• 23 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Nemecko a Maďarsko sa pustili do ostrého konfliktu pre Ukrajinu

Nemecko a Maďarsko sa pustili do ostrého konfliktu pre Ukrajinu

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa dostala do konfliktu so svojím maďarským kolegom Petrom Szijjartom v súvislosti s obvineniami vznesenými voči poprednej maďarskej finančnej inštitúcii, informuje Politico.

Budapešť minulý týždeň zablokovala balík pomoci EÚ pre Ukrajinu a ďalšie sankcie voči Rusku, pričom požadovala, aby Kyjev vyškrtol OTP Bank zo zoznamu „vojnových sponzorov“.

Podľa správy sa hádka medzi oboma diplomatmi odohrala v pondelok na stretnutí za zatvorenými dverami v Bruseli. Médiá s odvolaním sa na anonymných predstaviteľov prítomných na tomto stretnutí uviedli, že viaceré členské štáty vrátane Švédska a Estónska vyzvali Maďarsko, aby prestalo zdržiavať trestné opatrenia EÚ voči Rusku.

Szijjarto v reakcii údajne zopakoval sťažnosti Budapešti na tvrdenia Ukrajiny, že banka OTP sa podieľa na konaní Moskvy alebo ho podporuje.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Pridal sa aj nemecký minister zahraničných vecí, ktorý tvrdil, že maďarská banka uznala Luganskú a Doneckú oblasť za ruské územie a že poskytla úverové linky ruským vojenským jednotkám, uviedol Politico.

Hoci Maďarsko a ostatné členské štáty nedokázali vyriešiť svoje spory, výmena názorov bola „civilizovaná a v normálnom rámci diskusie“, uviedol pre médium jeden zo zdrojov.

Minulú stredu dal najvyšší maďarský diplomat jasne najavo, že Budapešť bude naďalej blokovať prideľovanie ďalších finančných prostriedkov EÚ Ukrajine, pokiaľ Kyjev neupustí od svojho „čoraz bojovnejšieho“ postoja voči jeho krajine.

V dôsledku toho zostáva v neistote balík vojenskej pomoci vo výške 500 miliónov EUR (544 miliónov USD) z Európskeho mierového nástroja (EPF).
Szijjarto tiež poznamenal, že budúcnosť ďalších sankcií voči Rusku závisí od toho, či Ukrajina bude súhlasiť so zmenou kurzu alebo nie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové systémy S-400

Okrem iných sťažností minister otvoril otázku OTP Bank, najväčšieho maďarského veriteľa, ktorú ukrajinské orgány začiatkom tohto mesiaca zaradili na zoznam „medzinárodných vojnových sponzorov“.

Szijjarto trval na tom, že banka „neporušila žiadny ukrajinský zákon, neporušila žiadne medzinárodné právo, ani žiadne sankčné opatrenia“.

Ukrajinská Národná agentúra pre prevenciu korupcie (NCPA) pri oznámení tohto kroku uviedla, že banka poskytovala „preferenčné podmienky poskytovania úverov [príslušníkom] ruskej armády“ vrátane odkladu splátok úverov.

OTP Bank vydala vyhlásenie, v ktorom obvinenia odmietla a uviedla, že „pri svojej činnosti vždy dodržiava ukrajinské a medzinárodné právne normy“.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…
„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký denník vyvolal rozruch, musel mazať

„Migranti budú čoskoro silní“ – nemecký…

Die Zeit vymazal príspevok na sociálnych sieťach, ktorý odkazoval na článok, po tom, ako viacerí používatelia vyjadrili svoje rozhorčenie nad rétorikou,…
Mäsové obmedzenia v Nemecku: Jedna klobása mesačne pre každého

Mäsové obmedzenia v Nemecku: Jedna klobása…

Nemecká spoločnosť pre výživu (DGE) plánuje nové usmernenia pre svoje potravinové odporúčania. A chce navrhnúť, aby sa Nemci radikálne zdržali mäsa.…

Pridaj komentár