• 28 októbra, 2022
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Nemci búrajú veterné turbíny, aby bolo miesto pre uhoľnú baňu

Nemci búrajú veterné turbíny, aby bolo miesto pre uhoľnú baňu

Jedna z najväčších nemeckých energetických firiem začala s demontážou veternej farmy v západnej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, a to z trocha kurióznych dôvodov – aby bolo miesto na povrchovú hnedouhoľnú baňu.

Kritici poukazujú na to, že ide o symbolický koniec vládnych snáh o ochranu klímy. Tá po naliehaní vyzvala spoločnosť WPD, aby demontáž zastavila. O probléme informovalo množstvo médií, všímalo si ho aj zahraničné vrátane britského Guardianu.

Veterný park Keyenberg v západnej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko sa skladá z ôsmich turbín a nachádza sa asi pol kilometra od okraja povrchovej bane s rozlohou 48 km², pomenovaného podľa miestnej dediny Garzweiler.

Jedna z turbín vo farme už bola nedávno odstránená s tým, že ďalšie dve majú byť odstránené v prvom a poslednom štvrťroku budúceho roka. Hovorca spoločnosti Energiekontor, ktorá postavila a prevádzkuje zvyšok veterného parku, uviedol, že kvôli časovému obmedzeniu povolenia na prevádzku očakáva, že bude musieť zvyšných päť turbín demontovať do konca roku 2023.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Vzhľadom na to, že koaličná vláda Olafa Scholza sa zaviazala, že za svojho pôsobenia masívne rozšíri výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, a vzhľadom na to, že sa nemeckí občania tento rok v zime obávajú výpadkov dodávok elektriny kvôli poklesu dodávok ruského plynu, energetická spoločnosť, ktorá baňa Garzweiler vlastní, uviedla, že si je vedomá toho, že demontáž veterných elektrární je mätúcim signálom.

„Uvedomujeme si, že to pôsobí paradoxne,“ povedal Guido Steffen, hovorca RWE. „Ale tak sa veci majú.“ Dodal, že prestavba turbín, aby uvoľnili miesto rozširujúcemu sa bane, bola súčasťou pôvodnej dohody, ktorá v roku 2001 umožnila výstavbu veternej elektrárne, a nie dôsledkom nedávnej zmeny nemeckej energetickej politiky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Nemecký kabinet minulý mesiac prijal nariadenie o obnovení nečinných hnedouhoľných kapacít až do leta budúceho roka, aby sa zvýšili dodávky, pretože dovoz ruského plynu prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 sa zastavil.

Niekoľko dní naspäť nemecká firma RWE uviedla, že tri jej hnedouhoľné bloky sa dočasne vrátia na trh s elektrinou, aby posilnili bezpečnosť dodávok a ušetrili plyn pri výrobe elektriny. RWE je tak ďalšou veľkou energetickou firmou v Európe, ktorá proti doterajším plánom prechodne urobí krok späť. RWE uviedla, že každý z blokov má výkon 300 megawattov. „Ich nasadenie je spočiatku obmedzené do 30. júna 2023,“ dodala.

Podobné články

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v…
57-ročný muž schudol 12 kíl a zbavil sa bolesti kĺbov. Použil na to cesnak, zázvor a citróny

57-ročný muž schudol 12 kíl a…

S pribúdajúcim vekom sa v našom tele ukladá čoraz viac toxínov a nadváhy. A s tým súvisí aj vznik rôznych ochorení.…
Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho, tvrdí vedec napojený na CIA

Mimozemšťania žijú medzi nami už dlho,…

Dr. Garry Nolan, nominovaný na Nobelovu cenu, vyhlásil, že si je stopercentne istý, že medzi nami ľuďmi žijú mimozemšťania alebo mimozemský…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré zabúdame. Jeden kus je viac ako 20 pomarančov

Najzdravšie ovocie na svete, na ktoré…

Indické egreše boli v staroveku veľmi cenené, ale spomínajú sa aj v ajurvédskych textoch. Užitočné sú všetky ich časti vrátane koreňov,…

Pridaj komentár