• 20 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 7minúty čítania

Nová britská premiérka končí! Vydržala len 45 dní a hlásila, že nemá problém stlačiť jadrový gombík

Nová britská premiérka končí! Vydržala len 45 dní a hlásila, že nemá problém stlačiť jadrový gombík

Britská premiéra Liz Trussová po kritike opozície aj spolustranníkov vo štvrtok oznámila, že podá demisiu. V úrade vydržala 45 dní.

Svoju rezignáciu britská ministerská predsedníčka oznámila po rokovaní s najvyššími predstaviteľmi Konzervatívnej strany. Na čele vlády zostane kým jej partaj nenájde náhradu. V Spojenom kráľovstve premiéra volí vládna strana.

Trussová stála na čele Konzervatívnej strany aj vlády po tom, čo po odchode Borisa Johnsona vyhrala v straníckom hlasovaní.

V posledných týždňoch čelila kritike najmä za svoje plány na reformu daní a hospodárstva, ktorými chcela naštartovať britskú ekonomiku. Jej kroky vyvolali prudké zvraty na finančných trhoch a vyslúžili si preto kritiku opozície aj časti jej vlastnej strany.

Premiérka pri svojom príhovore z Downing Street uviedla, že nedokáže splniť sľuby, s ktorými kandidovala na šéfku konzervatívcov a stratila tak dôveru svojej strany. „Preto som kráľovi oznámila svoju rezignáciu,“ vyhlásila.

„Zostanem vo funkcii do chvíle, než bude zvolený môj nástupca,“ konštatovala Trussová, ktorá posledných dňoch čelila stále väčšiemu tlaku. Voľby nového vodcu či vodkyne konzervatívcov sa podľa nej uskutočnia v budúcom týždni.

Podpor náš nový projekt. Píšeme správy, ktoré sa dnešnému systému nie veľmi páčia! Veľmi nám to pomôže a nezabudni! Slovensko na prvom mieste! Kliknite sem pre možnosť podporiť nás!

„Zaistí to, že zostaneme na ceste plnenie našich fiškálnych plánov a zachováme ekonomickú a národnú stabilitu našej krajiny,“ vyhlásila Trussová.

Jej funkčné obdobie bude najkratšie v britskej histórii. Smutný rekord drží so 118 dňami George Canning, ktorý v roku 1827 zomrel vo funkcii. V 20. storočí vydržal najkratšiu dobu, 211 dní, Bonar Law, ktorý v roku 1923 rezignoval kvôli chorobe.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Migranti v Nemecku dostanú viac peňazí. Domáci Nemci nevedia, z čoho zaplatia účty

Strana na čele s Trussovou významne stratila na podpore verejnosti. Podľa utorňajšieho prieskumu spoločnosti YouGov hodnotí politické výkony premiérky kladne len desať percent Britov. Iný prieskum YouGov si myslí, že 63 percent členov Konzervatívnej strany by uvítalo Borisa Johnsona späť na premiérskom poste, pre Trussovú by opäť hlasovalo iba 25 percent.

Britské médiá tiahnuce k ľavici, ako Daily Mirror alebo The Guardian, ale poukazujú na politickú slabosť, ktorú Trussová prejavila, keď bola donútená zrušiť plány, s ktorými vyhrala vnútrostranícku voľbu nového premiéra.

Trussová ešte na konci augusta 2022 v jednom z rozhovor povedala, že by nemala problém použiť jadrové zbrane.

Vyhlásila, že je „pripravená“ stlačiť jadrové tlačidlo, pokiaľ to bude potrebné – aj keď by to znamenalo „globálne zničenie“.

Túto poznámku predniesla na predvolebnej akcii v Birminghame, keď sa jej moderátor John Pienaar pýtal na to, akému náročnému rozhodnutiu by mohla čeliť.

Moderátor Pienaar vyhlásil, že sa mu z tejto vyhliadky urobilo „fyzicky zle“, ale pani Trussová vyzerala bez emócií, keď hovorila, že by nariadila odpálenie jadrových zbraní.

V prejave na predvolebnej akcii zloženej z verných straníkov strany v NEC v Birminghame pani Trussová uviedla, že zlovestná voľba je „dôležitou povinnosťou premiérky“.

NEZABUDNI PREČÍTAŤ:  Muž z ruskej dediny: Seriem na Američanov a Nemcov! Mali by byť zničení!

Moderátor Pienaar jej povedal: „Jedna z prvých vecí, ktorá sa stane, až a ak sa stanete premiérkou, budete uvedená do miestnosti, veľmi súkromnej miestnosti na čísle 10, a tam pred vami budú položené takzvané listy poslednej inštancie.“

„Vaše príkazy kapitánovi našej lode Trident, či vy, premiérka Liz Trussová, vydávate rozkaz na vypustenie jadrových zbraní.“

„Znamenalo by to globálne vyhladenie. Nebudem sa vás pýtať, či by ste stlačili tlačidlo, poviete áno, ale tvárou v tvár tejto úlohy by sa mi urobilo fyzicky zle.“

Potom sa moderátor spýtal možnej budúcej premiérky: „Ako sa pri tejto myšlienke cítite?“

Pani Trussová odpovedala: „Myslím si, že je to dôležitá povinnosť predsedu vlády, a som pripravená ju splniť.“

Potom zopakovala: „Viete, čo sa deje? „Som pripravená to urobiť.“

Ministerstvo obrany uvádza, že cieľom raketového systému Trident je „odvrátiť najextrémnejšie hrozby pre našu národnú bezpečnosť a spôsob života, čo nemožno vykonať inými prostriedkami“.

Pani Trussová už skôr naznačila svoj zámer obnoviť jadrový odstrašujúci prostriedok počas svojej kampane za vedenie krajiny.

Obyvatelia celého sveta budú dúfať, že vláda vedená pani Trussovou bude úspešná pri riešení konfliktov diplomatickou cestou.

@magazin1sk

Podobné články

Pedofil sa tváril, že je dievča a zneužil 14 ročné dievča, ktoré otehotnelo a vzal jej celé detstvo

Pedofil sa tváril, že je dievča a zneužil 14…

Pedofil, ktorý sexuálne zneužil 14-ročné dievča a to otehotnelo, bol uväznený. David Orton – tiež známy ako Danielle Rose Gemini –…
Migranti v Nemecku dostanú viac peňazí. Domáci Nemci nevedia, z čoho zaplatia účty

Migranti v Nemecku dostanú viac peňazí. Domáci Nemci nevedia,…

Migranti v Nemecku, ktorí žijú v spoločných ubytovniach budú mať už čoskoro nárok na viac peňazí od štátu. Podľa nálezu Spolkového…
Čo sa to deje? Slovenka natočila zo záhrady vlak plný vojenskej techniky!

Čo sa to deje? Slovenka natočila zo záhrady vlak…

Sociálnymi sieťami sa šíri video, kde slovenskej rodine priamo pri záhrade prešiel vlak naložený vojenskou technikou. Kam tento vlak mal namierené…
Poslankyňa to už nevydržala: Matovičovi buďte vďační, pretože má cit a nerobte z neho blázna!

Poslankyňa to už nevydržala: Matovičovi buďte vďační, pretože má…

Poslankyňa OĽANO Monika Kavecká si dnes obraňovala svojho straníckeho šéfa a tvrdí, že si na ňom robí opozícia iba PR a…
Niektorí Ukrajinci na Slovensku dostanú mesačne od 300 do 508 eur

Niektorí Ukrajinci na Slovensku dostanú mesačne od 300 do…

Niektorí Ukrajinci, ktorí ušli pred ruskou inváziou v ich krajine a sú na Slovensku, dostanú mesačne od 300 do 508 eur.…
Matovič šokoval v parlamente: Chváľte nás za to, že sme zadlžili Slovensko!

Matovič šokoval v parlamente: Chváľte nás za to, že…

Minister financií Igor Matovič dnes v parlament obhajoval to, že si jeho vláda požičala rekordných 12 miliárd eur a štátny dlh…
Rupli mu nervy a eko-aktivistov zahodil z cesty ako vrece zemiakov (Video)

Rupli mu nervy a eko-aktivistov zahodil z cesty ako…

Eko-aktivisti po celom svete protestujú rôznymi spôsobmi a upozorňujú na klimatické problémy, ktoré našu planétu zasahujú už desaťtisíce rokov. Niektorí sa…
Príde si po Putina? Ursula má toho dosť! Rusko podľa nej musí zaplatiť za všetky hrôzy

Príde si po Putina? Ursula má toho dosť! Rusko…

Šéfka Európskej komisie a teda dá sa povedať celej Európskej únie Ursula von der Leyenová sa opäť kriticky pustila do Ruska…
Ukrajina musí zaútočiť na ruské letiská a ciele, vyhlásil lotyšský minister. Báť sa vraj nemusíme

Ukrajina musí zaútočiť na ruské letiská a ciele, vyhlásil…

Ukrajina by mala mať možnosť zaútočiť na vojenské miesta a letiská na území Ruska, pretože by tak odrážali útoky na svoju…

Pridaj komentár