• 16 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Peniaze z Ameriky pre Ukrajinu už dochádzajú a stým aj vojenská pomoc

Peniaze z Ameriky pre Ukrajinu už dochádzajú a stým aj vojenská pomoc

Pomoc USA pre Ukrajinu by sa mohla úplne vyčerpať už v polovici leta, uviedol v pondelok portál Politico s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou. To preto, že Washington už vyčerpal väčšinu z balíka pomoci vo výške 48 miliárd dolárov, ktorý v decembri schválil Kongres.

Podľa portálu zostáva USA na zbrane a dodávky pre Kyjev už len približne 6 miliárd dolárov, čo znamená, že americká pomoc ukrajinským silám by sa mohla čoskoro zastaviť.

Členovia Kongresu sú údajne znepokojení tým, že Biely dom by čoskoro nemusel byť schopný rýchlo poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine, najmä keď Kyjev plánuje toľko propagovanú protiofenzívu proti Rusku.

„Je veľmi dôležité, aby administratíva včas poskytla Ukrajine to, čo potrebuje na obranu a znovuzískanie svojho suverénneho územia,“ povedala minulý týždeň senátorka Susan Collinsová predstaviteľom Pentagónu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Politico uvádza, že Biely dom teraz diskutuje o úplne novom balíku pomoci, ktorého cieľom je udržať dodávky na Ukrajinu, podľa vysokopostaveného predstaviteľa administratívy, ktorý poznamenal, že nie je jasné, aké by mohli byť potreby Kyjeva počas protiofenzívy alebo po nej. Zdroj dodal, že administratíva prezidenta Joea Bidena je „plne odhodlaná“ podporovať vládu v Kyjeve „dlhodobo“.

Pentagon minulý týždeň oznámil svoj najnovší balík pomoci pre Kyjev v hodnote približne 1,2 miliardy dolárov, ktorý má ísť do vojenského priemyslu na výrobu delostreleckej a protivzdušnej munície. Americkí vojenskí predstavitelia uviedli, že táto munícia má splniť „najnaliehavejšie požiadavky“ Ukrajiny a poskytnúť „kritické krátkodobé kapacity“.

Očakáva sa však, že diskusie o novom balíku pomoci pre Ukrajinu v najbližších mesiacoch vyvolajú ostrú diskusiu v Kongrese a budú čeliť odporu republikánov, ktorí požadovali zníženie vládnych výdavkov na Ukrajinu s odvolaním sa na hroziace domáce problémy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

Bidenova administratíva sa už zapojila do patovej situácie so Snemovňou reprezentantov, v ktorej majú väčšinu republikáni, v súvislosti so zvýšením dlhového stropu USA. Štátny dlh Washingtonu sa v súčasnosti odhaduje na viac ako 31 biliónov dolárov, čo predstavuje riziko platobnej neschopnosti.

Moskva medzitým opakovane obvinila USA a ich západných spojencov, že pokračujú v dodávkach zbraní na Ukrajinu. Podľa ruských odhadov dodal Západ do konca roka 2022 ukrajinskej armáde zbrane, muníciu a zásoby v hodnote približne 100 miliárd dolárov. USA a ich spojenci však naďalej trvajú na tom, že sa do konfliktu priamo nezapájajú.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…

Pridaj komentár