľkých ekonomík.

Podobné články

Ďalšia tragédia: Opitý vodič v Čadci vletel do matky s deťmi

Ďalšia tragédia: Opitý vodič v Čadci vletel do matky…

Ďalšia nehoda len pár dní po tragédii v Bratislave sa udiala dnes v Čadci, kedy opitý vodič narazil do matky s…
Čech prišiel pred palác Čaputovej a takto vulgárne o nej hovoril: Veď to je blbka, ktorá ničomu nerozumie!

Čech prišiel pred palác Čaputovej a takto vulgárne o…

Pred prezidentským palácom protestovali v septembri viaceré skupiny nespokojných občanov a objavili sa tam aj ľudia z Českej republiky. Jeden z…
Maďari nemusia tri roky platiť za ruský plyn, dostali odklad

Maďari nemusia tri roky platiť za ruský plyn, dostali…

Krajina Viktora Orbána Maďarsko je jednou z najviac závislých na ruskom plyne. Orbán sa netají svojim pozitívnym vzťahom s ruským prezidentom…
Dědeček sa rád chválil známosti z politiky. Dokonca kandidoval za tieto strany

Dědeček sa rád chválil známosti z politiky. Dokonca kandidoval…

Dušan Dědeček, ktorý svojou opitou jazdou zavraždil piatich ľudí a ďalší brutálne zranil sa na sociálnych sieťach chválil stretnutiami s vysokopostavenými…
Musíme čo najviac pomáhať Ukrajine. Dám si aj desať svetrov! My sa máme dobre, hlási česká senátorka

Musíme čo najviac pomáhať Ukrajine. Dám si aj desať…

Česká politička Němcová vyhlásila, že si pokojne oblečie aj desať svetrov, pretože Ukrajine musíme pomáhať a že Česi sa majú „zlatě“.…
Americký miliardár navrhuje, aby sa Ukrajina vzdala Krymu a to najprv Zelenskému pomáhal

Americký miliardár navrhuje, aby sa Ukrajina vzdala Krymu a…

Mierový plán amerického miliardára Elona Muska, podľa ktorého by sa mala Ukrajina vzdať Krymu, zaviazať sa k neutralite a usporiadať nové…
Dědeček po vytriezvení prosil policajtov, aby ho zastrelili na stanici. Už mu hrozí doživotie

Dědeček po vytriezvení prosil policajtov, aby ho zastrelili na…

Dušanovi Dědečkovi nakoniec nehrozí trest len 7 až 12 rokov, ako hovorili prvotné informácie, ale dokonca až doživotie, uvádza polícia. „Na…
Tisíce českých domácností idú platiť za kúrenie päťkrát viac: Môžete byť radi, že bude vôbec plyn

Tisíce českých domácností idú platiť za kúrenie päťkrát viac:…

Asi tritisíc domácností v českom Břeclave budú platiť za teplo a teplú vodu päťnásobok doterajšej čiastky. Dôvod? Dodávateľ plynu jednostranne ukončil…
Putin nariadil presun jadrového vojenského vlaku na Ukrajinu? Sledujte tie zábery (Video)

Putin nariadil presun jadrového vojenského vlaku na Ukrajinu? Sledujte…

Vojenský konvoj bol vyfotografovaný, ako mieri k frontovej línii vo vlaku napojenom na ruskú obrannú divíziu, ktorá manipuluje s jadrovými zbraňami…

Pridaj komentár