• 20 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Nová britská premiérka končí! Vydržala len 45 dní a hlásila, že nemá problém stlačiť jadrový gombík

Nová britská premiérka končí! Vydržala len 45 dní a hlásila, že nemá problém stlačiť jadrový gombík

Britská premiéra Liz Trussová po kritike opozície aj spolustranníkov vo štvrtok oznámila, že podá demisiu. V úrade vydržala 45 dní.

Svoju rezignáciu britská ministerská predsedníčka oznámila po rokovaní s najvyššími predstaviteľmi Konzervatívnej strany. Na čele vlády zostane kým jej partaj nenájde náhradu. V Spojenom kráľovstve premiéra volí vládna strana.

Trussová stála na čele Konzervatívnej strany aj vlády po tom, čo po odchode Borisa Johnsona vyhrala v straníckom hlasovaní.

V posledných týždňoch čelila kritike najmä za svoje plány na reformu daní a hospodárstva, ktorými chcela naštartovať britskú ekonomiku. Jej kroky vyvolali prudké zvraty na finančných trhoch a vyslúžili si preto kritiku opozície aj časti jej vlastnej strany.

Premiérka pri svojom príhovore z Downing Street uviedla, že nedokáže splniť sľuby, s ktorými kandidovala na šéfku konzervatívcov a stratila tak dôveru svojej strany. „Preto som kráľovi oznámila svoju rezignáciu,“ vyhlásila.

„Zostanem vo funkcii do chvíle, než bude zvolený môj nástupca,“ konštatovala Trussová, ktorá posledných dňoch čelila stále väčšiemu tlaku. Voľby nového vodcu či vodkyne konzervatívcov sa podľa nej uskutočnia v budúcom týždni.

„Zaistí to, že zostaneme na ceste plnenie našich fiškálnych plánov a zachováme ekonomickú a národnú stabilitu našej krajiny,“ vyhlásila Trussová.

Jej funkčné obdobie bude najkratšie v britskej histórii. Smutný rekord drží so 118 dňami George Canning, ktorý v roku 1827 zomrel vo funkcii. V 20. storočí vydržal najkratšiu dobu, 211 dní, Bonar Law, ktorý v roku 1923 rezignoval kvôli chorobe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Putin sa nezastaví a brúsi si zuby aj na Slovensko a vie, ako to urobiť, varuje expert

Strana na čele s Trussovou významne stratila na podpore verejnosti. Podľa utorňajšieho prieskumu spoločnosti YouGov hodnotí politické výkony premiérky kladne len desať percent Britov. Iný prieskum YouGov si myslí, že 63 percent členov Konzervatívnej strany by uvítalo Borisa Johnsona späť na premiérskom poste, pre Trussovú by opäť hlasovalo iba 25 percent.

Britské médiá tiahnuce k ľavici, ako Daily Mirror alebo The Guardian, ale poukazujú na politickú slabosť, ktorú Trussová prejavila, keď bola donútená zrušiť plány, s ktorými vyhrala vnútrostranícku voľbu nového premiéra.

Trussová ešte na konci augusta 2022 v jednom z rozhovor povedala, že by nemala problém použiť jadrové zbrane.

Vyhlásila, že je „pripravená“ stlačiť jadrové tlačidlo, pokiaľ to bude potrebné – aj keď by to znamenalo „globálne zničenie“.

Túto poznámku predniesla na predvolebnej akcii v Birminghame, keď sa jej moderátor John Pienaar pýtal na to, akému náročnému rozhodnutiu by mohla čeliť.

Moderátor Pienaar vyhlásil, že sa mu z tejto vyhliadky urobilo „fyzicky zle“, ale pani Trussová vyzerala bez emócií, keď hovorila, že by nariadila odpálenie jadrových zbraní.

V prejave na predvolebnej akcii zloženej z verných straníkov strany v NEC v Birminghame pani Trussová uviedla, že zlovestná voľba je „dôležitou povinnosťou premiérky“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Trump odkazuje Američanom po tomto kroku Putina, aby sa modlili

Moderátor Pienaar jej povedal: „Jedna z prvých vecí, ktorá sa stane, až a ak sa stanete premiérkou, budete uvedená do miestnosti, veľmi súkromnej miestnosti na čísle 10, a tam pred vami budú položené takzvané listy poslednej inštancie.“

„Vaše príkazy kapitánovi našej lode Trident, či vy, premiérka Liz Trussová, vydávate rozkaz na vypustenie jadrových zbraní.“

„Znamenalo by to globálne vyhladenie. Nebudem sa vás pýtať, či by ste stlačili tlačidlo, poviete áno, ale tvárou v tvár tejto úlohy by sa mi urobilo fyzicky zle.“

Potom sa moderátor spýtal možnej budúcej premiérky: „Ako sa pri tejto myšlienke cítite?“

Pani Trussová odpovedala: „Myslím si, že je to dôležitá povinnosť predsedu vlády, a som pripravená ju splniť.“

Potom zopakovala: „Viete, čo sa deje? „Som pripravená to urobiť.“

Ministerstvo obrany uvádza, že cieľom raketového systému Trident je „odvrátiť najextrémnejšie hrozby pre našu národnú bezpečnosť a spôsob života, čo nemožno vykonať inými prostriedkami“.

Pani Trussová už skôr naznačila svoj zámer obnoviť jadrový odstrašujúci prostriedok počas svojej kampane za vedenie krajiny.

Obyvatelia celého sveta budú dúfať, že vláda vedená pani Trussovou bude úspešná pri riešení konfliktov diplomatickou cestou.

Podobné články

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do Európy, z Afriky ich prišiel rekord za 4 dni

Migranti začínajú vo veľkom prichádzať do…

Taliansko sa snaží kontrolovať svoje hranice po tom, ako na jeho južné pobrežie v uplynulých dňoch dorazil rekordný počet nelegálnych prisťahovalcov.…
Vláda ide chrániť zdravie Talianov a zakáže laboratórne pestované potraviny

Vláda ide chrániť zdravie Talianov a…

V návrhu zákona, ktorý v utorok schválila talianska vláda, bude talianskemu priemyslu zakázané vyrábať laboratórne pestované potraviny a krmivo pre zvieratá.…
Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah, ktorý je pravdivý a neohrozuje našu demokraciu

Heger písal Facebooku: Uprednostňujte taký obsah,…

Dočasný premiér Eduard Heger a lídri krajín ako Česko, Ukrajina, Estónsko či Litva vyzvali veľké digitálne platformy, akou je napríklad aj…
Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme im raketu do Bratislavy, tam, kde sedí premiér Heger

Ruská televízia sa vyhráža Slovensku: Hoďme…

Ruská televízia vyslala nedávno šokujúce správy, ktoré vyvolali vlnu nevôle a obáv. Podľa zdrojov z ruského ministerstva zahraničia označila Ruská federácia…
Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja systémov umelej inteligencie. Niečo sa deje?

Musk a odborníci žiadajú pozastavenie vývoja…

Toto posolstvo bolo vyjadrené v otvorenom liste, ktorý podpísali stovky najväčších technologických osobností vrátane Elona Muska. Elon Musk spolu so skupinou…
Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na Ukrajine: Ďakujeme Slováci, že Rusko máte za teroristický štát!

Pozrite! Naše stíhačky už lietajú na…

Štyri stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine, chránia oblohu nad Charkovom. Uviedla to v stredu podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková v…

Pridaj komentár