• 17 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Mužovi museli operovať nohu, keď sa prebudil, mal ju otočenú naopak

Mužovi museli operovať nohu, keď sa prebudil, mal ju otočenú naopak

Ibrahim Abdulrauf, vtedy len 14-ročný chlapec z Británie, utrpel po malom úraze nečakanú diagnózu – rakovinu kostí. S bratom si išiel zahrať futbal, no spadol. Aj keď to spočiatku nevyzeralo nijako vážne, ráno sa prebudil s veľkými bolesťami, ktoré mu znemožnili chôdzu.

Po návšteve miestnej nemocnice a predpísaní antibiotík sa jeho bolesti nezmiernili, a tak sa rozhodol vyhľadať pomoc v Kráľovskej ortopedickej nemocnici v Birminghame. Tam dostal radikálnu ponuku – podrobiť sa netradičnej operácii, známej ako rotačná plastika.

Rotačná plastika je zriedkavý zákrok, pri ktorom sa kolenný kĺb nahradí členkom, a dolná časť nohy sa otočí a pripevní k zvyšku hornej časti. Táto nezvyčajná technika umožňuje pacientom, ako je Ibrahim, zachovať si chodidlo, ktoré im pomáha pri chôdzi s protézou. Otočené chodidlo umožňuje pacientom používať členkový kĺb k pohybu nohy rovnako, ako by to robili ľudia bez amputácie. Bez tejto kurióznej operácie by sa rakovina u Ibrahima mohla ďalej šíriť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rusko posiela do Bieloruska protilietadlové raketové systémy S-400

„Nedokázal som si predstaviť, že by som sa videl s nohou dozadu. Myslel som si, že by som vyzeral ako Frankenstein. Spomínam si, že som sa po operácii prebudil úplne nahý. Nevedel som, či operáciu napokon vykonali alebo nie. Nadvihol som plachtu a nemohol som uveriť tomu, čo som uvidel,“ cituje portál slová dnes už 22-ročného muža.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Niečo sa chystá? "Pripravte sa na najhoršie!" vyhlásil čínsky prezident

Ibrahim si ešte živo pamätá svoje obavy pred operáciou. Výsledkom bola úspešná operácia a následné chemoterapie. Postupným cvičením sa naučil používať protézu a po takmer troch rokoch sa vrátil k svojmu milovanému bedmintonu. Tento mladý muž dnes vďačí rotačnej plastike za novú šancu na život.

„Rotačná plastika mi poskytuje omnoho viac pohyblivosti. Môžem ovládať svoju nohu samostatne a používať vlastné nervy. Som nesmierne vďačný za túto operáciu,“ povedal Abdulrauf.

Podobné články

Slovenke pri operácii omylom prepichli lekári priedušnicu. Obyčajná operácia ju zabila

Slovenke pri operácii omylom prepichli lekári…

Bardejov – Tragický prípad usmrtenia 54-ročnej ženy po operácii žlčníka stavia bardejovských lekárov pred súd. Obžaloba tvrdí, že lekári nesprávne zaviedli…
V nemocnici chýbal personál a tak pri operácii pomáhala upratovačka

V nemocnici chýbal personál a tak…

Nedostatok kvalifikovaného personálu v nemocniciach je vážnou výzvou. Avšak situácia, ktorá sa udiala v Univerzitnej nemocnici v nemeckom Mainzi v roku…

Pridaj komentár