• 29 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Našla sa masívna čierna diera, ktorá je 30-miliárdkrát ťažšia ako naše Slnko

Našla sa masívna čierna diera, ktorá je 30-miliárdkrát ťažšia ako naše Slnko

Bola objavená jedna z najväčších známych čiernych dier. Podľa astronómov je taká gigantická, že má 30-miliardovú hmotnosť nášho Slnka a 8000-krát väčšiu ako čierna diera Sagittarius A* v srdci Mliečnej dráhy, píše Daily Mail.

Odborníci uviedli, že tento „mimoriadne vzrušujúci“ objav bol možný vďaka javu známemu ako gravitačná šošovka – prvýkrát sa takto podarilo spozorovať čiernu dieru.

Vzniká vtedy, keď galaxia v popredí ohýba svetlo zo vzdialenejšieho objektu a zväčšuje ho.

Táto technika umožnila výskumníkom z Durhamskej univerzity dôkladne preskúmať ultrapasívnu čiernu dieru v srdci galaxie vzdialenej stovky miliónov svetelných rokov od Zeme.

Čierne diery sú oblasti časopriestoru, kde gravitácia pôsobí tak silno, že sa z nich nemôže dostať ani svetlo.

Pôsobia ako intenzívne zdroje gravitácie, ktoré pohlcujú okolitý prach a plyn.

Vedúci autor Dr. James Nightingale povedal: „Táto konkrétna čierna diera, ktorej hmotnosť je približne 30 miliárd krát väčšia ako hmotnosť nášho Slnka, je jednou z najväčších, aké boli kedy objavené, a je na hornej hranici toho, ako veľké môžu byť podľa nás teoreticky čierne diery, takže je to mimoriadne vzrušujúci objav.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Pre porovnanie, najväčšia čierna diera v známom vesmíre je tá, ktorá poháňa kvazar TON 618 a má hmotnosť 66 miliárd krát väčšiu ako Slnko.

Sagittarius A* sa nachádza v galaktickom centre našej Mliečnej dráhy a jeho hmotnosť je 4,1 milióna krát väčšia ako hmotnosť nášho Slnka – v porovnaní s ním je to len zlomok.

Nový objav otvára lákavú možnosť nájsť oveľa viac neaktívnych a ultramasívnych čiernych dier, ako si astronómovia doteraz mysleli, čo by im umožnilo pochopiť, ako sa zväčšili.

Dr. Nightingale povedal: „Väčšina najväčších čiernych dier, o ktorých vieme, je v aktívnom stave, keď sa hmota vtiahnutá do blízkosti čiernej diery zahrieva a uvoľňuje energiu vo forme svetla, röntgenového žiarenia a iného žiarenia.

„Gravitačná šošovka však umožňuje študovať neaktívne čierne diery, čo v súčasnosti nie je možné vo vzdialených galaxiách.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

„Tento prístup by nám mohol umožniť odhaliť oveľa viac čiernych dier mimo nášho lokálneho vesmíru a odhaliť, ako sa tieto exotické objekty vyvíjali ďalej v kozmickom čase.

Výskumníci dosiahli svoj objav pomocou superpočítača, ktorý simuloval svetlo putujúce vesmírom stotisíckrát.

Každá simulácia zahŕňala čiernu dieru inej hmotnosti, ktorá mohla zmeniť cestu svetla k Zemi.

Keď výskumníci zahrnuli do jednej zo svojich simulácií ultrapasívnu čiernu dieru, cesta svetla zo vzdialenej galaxie k Zemi sa zhodovala s cestou, ktorú videli na skutočných snímkach zachytených Hubblovým vesmírnym teleskopom.

Tím dúfa, že toto je prvý krok k hlbšiemu skúmaniu tajomstiev čiernych dier a že budúce veľké teleskopy pomôžu astronómom skúmať ešte vzdialenejšie čierne diery a dozvedieť sa viac o ich veľkosti a rozsahu.

Čierne diery sa často označujú ako „ničivé monštrá“, pretože trhajú hviezdy, pohlcujú všetko, čo sa k nim priblíži, a držia svetlo v zajatí.

Podobné články

Obrovská škvrna zo Slnka smeruje k zemi a môže vypnúť elektrinu celej planéty

Obrovská škvrna zo Slnka smeruje k…

Na povrchu Slnka sa objavila nádherná slnečná škvrna, ktorá je štyrikrát väčšia ako Zem a ktorú možno vidieť voľným okom –…
Na fotografii Marsu ľudia zahliadli potkana. To nás NASA celý čas klame?!

Na fotografii Marsu ľudia zahliadli potkana.…

Skala z Marsu, ktorá sa veľmi podobá na hlodavca, sa s obľubou šíri internetom a niektorých fanúšikov dokonca inšpirovala k založeniu…
Astronómovia objavili vo vesmíre objekty, ktoré ešte nikto nikdy nevidel

Astronómovia objavili vo vesmíre objekty, ktoré…

Astronómovia v novom podrobnom atlase hviezd objavili „objekty, ktoré ešte nikto nikdy nevidel“, píše portál The Independent. Objekty našli vedci, ktorí…
Nad Japonskom spozorovali záhadné „ohnivé gule“. Čo to vôbec je?

Nad Japonskom spozorovali záhadné „ohnivé gule“.…

Podľa miestnych správ boli v stredu večer nad japonskou prefektúrou Okinawa videné zvláštne objekty pripomínajúce ohnivé gule, pričom viacerí očití svedkovia…
Slováci točia na oblohe záhadnú červenú guľu a nikto nevie, čo to je

Slováci točia na oblohe záhadnú červenú…

Slováci na oblohe zaznamenali záhadný objekt a nevedia si vysvetliť, čo to môže byť. V tmavej oblohe je pulzujúci objekt zafarbený…
Prečo sú astronauti po návrate na Zem takí nespokojní s okolitým svetom?

Prečo sú astronauti po návrate na…

Je to spôsobené málo preskúmaným javom: silným emocionálnym zážitkom zakaždým, keď sa astronaut pozerá na našu planétu z obežnej dráhy. Vo…

Pridaj komentár