• 13 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Poľsko v stave vysokej pohotovosti pre neznámy objekt smerom z Bieloruska

Poľsko v stave vysokej pohotovosti pre neznámy objekt smerom z Bieloruska

V Poľsku prebieha pátranie po záhadnom objekte, ktorý bol na oblohe spozorovaný ako špionážny balón.

Objekt vstúpil do poľského vzdušného priestoru zo smeru od Bieloruska, ale asi 180 míľ západne od hraníc sa stratil radarový kontakt, uviedlo ministerstvo obrany krajiny.

Poľsko, ktoré je členom NATO, je v stave vysokej pohotovosti pred narušením svojho vzdušného priestoru, keďže za jeho hranicami zúri ruská vojna na Ukrajine, a národná bezpečnosť je kľúčovou otázkou pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia koncom tohto roka.

Varšavskí predstavitelia už čelia tlaku po tom, čo koncom apríla, štyri mesiace po podozrení, že predmet prekročil hranice počas ruského útoku na Ukrajinu, našiel občan jazdiaci na koni v lese neďaleko poľského mesta Zamošč.

Tento priestupok zrejme nasledoval krátko po tom, ako v novembri zahynuli dvaja poľskí občania v dôsledku toho, že podľa záverov Varšavy išlo o chybne odpálenú ukrajinskú raketu protivzdušnej obrany.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Orbán sa pustil do politikov EÚ: Samé blá blá a žiadne činy, ste bez energie a odhodlania

Najnovší podozrivý vojenský objekt, ktorý narušil poľský vzdušný priestor z východu, tak urobil v piatok večer, uviedol hovorca armády pre televíznu stanicu TVN 24.

„Centrum vzdušných operácií zaznamenalo výskyt objektu v poľskom vzdušnom priestore, ktorý priletel zo smeru Bieloruska,“ uviedlo v sobotu poľské ministerstvo obrany.

Radarový kontakt s objektom, ktorý „je pravdepodobne pozorovacím balónom“, sa stratil neďaleko Rypinu, uviedlo ministerstvo s odkazom na mesto v strednom Poľsku vzdialené približne 90 kilometrov severozápadne od hlavného mesta.

Začalo sa pátranie po objekte, uviedol hovorca poľských síl územnej obrany.

Ruské a bieloruské orgány sa k tomu bezprostredne nevyjadrili.

Špionážne balóny, zdanlivo archaický koncept, ktorý sa prvýkrát objavil počas francúzskych revolučných vojen, sa opäť dostali do povedomia verejnosti vo februári, keď Spojené štáty zostrelili vo svojom vzdušnom priestore čínsky balón a následne niekoľko podobných objektov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mäsové obmedzenia v Nemecku: Jedna klobása mesačne pre každého

Tieto zásahy podnietili Britániu, aby vyzvala na preskúmanie bezpečnosti, pričom minister obrany Ben Wallace uviedol, že bude spolupracovať so spojencami na posúdení hrozby, ktorú predstavujú sledovacie zariadenia. „Tento vývoj je ďalším znakom toho, ako sa obraz globálnych hrozieb mení k horšiemu,“ povedal neskôr pre denník The Sun.

Vzhľadom na to, že oblasť vesmírnych satelitov – tradičná „vyššia pozícia“, o ktorú sa vojenskí stratégovia v posledných rokoch usilovali – je teraz silne preťažená a sporná, zdá sa, že „podvesmírna oblasť“ je opäť žiadaná, naznačuje expert na bezpečnosť a spravodajstvo John Blaxland z Austrálskej národnej univerzity.

„Táto časť oblohy získala úplne novú využiteľnosť a význam pre medzinárodné sledovanie a špionáž, o ktorej sme si mysleli, že je už minulosťou a zrejme sa vrátila,“ povedal pre The Guardian.

Podobné články

Rodičia Aneta a Adam zmizli v Tatrách, deťom napísali: Veľa šťastia v ďalšom živote

Rodičia Aneta a Adam zmizli v…

Aneta (44) a Adam (49), manželia pochádzajúci z varšavskej štvrti Mokotov, zmizli minulý piatok nezanechajúc po sebe žiadne stopy. Ich zmiznutie…
Len strašenie a konšpirácia? 3.svetová vraj môže začať v júni s najväčším leteckým cvičením NATO v Poľsku

Len strašenie a konšpirácia? 3.svetová vraj…

Ďalšie strašenie či konšpirovanie? Čech Václav Vanda varuje pred blížiacim sa, zatiaľ verejnosťou málo vnímaným leteckým cvičením NATO, ktoré v júni…
Toto rozpúta tretiu svetovú? Poliaci našli v lese ruskú raketu

Toto rozpúta tretiu svetovú? Poliaci našli…

Podľa miestnych médií sa v poľskom lese našla ruská raketa. Munícia bola údajne objavená neďaleko mesta Zamosc, ktoré je vzdialené stovky…
Poliaci chcú premenovať ruské mesto. Moskva zúri „Ste šialenci!“

Poliaci chcú premenovať ruské mesto. Moskva…

Rozhodnutie Poľska nazvať ruské mesto Kaliningrad „Krolewiec“, ako bolo známe v 15. storočí, „hraničí so šialenstvom“, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.…
Ukrajina začína byť voči Poľsku nelojálna, odkazuje europoslanec

Ukrajina začína byť voči Poľsku nelojálna,…

Po tom, čo Ukrajina protestovala proti rozhodnutiu Poľska zablokovať ukrajinské poľnohospodárske výrobky s cieľom chrániť poľských poľnohospodárov, napätie medzi oboma krajinami…
Slováci chodia nakupovať do Poľska, aby prežili. Ten cenový rozdiel je obrovský!

Slováci chodia nakupovať do Poľska, aby…

Obrovský nárast cien potravín na Slovensku prinútil ľudí meniť svoje zvyklosti a zvažovať, čo si môžu dovoliť. Tí, ktorí bývajú v…

Pridaj komentár