• 26 januára, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 9minúty čítania

Na Slovensku sa zvýšila nadúmrtnosť za december takmer o 20%. Vzrástli úmrtia na srdcovo-cievne choroby 

Na Slovensku sa zvýšila nadúmrtnosť za december takmer o 20%. Vzrástli úmrtia na srdcovo-cievne choroby 
Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!

Slovensko sa v decembri 2022 priblížilo k hranici 20 percent nadúmrtnosti, čo bolo druhé najvyššie v celom roku. Najviac sa na vyššej celkovej nadúmrtnosti podieľali choroby obehového systému a dýchacej sústavy, ktoré spôsobili viac ako polovicu všetkých úmrtí v tomto mesiaci.

Regionálne hľadisko ukazuje, že najviac sa zvýšil počet úmrtí v Trenčianskom a Trnavskom kraji, kde bol nárast o 33 percent a 21 percent v porovnaní s päťročným priemerom pred pandémiou. Naopak, najmiernejší bol nárast v Banskobystrickom a Košickom kraji s 11 percent a 12 percent.

V decembri 2022 bol medzi zomretými výrazne viac seniorov nad 65 rokov, čo predstavovalo takmer 79 percent všetkých úmrtí. Najhoršie bolo vývoj úmrtnosti u mladších seniorov (od 65 do 74 rokov), kde nadúmrtnosť dosiahla necelých 30 percent.

Úrad Štatistiky SR ešte dôkladne preveruje a spresňuje dáta za celý minulý rok, definitívne údaje budú zverejnené na konci marca 2023. Ochoreniu COVID-19 podľahlo v decembri 93 ľudí, čo bolo ôsmou najčastejšou príčinou zomierania.

Každý týždeň umiera skoro o 3-tisíc Britov viac, ako obvykle

Poslanci vyzvali na urýchlené vyšetrenie prudko rastúcej úmrtnosti v Británii, keďže každý týždeň zomiera tisíce ľudí viac ako zvyčajne.

Za sedem dní do 13. januára bolo v Anglicku a Walese zaznamenaných 17 381 úmrtí, čo je o 2 837 viac, ako je priemer v tomto ročnom období.

Ide o najvyšší počet nadlimitných úmrtí od 3 429 úmrtí v týždni do 12. februára 2021, keď Spojené kráľovstvo zažívalo druhú vlnu nákazy Covid-19 a očkovanie sa ešte len začalo.

Pri tejto príležitosti tvorili úmrtia spojené s koronavírusom 37 % všetkých registrovaných úmrtí, uvádza Úrad pre národnú štatistiku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Matovič schytal fľašou z obecenstva: "Ty úbožiak!" reagoval krikom šéf OĽANO

V poslednom týždni však Covid-19 predstavoval len 5 % z celkového počtu úmrtí, čo znamená, že vysokú úmrtnosť pravdepodobne spôsobili iné faktory.

Zdravotnícki experti tvrdia, že medzi ne môžu patriť meškania sanitiek, dlhé čakanie na pohotovosti, neuspokojené potreby počas pandémie a veľké zaostávanie v bežnej starostlivosti NHS.

Nadbytočné úmrtia, niekedy nazývané aj dodatočné úmrtia, predstavujú počet úmrtí, ktorý je vyšší ako priemer za rovnaké obdobie v predchádzajúcich rokoch.

Túto zimu došlo k prudkému nárastu týchto údajov, pričom v posledných dvoch decembrových týždňoch bolo úmrtí o 21 % a 20 % viac ako priemer, po ktorých nasledovalo 14 % a 20 % v prvých dvoch januárových týždňoch.

Some 17,381 deaths were registered in England and Wales in the seven days to January 13 – 2,837 above average for the time of year. This is the highest number of excess deaths since 3,429 in the week to February 12, 2021, when the UK was experiencing its second wave of Covid-19 infections and vaccination had only just begun

Kráľovská akadémia urgentnej medicíny (Royal College of Emergency Medicine) varovala, že v dôsledku meškania záchrannej služby a liečby zomiera až 500 ľudí týždenne.

Labouristický tieňový minister zdravotníctva Andrew Gwynne v utorok obvinil vládu z „popierania a obchádzania zákona“ a Steva Barclaya označil za „čiastočne človeka, čiastočne boháča“, pretože odmietol akceptovať tieto údaje.

Počas otázok o zdravotníctve v Dolnej snemovni pán Gwynne povedal: „V roku 2022 bolo o 50 000 úmrtí viac, ako by sme inak očakávali.

„Ak nepočítame pandémiu, je to najhoršie číslo od roku 1951.

„Minister zdravotníctva – čiastočne človek, čiastočne boháč – tvrdí, že tieto čísla neakceptuje, ale každý týždeň zomrie až 500 ľudí čakajúcich na základnú starostlivosť a my stále dostávame to isté staré toryovské popieranie a obchádzanie zákona.

Ministerka zdravotníctva Maria Caulfieldová odpovedala: „Ja sa radšej zaoberám faktami… BMJ zaradil Spojené kráľovstvo do stredu tabuľky v Európe, pokiaľ ide o úmrtnosť, porovnateľnú s Talianskom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Matovič opäť prišiel medzi ľudí a tak to aj dopadlo: Jeho zástancovia sa pustili do jeho odporcov

„V skutočnosti má Nemecko vyššiu úmrtnosť – 15,6 %, Fínsko 20,5 % a Poľsko 13,3 %.

Povedala, že „pre nadmernú úmrtnosť existujú klinické dôvody, nie politické, a možno by si mal túto skutočnosť uvedomiť“.

Konzervatívna bývalá ministerka Esther McVeyová požiadala o „naliehavé a dôkladné vyšetrenie“ nadmerného počtu úmrtí.

Povedala poslancom Dolnej snemovne: „Hlavný lekár nedávno varoval, že súčasné nadmerné úmrtia, ktoré nie sú spôsobené vírusom HIV, sú sčasti spôsobené tým, že pacienti počas pandémie nedostávajú statíny alebo lieky na krvný tlak.

„Keď sa však pozrieme na údaje o statínoch na stránke openprescribing.net, ktorá je založená na mesačnom predpisovaní NHS, zdá sa, že k poklesu nedošlo.

Kde sú teda dôkazy? A ak neexistuje, čo spôsobuje tieto nadmerné úmrtia?

Zaviaže sa minister, že túto záležitosť urýchlene a dôkladne prešetrí?

Slečna Caulfieldová odpovedala: „Vidíme nárast nadmerného počtu úmrtí v tejto krajine, ale vidíme to aj vo Walese, v Škótsku, v Severnom Írsku a v celej Európe, a existuje celý rad faktorov.

„Ako sme videli v decembri, zvýšil sa počet ľudí hospitalizovaných s chrípkou, Covidom a inými zdravotnými problémami, a to nielen v tejto krajine, ale aj v celej Európe.

Z najnovších údajov vyplýva, že úmrtia súvisiace s chrípkou a zápalom pľúc predstavovali takmer štvrtinu (24 %) všetkých úmrtí registrovaných v Anglicku a Walese v prvých dvoch týždňoch roka.

Úmrtia, pri ktorých boli chrípka a zápal pľúc zaznamenané ako základná príčina smrti, predstavovali 9 % registrácií v týždni do 6. januára a 8 % v poslednom týždni, čo sú úrovne, ktoré neboli zaznamenané od obdobia pred pandémiou.

Podobné články

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, toto odkazujú svetu

Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Prevzatie rotujúceho predsedníctva Bezpečnostnej rady OSN Ruskom je symbolickou ranou pre…
Francúzsko je na nohách, bez záujmu svetových médií

Francúzsko je na nohách, bez záujmu…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Hnev na dôchodkové reformy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa nezmiernil ani…
Čínsky genetický experiment môže viesť k armáde supervojakov odolných voči radiácii

Čínsky genetický experiment môže viesť k…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Správy z Číny naďalej potvrdzujú, že tamojší vedci sa stále snažia…
Americký generál povedal, do ktorého roku sa nepodarí Rusov poraziť

Americký generál povedal, do ktorého roku…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podľa najvyššie postaveného amerického generála je nepravdepodobné, že Ukrajina získa späť…
Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským. Toto keď Putin uvidí

Neuveríte, čo urobil Heger so Zelenským.…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Dočasný premiér Eduard Heger bol na návšteve Ukrajiny, kde sa stretol…
„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko už nemá kapacity na pomoc Ukrajine

„Morálne a finančne vyčerpané“ – Slovensko…

Pomôžeš nám rásť? Daj len zdieľať alebo pošli kamarátovi. Ďakujeme ti!Podpora Ukrajiny na Slovensku je „morálne a finančne vyčerpaná“, uviedla slovenská prezidentka Zuzana…

Pridaj komentár