Niečo sa deje? Až 300-tisíc Britov začalo trpieť ťažkou srdcovou chorobou

camilo jimenez vGu08RYjO s unsplash

Podľa novej štúdie takmer 300 000 ľudí v Spojenom kráľovstve v súčasnosti trpí vážnym ochorením srdca nazývaným aortálna stenóza (zúženie aortálnej chlopne), píše prestížny portál The Guardian

Systém verejného zdravotníctva Spojeného kráľovstva (NHS) bude mať v najbližších rokoch vážny problém postarať sa o taký veľký počet pacientov, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť. Očakáva sa, že ich počet bude rásť.

Ak sa im nedostane adekvátnej starostlivosti, viac ako polovica pacientov s pokročilým ochorením aortálnej chlopne zomrie v priebehu nasledujúcich 5 rokov.

Výsledky štúdie boli uverejnené v špeciálnej sekcii „Open Heart“ časopisu British Medical Journal (BMJ).

Aortálna stenóza je ochorenie, pri ktorom aortálna chlopňa, ktorá je hlavnou výtokovou chlopňou srdca, stuhne alebo sa zúži. Inými slovami, nedokáže sa úplne otvoriť a zatvoriť, čím sa znižuje alebo blokuje prietok krvi zo srdca do aorty a ďalej do zvyšku tela.

U väčšiny pacientov toto ochorenie prebieha ticho. Príznaky sa začínajú objavovať až v pokročilom štádiu.

Vzhľadom na starnutie populácie je pravdepodobné, že mnoho prípadov tohto ochorenia ešte nie je diagnostikovaných a včasná liečba by im mohla pomôcť.

Na štúdii sa podieľali výskumníci priamo z NHS England, University of Glasgow, University of Southampton, University of Notre Dame v Austrálii, ako aj kardiológovia a chirurgovia z Manchestru, Sheffieldu a Edinburghu.

„Podľa našich vedomostí ide o prvú štúdiu, ktorá konkrétne odhaduje záťaž pokročilého symptomatického štádia tohto ochorenia v populácii Spojeného kráľovstva,“ uviedli autori štúdie.

„Jej výskyt je najvyšší u starnúcej povojnovej generácie, tzv. „baby boomers“. Odhadujeme, že v súčasnosti žije približne 300 000 ľudí s týmto potenciálne smrteľným ochorením. Tento počet však výrazne prevyšuje kapacitu siete verejných nemocníc na ich vyšetrenie, triedenie a liečbu.“

Výskumníci predpokladajú, že prevalencia aortálnej stenózy u ľudí starších ako 55 rokov v Spojenom kráľovstve je približne 1,5 %, čo predstavuje absolútny počet 300 000 vyššie uvedených pacientov.

Z tohto počtu je približne 199 000 (68 %) v pokročilom štádiu a 92 000 (32 %) je v asymptomatickom štádiu, ktoré sa zistí až po skríningu alebo testovaní na iné ochorenie srdca.

Pri aortálnej stenóze pacienti spočiatku nepociťujú žiadne príznaky, ale neskôr, v pokročilejšom štádiu, sa u nich môže objaviť bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, závraty, točenie hlavy alebo mdloby. V najťažších prípadoch môže ochorenie viesť k život ohrozujúcemu zlyhaniu srdca.

Keď sa príznaky zhoršia, pacienti potrebujú operáciu srdca a výmenu chlopne. Bez operácie sa stav dramaticky zhorší a nakoniec spôsobí smrť.

Vedci tvrdia, že v súčasnosti nie sú schopní overiť svoje odhady, pretože existuje málo štatistických údajov o výskyte a prevalencii tohto ochorenia v populácii Spojeného kráľovstva, takže ich zistenia treba brať s rezervou.

„Záverom možno povedať, že podľa tejto štúdie je pokročilá aortálna stenóza pomerne častá v populácii nad 55 rokov,“ uviedli vedci.

„Bez adekvátnej detekcie a intervencie sú vyhliadky týchto ľudí dosť pochmúrne.“

V celom článku v denníku The Guardian nebola zmienka o tom, že jednou z príčin tohto stavu by mohli byť kovidové vakcíny.

Je naozaj veľmi zvláštne, že sa o tejto chorobe málo diskutuje. Až teraz sa o nej začalo hovoriť, pretože po masovom očkovaní obyvateľstva proti kovidu 19 došlo k obrovskému nárastu infarktov, mozgových príhod, zápalov srdcového svalu a úmrtí športovcov, ktorí skolabovali na živých ihriskách.

Snažia sa mainstreamové médiá takýmito článkami zakryť možnú skutočnú príčinu dramaticky rastúceho počtu kardiovaskulárnych ochorení?

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *