• 7 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

MMF vydáva pochmúrne varovanie o globálnej ekonomike

MMF vydáva pochmúrne varovanie o globálnej ekonomike

Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) varovala, že svet je na pokraji geoekonomickej fragmentácie, ktorá by podľa nej mohla ešte viac „ochladiť“ už aj tak slabý globálny rast.

Kristalina Georgievová v stredu na bruselskom ekonomickom fóre prostredníctvom videolinky vyzvala na spoluprácu v čase, keď je rast na celom svete podľa historických štandardov mimoriadne slabý.

„Po desaťročiach rastúcej globálnej integrácie rastie riziko, že sa svet rozdelí na súperiace hospodárske bloky,“ povedala šéfka MMF. „A to je scenár, ktorý by bol zlý pre všetkých vrátane ľudí v Európe.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členská krajina NATO vyhlásila, že nikdy nevkročí do vojny proti Rusku

Varovala, že vyhliadky rastu sú čoraz horšie v čase, keď sú globálne vyhliadky slabé v krátkodobom aj strednodobom horizonte. MMF predpokladá, že rast v nasledujúcich piatich rokoch zostane na úrovni približne 3 %, čo je najnižšia strednodobá prognóza za viac ako tri desaťročia.

„A napriek tomu centrálni bankári nemôžu spustiť oči z lopty, kým tvrdohlavá inflácia nebude pevne pod kontrolou,“ zdôraznila Georgievová. „Požadované sprísňovanie menovej politiky zaťažuje rast a odhaľuje niektoré finančné slabiny.“

Oživenie multilaterálnej spolupráce je podľa úradníčky nevyhnutné pre dlhodobý rast všade na svete, pričom varovala, že roztrieštenosť obchodu by mohla v dlhodobom horizonte stáť globálnu ekonomiku až 7 %.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

To „približne zodpovedá kombinovanej ročnej produkcii Nemecka a Japonska,“ povedala a dodala, že niektoré krajiny by mohli zaznamenať straty HDP až do výšky 12 %, ak sa k tomu pridá technologické oddelenie.

„Tieto náklady nemôžeme ignorovať,“ zdôraznila Georgievová.

Šéfka MMF už skôr uviedla, že šoky posledných rokov vrátane pandémie Covid, rusko-ukrajinského konfliktu a prudkého nárastu úrokových sadzieb po rokoch uvoľnenej menovej politiky boli brzdou globálnej ekonomiky.

Podobné články

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína sa pripojí k banke BRICS

Argentína je krok od vstupu do Novej rozvojovej banky (NDB) skupiny BRICS, ktorá združuje najväčšie rozvíjajúce sa ekonomiky, informovala vo štvrtok…
Moskva načrtla priority banky BRICS

Moskva načrtla priority banky BRICS

Ruský minister financií Anton Siluanov v utorok na otváracom ceremoniáli ôsmeho výročného zasadnutia Novej rozvojovej banky BRICS v Šanghaji vyzdvihol potenciál…
Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla Číny a Ruska do BRICS

Aj Venezuela chce vstúpiť pod krídla…

Venezuela by sa chcela stať súčasťou skupiny BRICS, pretože toto združenie vytvára nový svetový poriadok, uviedol v pondelok venezuelský prezident Nicolas…
Saudská Arábia rokuje o vstupe do banky BRICS s cieľom rozšíriť možnosti financovania

Saudská Arábia rokuje o vstupe do…

Moskva považuje za jeden z hlavných cieľov Novej rozvojovej banky BRICS (NDB) ochranu členských štátov bloku (Brazília, Rusko, India, Čína a…
USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín…

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi…
Do BRICS sa chce pridať ďalších 30 štátov

Do BRICS sa chce pridať ďalších…

Hospodárske zoskupenie krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika) bude čoskoro naberať nových členov. O členstvo požiadalo ďalších 19 krajín…

Pridaj komentár