• 22 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Nebezpečný sršeň z Ázie mieri na Slovensko: Takto vyzerá, dávajte si obrovský pozor

Nebezpečný sršeň z Ázie mieri na Slovensko: Takto vyzerá, dávajte si obrovský pozor

Sršeň ázijský sa stáva stále väčšou hrozbou pre včely v západnej Európe. V boji s týmto invázorom bojuje Francúzsko už 15 rokov, no v dôsledku klimatickej zmeny sa sršňu darí rozšíriť aj do regiónov strednej Európy. Nemecko už hlási prítomnosť tohto nebezpečného druhu. Situácia vzbudila obavy aj na Slovensku, kde hasiči sa pripravujú na možnú migráciu sršňa. Píš o tom portál RTVS

Včelári varujú, že nie je otázkou, či sa sršeň ázijský dostane aj na Slovensko, ale kedy sa tak stane. Zatiaľ sa na území Slovenska tento druh neidentifikoval, no to neznamená, že tam nie je. Preto sa včelári snažia zvýšiť informovanosť verejnosti a vyzývajú ľudí, aby sledovali prítomnosť tohto hmyzu a hlásili ho.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V záhrade vám nezostane ani jedna púpava. Babička vymyslela skvelé prírodné riešenie

Sršeň ázijský predstavuje pre včely vážne riziko. Zatiaľ čo sa živí rôznymi druhmi hmyzu, včely sú preňho ľahkým terčom. Včelári sa obávajú, že útoky tohto druhu môžu oslabiť včelstvá a viesť k ich úhynu. Preto sa včelári na Slovensku snažia prijať preventívne opatrenia a naučiť sa rozpoznávať sršeň ázijského od bežného európskeho sršňa.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako schladiť auto bez klimatizácie? Tajné triky taxikárov

Okrem Slovenska sa situácia so sršňom ázijským rieši aj v iných krajinách. Organizácia spojených národov (OSN) upozorňuje na úpadok včiel a iných opeľovačov a vyzýva na ochranu týchto dôležitých druhov.

Slovenskí hasiči a včelári sa snažia vytvoriť spoločné opatrenia na ochranu včiel pred sršňom ázijským. Dôležitou súčasťou je osvetová činnosť a informovanie verejnosti o tomto probléme. Prevencia je považovaná za kľúčovú v boji proti tomuto nebezpečnému druhu sršňa.

Mapa rozšírenia sršňa ázijského k 22. februáru 2023

Porovnanie sršňa ázijského a sršňa európskeho.

Podobné články

Pridaj komentár