• 1 apríla, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Orbán: EÚ je blízko k tomu, aby poslala mierové jednotky na Ukrajinu. Čo to znamená?

Orbán: EÚ je blízko k tomu, aby poslala mierové jednotky na Ukrajinu. Čo to znamená?

Európski lídri sú blízko k diskusii o tom, či Európska únia môže vyslať mierové jednotky na Ukrajinu, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán, dlhoročný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, sa v piatok ráno vyjadril pre miestnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió o ruskej invázii na Ukrajinu v plnom rozsahu, informoval mediálny kanál Mandiner.

Začiatkom marca ruská vláda uviedla Maďarsko v skupine zahraničných štátov, ktoré sa podľa nej dopustili „nepriateľských akcií voči Rusku, jeho spoločnostiam a občanom“, a to napriek dlhodobým priateľským vzťahom medzi Orbánom a Putinom.

„Vojna je čoraz brutálnejšia a krvavejšia,“ citoval Orbána v piatok Mandiner.

Maďarský premiér tiež údajne povedal, že európski lídri sú blízko k tomu, aby zvážili, či EÚ môže na Ukrajinu vyslať mierové jednotky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

„Vojna je znepokojujúca a nebezpečná pre maďarský ľud. Naša bezpečnosť je ohrozená,“ povedal Orbán.

Keďže „Západ poskytuje Ukrajincom čoraz modernejšie vybavenie, som presvedčený, že hrozba svetovej vojny nie je literárne zveličenie,“ povedal.

„Keď európski a americkí lídri hovoria, že ak to bude pokračovať, môžeme skončiť v tretej svetovej vojne, zdá sa to na prvý pohľad neuveriteľne prehnané, ale tam, kde pracujem a kde vidím dianie, je to v tejto chvíli reálne nebezpečenstvo, “ povedal Orbán.

Maďarsko odmietlo dodať Kyjevu zbrane napriek tomu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa obrátil na západných lídrov s výzvou o vojenské dodávky.

Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky vo februári uviedol, že jeho krajina si neželá eskaláciu vojny na Ukrajine. Povedal, že Maďarsko chce zostať na strane mieru a že poskytuje humanitárnu pomoc Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

„Žijeme v čase nebezpečenstva,“ povedal vtedy.

Orbán vybudoval silné hospodárske a politické väzby s Ruskom, Maďarsko však odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu a súhlasilo s viacerými balíčkami sankcií EÚ.

Orbán 27. januára naznačil, že západné krajiny sa už „nechali uniesť“ a stali sa aktívnymi účastníkmi vojny tým, že poskytli zbrane a peniaze na pomoc Kyjevu. Západné krajiny by sa namiesto toho mali usilovať o „prímerie a mierové rozhovory“, povedal v maďarskom štátnom rozhlase.

V piatok povedal, že lídri „musia predložiť argumenty, aby bojujúce strany videli, že prímerie je v záujme oboch“.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár