• 5 novembra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Nová talianska vláda odmieta prijať migrantov z lodí nemeckých mimovládok

Nová talianska vláda odmieta prijať migrantov z lodí nemeckých mimovládok

Taliansko tvrdí, že nemecké lode plaviace sa pod nemeckou vlajkou by mali byť zodpovedné za migrantov, informuje REMIX News

Tri lode mimovládnych organizácií s viac ako 1 000 ľuďmi na palube čakajú na zakotvenie pri talianskom pobreží, ale premiérka Giorgia Meloniová a minister vnútra Matteo Piantedosi dôrazne odmietajú lode aj nemecké výzvy, aby im umožnili zakotviť.

Rímske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok potvrdilo, že predtým zaslalo Berlínu ústnu nótu so žiadosťou o prijatie migrantov na palube lode Humanity 1 registrovanej v Nemecku. Talianske ministerstvo dodalo, že nemeckú stranu požiadalo o informácie o ľuďoch na palube.

Diplomatický dokument z 23. októbra zverejnila v stredu verejnoprávna televízia RAI3. Berlínske ministerstvo zahraničných vecí vo svojej reakcii vyzvalo Rím, aby čo najskôr poskytol pomoc ľuďom na palube lode mimovládnej organizácie, vrátane viac ako 100 maloletých.

“Ak sa Nemecko domnieva, že existuje humanitárny problém, malo by sa oň postarať, Taliansko sa nemôže stať útočiskom všetkých imigrantov,” povedal minister pre vzťahy s parlamentom Luca Ciriani počas rozhovoru v relácii “Agora” na televíznom kanáli Rai3.

Podľa Piantedosiho by európske krajiny, pod ktorých vlajkou lode plávajú, mali prijať tých, ktorí prichádzajú prostredníctvom mimovládnych organizácií, ktoré tieto lode využívajú.

Podpor náš nový portál a zdieľaj naše články na sociálnych sieťach. Sme vám za to veľmi vďační a ďakujeme každému jednému za ochotu! A nezabudnite! Slovensko na prvom mieste! Ďakujeme!

Ciriani podporil Piantedosiho tvrdý postoj k migrácii a povedal: “Nemôžeme byť len konečnou stanicou rozhodnutí, ktoré sa uskutočňujú inde. Sme seriózna krajina, Taliansko je plne suverénna krajina.”

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Soros v článku „Nový svetový poriadok“ z roku 1993 vyzval NATO, aby využilo východnú Európu ako...

Ciriani tiež zopakoval Piantedosiho postoj a povedal, že vyvesenie nemeckých vlajok by malo naznačovať zodpovednosť Nemecka za migrantov na týchto lodiach.

“Ak má v úmysle konať v medzinárodných vodách, potom musí prevziať aj zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré urobili lode plaviace sa pod jeho vlajkou,” povedal Ciriani, ktorý dodal: “Nemôžeme akceptovať, že Nemecko rozhoduje za nás.”

Ako už Remix News informoval, v Stredozemnom mori operuje množstvo lodí nemeckých mimovládnych organizácií, ktoré zachraňujú migrantov, ale zároveň slúžia ako lákadlo pre mnohých migrantov, ktorí veria, že ak sa niečo pokazí, budú zachránení. Tieto skupiny boli tiež obvinené zo spolupráce s pašerákmi migrantov a z organizovania stretnutí s pašerákmi na otvorenom mori s cieľom previesť migrantov. Mnohé z týchto lodí sú podporované z prostriedkov nemeckých protestantských cirkví. Ako však v minulosti informovala nemecká tlač, prevažná väčšina týchto migrantov nie sú utečenci, ale ekonomickí migranti.

Postoj Talianska môže spôsobiť ďalší rozkol v rámci EÚ. Keď Matteo Salvini v čase, keď predtým pôsobil ako minister vnútra, odmietol dotovať migrantov, počet migrantov v Taliansku dramaticky klesol. Keď však stratil moc, prokurátori ho obvinili z “únosu” za ochranu talianskych hraníc a za jeho činy mu hrozil prísny trest odňatia slobody.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  "Nie sme s nikým vo vojne" - Maďarsko odmieta tvrdenie Nemecka, že Európa je vo vojne s Ruskom

Loď Humanity 1 so 179 ľuďmi na palube čaká približne 18 kilometrov mimo talianskych teritoriálnych vôd. Na zakotvenie s 572 ľuďmi na palube čaká aj plavidlo Geo Barents, ktoré prevádzkuje organizácia Lekári bez hraníc, a Ocean Viking, francúzske plavidlo organizácie SOS Mediterranée registrované v Nórsku, ktoré preváža viac ako 200 ľudí. Tieto plavidlá vzali na palubu ľudí v medzinárodných vodách medzi 22. a 29. októbrom.

Taliansko naďalej odmieta povoliť lodiam zakotviť. Podľa maďarského denníka Magyar Nemzet spoločnosť Ocean Viking už vo štvrtok požiadala Španielsko, Francúzsko a Grécko, aby oni prijali migrantov.

Taliansky minister vnútra Matteo Piantedosi v rozhovore pre denník Corriere della Sera uviedol, že s novou pravicovou vládou Taliansko už nebude prijímať ľudí, ktorých na mori vezme na palubu zahraničná loď. Zdôraznil, že lode mimovládnych organizácií pravidelne vykonávajú svoju činnosť s minimálnym zapojením úradov. Poznamenal, že 16 % ľudí prichádzajúcich na talianske pobrežie sa prepravuje prostredníctvom lodí mimovládnych organizácií, zatiaľ čo zvyšným 84 % musia pomáhať miestne orgány.

Minister vnútra už predtým dekrétom vyhlásil kotvenie lodí Humanity 1 a Ocean Viking za nebezpečné s odvolaním sa na dôvody národnej bezpečnosti.

Podobné články

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta tvrdenie Nemecka, že Európa je vo vojne s Ruskom

„Nie sme s nikým vo vojne“ – Maďarsko odmieta…

Maďarský ľud sa jasne rozhodol nezasahovať do konfliktu na Ukrajine, a preto krajina nie je s nikým vo vojne, zdôraznil vo…
Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina vyhrala túto vojnu, hovorí poľský minister obrany

Nie som si istý, či Nemci chcú, aby Ukrajina…

Poľský vicepremiér a minister obrany Mariusz Błaszczak povedal, že si nie je istý, či Nemecko chce, aby Ukrajina v konflikte zvíťazila.…
Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe expert

Neočkovaný Djokovič to dokázal! To som ešte nevidel, nechápe…

Domácim titulom Novaka Djokoviča je grandslamový titul číslo 22. Srbský tenista zdolal svojho gréckeho súpera Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch a…
Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké médiá oslavujú „proukrajinského“ prezidenta

Čaputová pôjde s novým českým prezidentom na Ukrajinu. Americké…

U našich českých susedov sa stal prezidentom Petr Pavel a porazil Andreja Babiša. Na včerajšie oslavy prišla Pavlovi aj slovenská prezidentka…
NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf Vojenského výboru NATO

NATO je pripravené na konfrontáciu s Ruskom, tvrdí šéf…

Predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer v rozhovore pre portugalskú televíziu RTP uviedol, že blok pod vedením USA je pripravený na…
„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje…

Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v…
Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre Ukrajinu, hlási britský poslanec

Treba vybudovať masívnu továreň na zbrane v Poľsku pre…

Konzervatívny poslanec Tobias Ellwood tvrdí, že výstavba továrne na zbrane v Poľsku, ktorá by vyrábala muníciu podľa noriem NATO, by bola…
Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na konflikt s USA a ich spojencami

Putin sa pripravuje na nový tvrdý útok a na…

Rusko pripravuje novú ofenzívu s cieľom získať späť iniciatívu, aj keď sa pripravuje na dlhé obdobie patovej situácie na Ukrajine. Takmer…
Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený predstaviteľ EÚ

Rusko je už vo vojne s NATO, priznáva vysokopostavený…

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ priznal, že Rusko je teraz „vo vojne proti NATO a Západu“ a invázia na Ukrajinu sa dostala do…

Pridaj komentár