• 2 februára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Nulový rešpekt pred EÚ a USA? Severná Kóera žiada Rusko, aby vybrali vojakov, ktorých poslať na Ukrajinu

Nulový rešpekt pred EÚ a USA? Severná Kóera žiada Rusko, aby vybrali vojakov, ktorých poslať na Ukrajinu

Severokórejská vláda nedávno nariadila severokórejským obchodným spoločnostiam v Rusku, aby vybrali personál, ktorý pošlú na Ruskom okupovanú východnú Ukrajinu, aby sa podieľal na rekonštrukčných prácach, dozvedel sa denník NK.

Podľa nedávneho zdroja denníka Daily NK v Rusku Severná Kórea vydala 20. januára príkaz niekoľkým obchodným spoločnostiam vrátane Cholhyon Construction, ktorá je prepojená s ministerstvom obrany, a Kumrung Construction, ktorá je prepojená s Generálnym úradom 7 ministerstva sociálneho zabezpečenia.

Keďže všetky obchodné spoločnosti, ktoré dostali príkaz, sú spojené s vojenskými alebo verejnými bezpečnostnými agentúrami, Severná Kórea má zrejme v úmysle vyslať na východnú Ukrajinu vojakov alebo policajtov – nie civilistov.

Vláda sa tak možno rozhodla preto, lebo vojakov a zamestnancov verejnej bezpečnosti je ľahšie kontrolovať a udržiavať v bezpečí ako civilistov.

Personál vybraný na nasadenie na Ukrajine sú mladí muži vo veku 19 až 27 rokov; väčšina z nich je ženatá, ale opustila svoje rodiny v Severnej Kórei.

Severokórejské úrady vo všeobecnosti bránia zbehnutiu personálu vyslaného do zahraničia tým, že posielajú ženatých mužov, ktorí sú nútení zanechať svoje manželky a deti v Severnej Kórei.

Podľa zdroja denníka Daily NK v Rusku Severná Kórea povedala spoločnostiam, aby ukončili výber zamestnancov do konca januára.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Cez noc horelo Francúzsko: Ľudia podpaľovali všetko, čo im prišlo pod ruky

Keďže spoločnosti dostali na ukončenie výberu približne 10 dní, Severná Kórea podľa tohto zdroja pravdepodobne vyšle personál na Ukrajinu v polovici februára alebo v marci.

Vzhľadom na to, že severokórejské vojenské a policajné jednotky v celom Rusku dostali pokyn na výber personálu, nie je známe, koľko personálu Severná Kórea vyšle na východnú Ukrajinu.

Ak však vezmeme do úvahy všetky objednávky vydané veľkým obchodným spoločnostiam, prvá várka bude mať pravdepodobne 300 až 500 mužov, uviedol zdroj.

V rozkaze sa neuvádza, aké úlohy bude personál plniť po príchode na východnú Ukrajinu, ale je nepravdepodobné, že by slúžil ako žoldnieri vo vojne.

Základná dohoda medzi Severnou Kóreou a Ruskom údajne obsahuje klauzuly o nezapojení Severokórejčanov do samotnej vojny, pretože účasť vybraných pracovníkov v konflikte by mohla vyvolať dojem, že Pchjongjang vyslal do Ruska žoldnierov.

Vzhľadom na to sa vybraní zamestnanci pravdepodobne budú podieľať na rekonštrukčných prácach, opravách budov a ciest zničených počas vojny.

Denník Daily NK začiatkom tohto týždňa informoval, že Severná Kórea v tichosti vybrala dve skupiny personálu, ktoré chce vyslať na Ruskom okupovanú východnú Ukrajinu, ale ich vyslanie zatiaľ odložila kvôli súčasnej vojnovej situácii.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už aj USA pripúšťajú, že Zelenský sa bude musieť vzdať časti územia

Zdá sa, že cieľom Severnej Kórey, ktorá chce najať pracovníkov na Ukrajinu spomedzi svojich občanov, ktorí sa už nachádzajú v Rusku, je nielen skrátiť časové a finančné náklady na presun veľkého počtu ľudí, ale môže ísť aj o spôsob, ako sa vyhnúť odhaleniu a kritike zo strany medzinárodného spoločenstva.

Ak Severná Kórea skutočne vyšle na Ukrajinu svoj personál, poskytne krajine nový spôsob získavania devíz.

Presná suma, ktorú Severná Kórea dostane za vyslanie ľudí na Ukrajinu, nie je známa, ale niektorí tvrdia, že pracovníci majú dostať trojnásobok mzdy, ktorú tradične dostávajú severokórejskí pracovníci v Rusku.

Okrem toho, keďže vojaci a policajti dostávajú od štátu pevný plat, aj keď sú nasadení v zahraničí, všetky dodatočné príjmy idú do štátnej pokladnice.

Zdroj denníka NK v Rusku uviedol, že úrady vydali náhly príkaz na nábor personálu, ktorý má byť dočasne nasadený na Ukrajine, ale po úspešnom prvom nasadení vláda rozšíri počet personálu, ktorý má byť vyslaný do krajiny.

„Dajú sa na tom zarobiť peniaze, takže nie je dôvod ich neposielať,“ povedal.

Podobné články

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do Európy, z Afriky ich prišiel rekord za 4 dni

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do…

Taliansko sa snaží kontrolovať svoje hranice po tom, ako na jeho južné pobrežie v uplynulých dňoch dorazil rekordný počet nelegálnych prisťahovalcov.…
Vláda ide chrániť zdravie Talianov a zakáže laboratórne pestované potraviny

Vláda ide chrániť zdravie Talianov a…

V návrhu zákona, ktorý v utorok schválila talianska vláda, bude talianskemu priemyslu zakázané vyrábať laboratórne pestované potraviny a krmivo pre zvieratá.…
Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah, ktorý je pravdivý a neohrozuje našu demokraciu

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah,…

Dočasný premiér Eduard Heger a lídri krajín ako Česko, Ukrajina, Estónsko či Litva vyzvali veľké digitálne platformy, akou je napríklad aj…
Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme im raketu do Bratislavy, tam, kde sedí premiér Heger

Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme…

Ruská televízia vyslala nedávno šokujúce správy, ktoré vyvolali vlnu nevôle a obáv. Podľa zdrojov z ruského ministerstva zahraničia označila Ruská federácia…
Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja…

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska. Elon Musk spolu so skupinou…
Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…

Pridaj komentár