• 2 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Napätie rastie, keď sa ďalšie tisíce ľudí pokúšajú nelegálne prejsť z Bieloruska do Poľska

Napätie rastie, keď sa ďalšie tisíce ľudí pokúšajú nelegálne prejsť z Bieloruska do Poľska

Situácia na poľsko-bieloruskej hranici sa vyostrila po tom, ako sa ďalšie stovky skupín cudzincov pokúsili nelegálne prekročiť poľskú hranicu.

Podľa nedávnej správy poľskej pohraničnej stráže sa 1. mája pokúsilo z Bieloruska nelegálne vstúpiť do Poľska 101 cudzincov, z ktorých mnohí pochádzali z Eritrey. Medzitým sa 27 osôb po spozorovaní hliadky pohraničnej stráže obrátilo späť do Bieloruska.

Dňa 30. apríla sa pokúsilo nelegálne prekročiť hranice 56 cudzincov vrátane občanov Somálska a Azerbajdžanu. Takmer každý deň sa pokúšajú nelegálne prekročiť hranicu desiatky ľudí, pričom 29. apríla to bolo 31 pokusov, 28. apríla 75 pokusov a 27. apríla 98 pokusov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

Podľa úradov bolo v apríli zaznamenaných 2 400 pokusov o nelegálne prekročenie hranice a od začiatku roka 8 000 pokusov.

Pohraničná stráž tiež informovala, že skupina migrantov z Gabonu a Guiney sa snažila prekročiť rieku Swisłocz v snahe obísť zábranu na hranici.

„Všetci migranti idú do Moskvy a potom do Bieloruska,“ uviedla pohraničná stráž a tvrdí, že mnohým cudzincom smerujúcim k hranici boli v posledných dňoch vydané ruské víza.

Prof. Maciej Duszczyk, odborník na migráciu, v nedávnom rozhovore pre denník Gazeta Wyborcza uviedol, že migračná trasa z Bieloruska stále „uniká“ cez Poľsko, a dodal, že hraničná bariéra síce znížila nelegálnu migráciu, ale neodstránila ju.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Podľa Duszczyka sa migranti prispôsobujú situácii a hľadajú alternatívne trasy, napríklad prechod cez záplavové oblasti riek, keď je múr nepriechodný. Bieloruské služby sa stali sofistikovanejšími a migrantov rozdelili do 10 podskupín, ktoré sa snažia prekonať, vysvetlil Duszczyk.

„Poľská pohraničná stráž dokáže zastaviť len niekoľko skupín, zatiaľ čo zvyšok uniká. Hoci je ochrana perimetra, ako sú kamery a seizmické senzory, užitočná, na zastavenie tohto typu imigrácie by museli byť pohraničníci rozmiestnení každých niekoľko sto metrov, čo je nemožné,“ dodal.

Podobné články

Lukašenko tvrdí, že Západ pripravuje prevrat v Bielorusku

Lukašenko tvrdí, že Západ pripravuje prevrat…

Západné krajiny spolu s Ukrajinou pripravujú v Bielorusku štátny prevrat, tvrdí prezident Alexander Lukašenko. Trval na tom, že bezpečnostné sily Minska…
Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové systémy S-400

Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové…

Bieloruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo dodávku protilietadlových raketových systémov S-400 z Ruska, pričom zverejnilo fotografie a video zo železničnej prepravy…
Ukrajinská tenistka nepodala ruku Bieloruske a diváci jej to pekne spočítali. Veď pozrite sami

Ukrajinská tenistka nepodala ruku Bieloruske a…

Marta Kosťuková bola v nedeľu na hlavnom dvorci Roland Garros vypískaná divákmi po tom, čo vyjadrila svoj politický postoj a nepodala…
Lukašenko žiada od Putina, aby v prípade útoku na Bielorusku Rusko chránilo Bielorusko ako svoje vlastné územie

Lukašenko žiada od Putina, aby v…

Minsk požaduje, aby Moskva poskytla Bielorusku bezpečnostné granty na ochranu územia republiky ako vlastného územia v prípade akejkoľvek vonkajšej agresie, uviedol…
V Bieloruskej TV sa tešia z atómových zbraní a rovno sa vyhrážajú dvom krajinám EÚ

V Bieloruskej TV sa tešia z…

Bieloruský propagandista Ryhor Azaronak sa v štátnej televízii pochválil, že jeho krajina je teraz „jadrovým štátom“, a pohrozil útokom na susedné…
Ukrajine sa nepáčia ruské jadrové zbrane v Bielorusku: „USA to robia desaťročia“ vyhlásil Putin

Ukrajine sa nepáčia ruské jadrové zbrane…

Ruský prezident Vladimir Putin si podľa šéfa ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti vzal Bielorusko ako „jadrového rukojemníka“. Oleksij Danilov v nedeľu na Twitteri napísal, že…

Pridaj komentár