• 10 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Najvyšší diplomat EÚ tvrdí, že vie, ako „okamžite“ zastaviť konflikt na Ukrajine

Najvyšší diplomat EÚ tvrdí, že vie, ako „okamžite“ zastaviť konflikt na Ukrajine

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v stredu pre španielsku televíznu stanicu La Sexta vyhlásil, že konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou sa môže skončiť už za niekoľko dní, pričom tvrdí, že všetko závisí od vojenských dodávok Západu do Kyjeva.

„Viem, ako vojnu okamžite ukončiť,“ povedal Borrell v relácii El Intermedio v La Sexta. „Prestaňte Ukrajine poskytovať vojenskú pomoc a Ukrajina [sa bude musieť] do niekoľkých dní vzdať. To je všetko, vojna sa skončila,“ zdôraznil najvyšší diplomat EÚ.

Borrell priznal, že to nebude výsledok, ktorý by si EÚ a ďalšie západné krajiny želali. Šéf zahraničnej politiky bloku tvrdil, že okamžité ukončenie konfliktu za takýchto podmienok by znamenalo „okupáciu“ Ukrajiny a jej „premenu na bábkovú krajinu“, ktorá je „zbavená svojich slobôd“.

„Takto chceme, aby sa skončila vojna?“ položil rečnícku otázku. Borrell potom obvinil z pokračujúcich bojov Moskvu a uviedol, že Rusko opakovane zdôrazňovalo, že sa nezastaví, kým sa nedosiahnu všetky ciele jeho vojenskej kampane. Kritizoval aj mierové úsilie Číny a Brazílie a tvrdil, že je odtrhnuté od reality.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

„Každý, kto hovorí, že chce mier, by mal potom povedať… ‚Chcem, aby sa Rusko stiahlo z Ukrajiny,'“ tvrdil šéf zahraničnej politiky Bruselu a dodal, že nemá pochopenie pre nikoho, kto si myslí opak. „Tí, ktorí hovoria: ‚Chcem mier a najlepšia vec na jeho dosiahnutie je, aby Európania prestali pomáhať Ukrajine’… úprimne povedané, neviem, v akom svete žijú,“ povedal.

Kyjev na Borrellove slová okamžite zareagoval a obvinil ho, že vo svojom prejave „kladie nesprávny dôraz“. Stiahnutie západnej vojenskej pomoci „určite nemôže okamžite ukončiť konflikt“, uviedol na Twitteri poradca prezidenta Vladimira Zelenského Michail Podoliak. Viedlo by to len k ďalšej eskalácii, keďže nepriateľstvo by sa prenieslo na „iné územia“, tvrdil bez bližších podrobností.

Borrellove slová prišli necelý deň po tom, ako sa generálny tajomník OSN Antonio Guterres tiež vyjadril skepticky k brazílskemu a čínskemu mierovému úsiliu. Akékoľvek sprostredkovateľské úsilie by bolo zatiaľ márne, keďže obe strany konfliktu sú stále „plne zapojené“ do bojov, povedal v utorok pre španielsky denník El Pais.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

Kremeľ koncom apríla uviedol, že podporuje medzinárodné úsilie zamerané na nájdenie mierového riešenia konfliktu, ale trvá na tom, že je potrebné dosiahnuť svoje ciele v kampani.

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol ako dôvod začatia ruskej operácie proti ukrajinským silám vo februári 2022 potrebu chrániť obyvateľov Donbasu, ako aj to, že Kyjev neplní minské mierové dohody z rokov 2014 – 2015. Uviedol tiež, že Rusko sa usiluje o „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ Ukrajiny.

Moskva tiež obvinila Kyjev, že akékoľvek potenciálne rozhovory strácajú zmysel, keďže Ukrajina požaduje, aby sa Rusko vzdalo všetkých území, ktoré sa k nej pripojili po referendách vrátane toho posledného na jeseň 2022.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu,…

Ruské sily tvrdia, že odrazili „rozsiahlu ofenzívu“ ukrajinských jednotiek na piatich úsekoch frontovej línie v Donbase, uviedlo v pondelok v skorých…
Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v…

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou…
Putin tras sa! Zelenský to ohlásil: Je čas začať! Už nemôžeme čakať!

Putin tras sa! Zelenský to ohlásil:…

Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum…
Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézia predstavila mierový plán pre Ukrajinu

Indonézsky minister obrany v sobotu predstavil novú mierovú iniciatívu zameranú na vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Prabowo Subianto vyzval vojenských predstaviteľov z…

Pridaj komentár