• 28 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Nemecko úspešne dodalo 18 tankov Leopard na hranice s Ukrajinou

Nemecko úspešne dodalo 18 tankov Leopard na hranice s Ukrajinou

Der Spiegel v pondelok informoval, že ukrajinská vláda dostala 18 bojových tankov Leopard 2, ktoré boli úspešne dodané na ukrajinské hranice.

Minister obrany Boris Pistorius predtým prisľúbil, že bojové tanky budú v rukách Ukrajiny do konca marca. Nemecké médiá tiež informovali, že bolo dodaných aj približne 40 bojových vozidiel pechoty Marder.

Agentúra Reuters samostatne potvrdila tieto dodávky a okrem toho uviedla, že „nemecká armáda už niekoľko týždňov cvičí ukrajinské posádky tankov a vojakov určených na obsluhu vozidiel Marder na cvičiskách v Münsteri a Bergene v severnom Nemecku“.

„Podľa bezpečnostného zdroja sa na Ukrajinu okrem nemeckých vozidiel dostali aj tri tanky Leopard, ktoré darovalo Portugalsko,“ dodáva správa.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Európske médiá medzitým komentovali rozšírené tvrdenia na sociálnych sieťach, že tanky Leopard sú náchylné na uviaznutie v hlbokom bahne, aké sa vyskytuje v niektorých častiach Ukrajiny; správy však zdôrazňujú, že pre tieto tvrdenia zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy.

Medzitým by na Ukrajinu mohli čoskoro pribudnúť aj tanky Challenger II dodávané Spojeným kráľovstvom po tom, ako ukrajinské jednotky ukončia svoj výcvik:

Podľa britského ministra obrany Bena Wallacea sa ukrajinskí vojaci „vrátia do vlasti lepšie vybavení, ale nie v menšom nebezpečenstve“.

„Je skutočne inšpirujúce sledovať odhodlanie ukrajinských vojakov, ktorí absolvovali výcvik na britskej pôde na britských tankoch Challenger II. Budeme pri nich stáť aj naďalej a urobíme všetko pre to, aby sme Ukrajinu podporovali tak dlho, ako to bude potrebné,“ povedal Wallace.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  NATO nie je pripravené na boj s Ruskom - bývalý americký generál

Nie je jasné, kam tanky dodané Západom zamieria najskôr, ale jednou z pravdepodobných možností je frontová línia v blízkosti strategického mesta Bachmut v Doneckej oblasti.

Ukrajinské sily sú tam už niekoľko týždňov takmer obkľúčené, boje sú stále prudké a predchádzajúca ruská dynamika sa údajne zastavila.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár