• 14 decembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Pápež: Na Vianoce šetrite peniaze a pošlite ich Ukrajincom

Pápež: Na Vianoce šetrite peniaze a pošlite ich Ukrajincom

Pápež František vyzval ľudí, aby počas Vianoc viac šetrili a ušetrené peniaze poslali Ukrajincom. Pápež povedal, že peniaze potrebujú, pretože mnohí z nich hladujú alebo umierajú kvôli nedostatku lekárskej starostlivosti v dôsledku vojny.

Podľa Detského fondu OSN (Unicef) je v dôsledku ruských útokov na ukrajinskú elektrickú sieť ohrozená aj prevažná väčšina detí na Ukrajine, takmer sedem miliónov.

„Je krásne sláviť Vianoce, ale znížme úroveň vianočných výdavkov,“ vyzval pápež na konci stredajšej bohoslužby.

„Urobme si skromnejšie Vianoce so skromnejšími darčekmi a to, čo ušetríme, pošlime ukrajinskému ľudu, ktorý to potrebuje,“ dodal a podľa agentúry Reuters vyvolal potlesk publika.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tak toto je masaker! V Paríži vyšlo do ulíc stotisíc ľudí, žiadajú hlavu Macrona

„Veľmi trpia, hladujú, pociťujú chlad a mnohí z nich umierajú, pretože nemajú dostatok lekárov a zdravotných sestier,“ uviedol pápež.

Podľa ukrajinských úradov nálety ruskej armády vyradili z prevádzky približne polovicu celej elektrickej siete.

Detský fond OSN (UNICEF) v stredu zverejnil správu, v ktorej uvádza, že takmer sedem miliónov ukrajinských detí, z ktorých drvivá väčšina je ohrozená výpadkami elektrickej energie a ďalšími problémami spôsobenými leteckými útokmi.

„Bez elektriny deti čelia nielen extrémnemu chladu (v zime môžu teploty klesnúť až na mínus 20 stupňov Celzia), ale nemôžu ani pokračovať v online vzdelávaní, ktoré je pre mnohé z nich jediným prístupom k vzdelaniu, pretože mnohé školy sú poškodené alebo zničené,“ uviedol Unicef v stredajšom tlačovom vyhlásení.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Trump odkazuje Američanom po tomto kroku Putina, aby sa modlili

Organizácia tiež potvrdila pápežove slová týkajúce sa narušenia zdravotníckeho systému – Unicef uviedol, že letecké útoky bránia poskytovaniu kritickej zdravotnej starostlivosti.

Poškodená vodovodná sieť môže mať za následok rýchlejšie šírenie infekcií, viac prípadov zápalu pľúc, chrípkových ochorení alebo covidu-19, uviedol Unicef.

Pápež v poslednom čase často na verejných vystúpeniach hovoril o vojne na Ukrajine, ktorá sa rozpútala vo februári tohto roku.

Koncom novembra prirovnal ruskú inváziu k Stalinovmu hladomoru na Ukrajine v 30. rokoch 20. storočia. V októbri tiež vyzval na ukončenie vojny a zastavenie bombardovania miest ruskými okupantmi.

Podobné články

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…
Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia…

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské…
Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne bicykel. Neuveríte, ako reagoval zlodej (Video)

Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne…

Neuveríte, čo sa stalo obyvateľovi Bratislavy pri tom, ako podvečer fajčil na balkóne. Dvaja muži sa mu rozhodli ukradnúť bicykel, no…
Mladík v Košiciach si sadol na SBS-kára a bodal ho do hlavy. Súd ho pustil na slobodu

Mladík v Košiciach si sadol na…

Mladík z Košíc, Ján, sa dostal do vážnych problémov potom, čo napadol 51-ročného muža nožom a spôsobil mu zranenia, ktoré vyžadujú…
Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty úbožiak!“ reagoval krikom šéf OĽANO

Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty…

Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič sa opäť stretol s občanmi a tentokrát v Námestove, kde s nimi diskutoval. Na…
Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo poslanci ich tam doniesli

Slovenský parlament zahalili ukrajinské vlajky. Títo…

Slovenský parlament dnes navštívila podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Tá ďakuje Slovákom za stíhačky, ktoré sme darovali Ukrajincom. „V mene…

Pridaj komentár