• 5 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Nová talianska vláda odmieta prijať migrantov z lodí nemeckých mimovládok

Nová talianska vláda odmieta prijať migrantov z lodí nemeckých mimovládok

Taliansko tvrdí, že nemecké lode plaviace sa pod nemeckou vlajkou by mali byť zodpovedné za migrantov, informuje REMIX News

Tri lode mimovládnych organizácií s viac ako 1 000 ľuďmi na palube čakajú na zakotvenie pri talianskom pobreží, ale premiérka Giorgia Meloniová a minister vnútra Matteo Piantedosi dôrazne odmietajú lode aj nemecké výzvy, aby im umožnili zakotviť.

Rímske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok potvrdilo, že predtým zaslalo Berlínu ústnu nótu so žiadosťou o prijatie migrantov na palube lode Humanity 1 registrovanej v Nemecku. Talianske ministerstvo dodalo, že nemeckú stranu požiadalo o informácie o ľuďoch na palube.

Diplomatický dokument z 23. októbra zverejnila v stredu verejnoprávna televízia RAI3. Berlínske ministerstvo zahraničných vecí vo svojej reakcii vyzvalo Rím, aby čo najskôr poskytol pomoc ľuďom na palube lode mimovládnej organizácie, vrátane viac ako 100 maloletých.

“Ak sa Nemecko domnieva, že existuje humanitárny problém, malo by sa oň postarať, Taliansko sa nemôže stať útočiskom všetkých imigrantov,” povedal minister pre vzťahy s parlamentom Luca Ciriani počas rozhovoru v relácii “Agora” na televíznom kanáli Rai3.

Podľa Piantedosiho by európske krajiny, pod ktorých vlajkou lode plávajú, mali prijať tých, ktorí prichádzajú prostredníctvom mimovládnych organizácií, ktoré tieto lode využívajú.

Ciriani podporil Piantedosiho tvrdý postoj k migrácii a povedal: “Nemôžeme byť len konečnou stanicou rozhodnutí, ktoré sa uskutočňujú inde. Sme seriózna krajina, Taliansko je plne suverénna krajina.”

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Ciriani tiež zopakoval Piantedosiho postoj a povedal, že vyvesenie nemeckých vlajok by malo naznačovať zodpovednosť Nemecka za migrantov na týchto lodiach.

“Ak má v úmysle konať v medzinárodných vodách, potom musí prevziať aj zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré urobili lode plaviace sa pod jeho vlajkou,” povedal Ciriani, ktorý dodal: “Nemôžeme akceptovať, že Nemecko rozhoduje za nás.”

Ako už Remix News informoval, v Stredozemnom mori operuje množstvo lodí nemeckých mimovládnych organizácií, ktoré zachraňujú migrantov, ale zároveň slúžia ako lákadlo pre mnohých migrantov, ktorí veria, že ak sa niečo pokazí, budú zachránení. Tieto skupiny boli tiež obvinené zo spolupráce s pašerákmi migrantov a z organizovania stretnutí s pašerákmi na otvorenom mori s cieľom previesť migrantov. Mnohé z týchto lodí sú podporované z prostriedkov nemeckých protestantských cirkví. Ako však v minulosti informovala nemecká tlač, prevažná väčšina týchto migrantov nie sú utečenci, ale ekonomickí migranti.

Postoj Talianska môže spôsobiť ďalší rozkol v rámci EÚ. Keď Matteo Salvini v čase, keď predtým pôsobil ako minister vnútra, odmietol dotovať migrantov, počet migrantov v Taliansku dramaticky klesol. Keď však stratil moc, prokurátori ho obvinili z “únosu” za ochranu talianskych hraníc a za jeho činy mu hrozil prísny trest odňatia slobody.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Loď Humanity 1 so 179 ľuďmi na palube čaká približne 18 kilometrov mimo talianskych teritoriálnych vôd. Na zakotvenie s 572 ľuďmi na palube čaká aj plavidlo Geo Barents, ktoré prevádzkuje organizácia Lekári bez hraníc, a Ocean Viking, francúzske plavidlo organizácie SOS Mediterranée registrované v Nórsku, ktoré preváža viac ako 200 ľudí. Tieto plavidlá vzali na palubu ľudí v medzinárodných vodách medzi 22. a 29. októbrom.

Taliansko naďalej odmieta povoliť lodiam zakotviť. Podľa maďarského denníka Magyar Nemzet spoločnosť Ocean Viking už vo štvrtok požiadala Španielsko, Francúzsko a Grécko, aby oni prijali migrantov.

Taliansky minister vnútra Matteo Piantedosi v rozhovore pre denník Corriere della Sera uviedol, že s novou pravicovou vládou Taliansko už nebude prijímať ľudí, ktorých na mori vezme na palubu zahraničná loď. Zdôraznil, že lode mimovládnych organizácií pravidelne vykonávajú svoju činnosť s minimálnym zapojením úradov. Poznamenal, že 16 % ľudí prichádzajúcich na talianske pobrežie sa prepravuje prostredníctvom lodí mimovládnych organizácií, zatiaľ čo zvyšným 84 % musia pomáhať miestne orgány.

Minister vnútra už predtým dekrétom vyhlásil kotvenie lodí Humanity 1 a Ocean Viking za nebezpečné s odvolaním sa na dôvody národnej bezpečnosti.

Podobné články

Už žiadne komáre či iný hmyz u vás doma. Stačí nastriekať WD-40 na okná

Už žiadne komáre či iný hmyz…

Výrobok s názvom WD-40 je nepostrádateľným nástrojom každého správneho majstra doma. Jeho schopnosť premazať takmer čokoľvek je už dobre známa, no…
Vôňa tohto korenia v lese neveští nič dobré. Keď ho zacítiš, okamžite utekaj!

Vôňa tohto korenia v lese neveští…

Les je miesto, kam radi chodíme na túry – najmä na jar a v lete. Fyzická aktivita na čerstvom vzduchu a…
Pretierate si často oči? Ani neviete, ako zlý môže byť tento nevinný zvyk

Pretierate si často oči? Ani neviete,…

Pretieranie očí je zvyk, ktorý môže mať fatálne následky pre náš zrak. V extrémnych prípadoch môžete dokonca úplne oslepnúť. Vysvetlíme vám,…
Našli ste si pod rohožkou sušienku? Radšej sa obráťte na políciu, niekto sleduje váš dom

Našli ste si pod rohožkou sušienku?…

Zlodeji, ktorí vykrádajú domy, nedávno prišli s novým spôsobom, ako zistiť, či niekto odišiel na dovolenku. Tento trik vyzerá tak nevinne,…
Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu navrhujú sa zdá primalý rodinám obetí

Dědeček priznal vinu, trest, ktorý mu…

Bratislava – Dušan Dědeček, ktorý bol obvinený zo smrti piatich mladých ľudí v tragédii, ktorá sa udiala v októbri minulého roku…

Pridaj komentár