• 21 decembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Orbán vyzval na rozpustenie Európskeho parlamentu. Europoslanci by sa zbláznili!

Orbán vyzval na rozpustenie Európskeho parlamentu. Europoslanci by sa zbláznili!

Ruská invázia na Ukrajine „mala zatiaľ len porazených“, vyhlásil v stredu maďarský premiér, ktorý uviedol, že agresia Moskvy zasiahla „obe strany a európske hospodárstvo“, a využil túto príležitosť, aby opäť vytkol Bruselu sankcie.

Takmer trojhodinová tlačová konferencia, ktorá sa koná každoročne, je takmer jedinou príležitosťou v roku, keď Viktor Orbán odpovedá na otázky medzinárodných médií alebo kritických maďarských médií.

Neliberálny pravicový líder, ktorý v apríli získal štvrté funkčné obdobie v rade, vedie časté spory s EÚ, ktorá ho obviňuje z porušovania demokratických noriem a dohľadu nad rozsiahlou korupciou úradníkov.

V stredu však Orbán zatrúbil na Európsky parlament za nedávne odhalenie korupčného škandálu „peniaze za protislužby“, do ktorého je údajne zapletený Katar, a požičal si frázu od bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď povedal, že je čas „vysušiť bažinu“ v Bruseli.

Orbán povedal, že škandál spochybnil dôveryhodnosť tejto inštitúcie a že podporuje zrušenie tohto orgánu v jeho súčasnej podobe.

Orbán tiež vyzval, aby členov Európskeho parlamentu namiesto voľby delegovali národné parlamenty.

„Maďari by chceli, aby bol Európsky parlament v súčasnej podobe rozpustený,“ povedal Orbán.

„Na otázku, do akej miery bola poškodená povesť Európskeho parlamentu v Maďarsku, je ľahké odpovedať: vôbec nie, pretože nižšia už ani nemohla byť.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Cez noc horelo Francúzsko: Ľudia podpaľovali všetko, čo im prišlo pod ruky

Stredajšia tlačová konferencia sa konala v čase, keď EÚ zmrazila financovanie Maďarska vo výške viac ako 12 miliárd eur pre obavy, že Orbánova vláda potláča nezávislosť súdnictva, dohliada na korupciu úradníkov a obmedzuje práva menšín.

V septembri Európsky parlament vyhlásil, že Maďarsko už nemožno považovať za demokraciu a pod Orbánovým vedením sa stane „hybridným režimom volebnej autokracie“ – čo jeho vláda odmietla.

Počas tlačovej konferencie Orbán namiesto toho obvinil z vyhrotených vzťahov „hungarofóbiu“ v rámci bloku.

Napätie medzi Budapešťou a Bruselom sa však čoraz viac zhoršuje v dôsledku lobovania maďarskej vlády proti sankciám voči Moskve za jej vojnu na Ukrajine.

Orbán – ktorý je považovaný za jedného z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina v EÚ – tvrdí, že sankcie boli neúčinné pri vyvíjaní tlaku na Kremeľ, aby ukončil vojnu, a že spôsobili väčšie škody európskym ekonomikám ako Moskve.

Nový rok bude predstavovať „výzvu pre takmer všetky európske krajiny, aby sa vyhli hospodárskemu poklesu alebo recesii, ktoré sú priamym dôsledkom vojny a európskej účasti vo vojne, nazývanej sankcie,“ dodal Orbán.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Maďarsko odkladá hlasovanie parlamentu o kandidatúre do NATO a Švédsku vysvetľujú, v čom je problém

„Ak by to záviselo od nás, politika sankcií by neexistovala,“ povedal v stredu Orbán a dodal, že v budúcnosti nepodporí žiadne ďalšie balíky sankcií voči Rusku, ale nebude stáť v ceste ich prijatiu zo strany EÚ.

„Nie je v našom záujme trvalo rozdeliť európsku a ruskú ekonomiku na dve časti, preto sa snažíme zachrániť to, čo sa z našej hospodárskej spolupráce s Rusmi zachrániť dá,“ povedal.

Orbán urobil niekoľko ústupkov, aby si zabezpečil prísun veľmi potrebných finančných prostriedkov EÚ, ale Európska komisia – výkonná zložka bloku – trvá na ďalších reformách, ak má Budapešť získať prístup k peniazom.

Maďarsko zápasí s jednou z najvyšších mier inflácie v Európe a s nestabilnou menou, ktorá spôsobila prudký nárast cien.

V novembri bola miera inflácie viac ako 22 % a forint od začiatku roka klesol voči euru o takmer 10 %.

Orbán uviedol, že vláda má v pláne znížiť infláciu na jednociferné číslo do decembra budúceho roka a čoskoro predstaví program, ktorý zruší dane z príjmu do 30 rokov pre ženy, ktoré majú deti.

Podobné články

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja…

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska. Elon Musk spolu so skupinou…
Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…
Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia…

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské…
Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne bicykel. Neuveríte, ako reagoval zlodej (Video)

Bratislavčan uvidel zlodeja, ako mu kradne…

Neuveríte, čo sa stalo obyvateľovi Bratislavy pri tom, ako podvečer fajčil na balkóne. Dvaja muži sa mu rozhodli ukradnúť bicykel, no…
Mladík v Košiciach si sadol na SBS-kára a bodal ho do hlavy. Súd ho pustil na slobodu

Mladík v Košiciach si sadol na…

Mladík z Košíc, Ján, sa dostal do vážnych problémov potom, čo napadol 51-ročného muža nožom a spôsobil mu zranenia, ktoré vyžadujú…
Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty úbožiak!“ reagoval krikom šéf OĽANO

Matovič schytal fľašou z obecenstva: „Ty…

Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič sa opäť stretol s občanmi a tentokrát v Námestove, kde s nimi diskutoval. Na…

Pridaj komentár