• 20 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Obrovská nehoda americkej stíhačky: Pilot letel rovno do zeme a stroj explodoval

Obrovská nehoda americkej stíhačky: Pilot letel rovno do zeme a stroj explodoval

Počas vojenskej prehliadky na leteckej základni v Španielsku sa v sobotu zrútila na zem a prudko explodovala stíhačka F-18 americkej výroby. Pilot pred haváriou ušiel a bol prevezený do neďalekej nemocnice.

Incident sa odohral počas cvičného letu pred ukážkou pre rodiny vojakov na leteckej základni Zaragoza, ktorá je zariadením španielskeho letectva a ktorú v minulosti využívalo americké letectvo.

Na videozázname je vidieť, ako lietadlo prudko stúpa, potom sa vyrovná a klesá nosom späť na zem. Z miesta havárie vyšľahla mohutná ohnivá guľa a horiace palivo do lietadla vynieslo na oblohu stĺp čierneho dymu.

Pilot, kapitán krídla s viac ako 1 000 letovými hodinami, utrpel po katapultovaní z lietadla zranenia nôh, bokov a rúk, informovali miestne noviny Heraldo de Aragon. Španielske vzdušné sily vo vyhlásení potvrdili, že bol prevezený do nemocnice a jeho život „nie je v ohrození“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Popredná americká banka uzavrela dohodu s ruským veriteľom, na ktorého boli uvalené sankcie

Lietadlo sa zrútilo v obvode základne, ktorá sa nachádza vedľa rušnej diaľnice. Podľa vzdušných síl boli niektoré trosky roztrúsené mimo areálu. Lietadlo sa po náraze úplne rozpadlo.

Príčina havárie nie je jasná, ale sobotňajšia takmer tragédia bola poslednou z dlhého zoznamu nehôd lietadiel F-18 španielskeho letectva. V roku 2017 sa lietadlo F-18 zrútilo pri štarte na leteckej základni neďaleko Madridu, pričom zahynul jeho pilot. Tri havárie bez následkov na životoch sa stali v roku 2009 a jedna v roku 2003, zatiaľ čo v priebehu 90. a 80. rokov minulého storočia havarovalo šesť stíhačiek americkej výroby, pričom zahynuli dvaja piloti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  "Migranti budú čoskoro silní" - nemecký denník vyvolal rozruch, musel mazať

Španielske vzdušné sily v súčasnosti prevádzkujú 84 lietadiel F-18, ktoré údajne plánujú nahradiť lietadlami F-35, hoci Madrid tieto správy nepotvrdil ani nevyvrátil.

Podobné články

Rusi práve zasiahli americký dron nad Čiernym morom

Rusi práve zasiahli americký dron nad…

Ruská stíhačka v utorok nad Čiernym morom zostrelila americký dron, informovali vzdušné sily. Americká armáda obvinila ruskú stíhačku zo zrážky s…

Pridaj komentár