• 11 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Moskva a Peking znižujú používanie dolára v obchode

Moskva a Peking znižujú používanie dolára v obchode

Takmer všetky nákupy ropy, plynu, uhlia a niektorých kovov z Moskvy, ktoré Peking realizuje, sa teraz uhrádzajú v čínskych jüanoch, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na vedúcich pracovníkov obchodu.

Čína presadzuje širšie medzinárodné používanie svojej meny už viac ako desať rokov, ale úroveň globálnych zúčtovaní v jüanoch bola donedávna pomerne nízka. Mena krajiny, známa aj ako renminbi (RMB), sa príležitostne používala pri veľkých čínskych obchodoch s komoditami, keďže väčšina globálnych obchodov s energiami a kovmi sa oceňuje v amerických dolároch.

Pokusy Číny o odklon od dolára v medzinárodnom obchode sa zrýchlili na pozadí rozsiahlych sankcií, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko, ktoré je významným svetovým producentom a vývozcom energie.

„Obchodovanie v USD sa v režime cenových limitov nesmierne komplikuje. Pre banky to znamená oveľa viac práce s dodržiavaním predpisov,“ povedal jeden zo zdrojov pre agentúru Reuters. Čína sa postavila proti jednostranným sankciám voči Rusku, ale naďalej sa obáva sekundárnych sankcií.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Embargo na vývoz ruskej ropy a ropných produktov pod vedením USA odradilo západných kupujúcich a urýchlilo platby za energie v jüanoch, keďže Čína začala zvyšovať dovoz zľavnenej ruskej ropy. Podiel zúčtovania ruského dovozu v jüanoch počas roka 2022 stúpol na 23 % zo 4 % v predchádzajúcom roku.

„V súčasnosti a v dohľadných nasledujúcich rokoch si myslím, že obchodovanie s použitím RMB sa bude využívať prevažne na obchodovanie s komoditami a energiami,“ predpovedá Chi Lo, senior investičný stratég v BNP Paribas Asset Management.

„Ide o veľmi dlhodobý vývoj, ktorý sa natiahne na najbližšie jedno alebo dve, dokonca tri desaťročia,“ keďže k „bloku RMB“ sa pripája viac krajín, aby znížili riziká dolárovej expozície, „najmä po tom, čo videli, čo spôsobili sankcie voči Rusku pod vedením USA,“ dodal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Dovoz komodít z Ruska do Číny sa v minulom roku v hodnotovom vyjadrení prudko zvýšil o 52 %, pričom dodávky ropy a vykurovacieho oleja dosiahli 60,3 miliardy USD, ukázali čínske colné údaje.

Takmer všetok vývoz ropy z Ruska k ázijskému susedovi, vrátane určitého objemu vykurovacieho oleja, sa v súčasnosti zúčtováva v jüanoch, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na vedúcich pracovníkov obchodu, ktorí sú o tejto záležitosti priamo informovaní.

„Všetky námorné predaje ruskej ropy do Číny sa od zavedenia cenového stropu zúčtovávajú v jüanoch, čím sa na vedľajšiu koľaj odsunul posledný malý počet bánk, ktoré manipulovali s americkými dolármi,“ uviedol jeden z obchodných manažérov.

Podľa výpočtov založených na údajoch Štátnej devízovej správy jüan v marci prekonal dolár a stal sa najpoužívanejšou menou v čínskych cezhraničných transakciách.

Čínska mena sa použila v 48,4 % všetkých cezhraničných transakcií, čo odráža silný trend odklonu od dolára.

Podobné články

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov…

Podľa Andersa Rasmussena sú na samite NATO potrebné bezpečnostné záruky a cesta k členstvu, aby sa zabránilo eskalácii. Bývalý generálny tajomník…
NATO nie je pripravené na boj s Ruskom – bývalý americký generál

NATO nie je pripravené na boj…

NATO by nebolo schopné presunúť jednotky a vybavenie na východ dostatočne rýchlo, aby zastavilo hypotetickú ruskú inváziu do Európy, varoval americký…
Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce ľudí musí utekať

Rusi údajne odpálili obrovskú priehradu. Tisíce…

Ukrajinská armáda uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu veľkú priehradu na juhu Ukrajiny, zatiaľ čo Moskvou dosadený predstaviteľ mesta Nová…
Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy…

Maďarský premiér Viktor Orbán sa zaviazal, že pokiaľ bude jeho vláda pri moci, nebude „bojovať“ s Ruskom a nedovolí, aby bola…

Pridaj komentár