• 2 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 5minúty čítania

Milión ľudí vyšlo vo Francúzsku do ulíc a zranili stovky policajtov

Milión ľudí vyšlo vo Francúzsku do ulíc a zranili stovky policajtov

Viac ako 400 policajtov utrpelo zranenia a najmenej 540 ľudí bolo v pondelok zatknutých vo Francúzsku, kde sa celoštátne prvomájové protesty zmenili na chaos.

Francúzske ministerstvo vnútra odhadlo počet demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc, na 782 000, zatiaľ čo odborová organizácia Confédération Générale du Travail (CGT) tvrdí, že ich bolo takmer 2,3 milióna. Odhaduje sa, že len v Paríži sa na masovom proteste zúčastnilo 550 000 ľudí.

Na záberoch z protestov bolo vidieť, ako policajti podpaľujú zápalné fľaše, zatiaľ čo 28-ročný demonštrant v Nantes potreboval ošetrenie po tom, čo mu údajne omračujúci granát odtrhol ruku.

Francúzske úrady v pondelok potvrdili, že pri násilných demonštráciách bolo zranených 108 policajtov, ako aj desiatky demonštrantov, avšak minister vnútra Gérald Darmanin v utorok ráno pre televíziu BFMTV povedal, že tento údaj je veľmi nepresný, a potvrdil, že zranených bolo najmenej 406 policajtov, z toho 259 v Paríži.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Argentína sa pripojí k banke BRICS

Jeden policajt bol hospitalizovaný s výraznými popáleninami na tvári a tele a „stále je hospitalizovaný, ale jeho život nie je ohrozený“, povedal Darmanin pre televíziu.

„Drvivá väčšina demonštrantov boli samozrejme pacifisti, ale najmä v Paríži, Lyone a Nantes polícia čelí extrémne násilným banditom, ktorí prišli s jediným cieľom: zabíjať policajtov a útočiť na majetok iných,“ napísal francúzsky minister v pondelok na Twitteri a v utorok využil vystúpenia v médiách na výzvu na sprísnenie zákonov proti násilným demonštrantom.

„Musíme mať najprísnejšie trestné sankcie proti tým, ktorí útočia na políciu,“ povedal Darmanin a vyzval na prijatie „zákona proti násilníkom“.

„Scény násilia na okraj pochodov sú o to viac neprijateľné,“ napísala v pondelok na Twitteri francúzska premiérka Élisabeth Borneová a prisľúbila podporu orgánom činným v trestnom konaní v krajine.

„Už nečelíme násiliu, ale čelíme pokusom o atentát na políciu. Pokiaľ ide o podpaľačov obytných budov, musia byť postavení pred súd,“ dodala veľvyslankyňa Národného zhromaždenia Marine Le Penová.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Elon Musk získal späť titul najbohatšieho človeka na svete - Bloomberg

Protestujúci spálili viacero podobizní Emmanuela Macrona, keď naďalej dávali najavo svoj nesúhlas s kontroverznými dôchodkovými reformami francúzskeho prezidenta, ktoré obídením parlamentného hlasovania prekročili hranice francúzskej demokracie.

Na ďalších záberoch, ktoré kolujú na sociálnych sieťach, bolo vidieť vandalov v kuklách, ako rozbíjajú výklady obchodov a zapaľujú odpadkové koše, zatiaľ čo francúzsku poriadkovú políciu bolo možné vidieť, ako uteká pred davom protestujúcich v kuklách a vystreľuje projektily.

Vedúci predstavitelia francúzskych odborov sa po tomto chaose stretli, aby prediskutovali ďalšie plány protestov proti dôchodkovým reformám a oznámili, že 6. júna sa uskutoční ďalšia demonštrácia.

„Vyzývame naše organizácie, aby sa všade stretli s poslancami a vyzvali ich, aby hlasovali o tomto návrhu zákona. V tejto súvislosti odborová organizácia vyzýva na ďalšie iniciatívy vrátane nového dňa spoločných akcií, štrajkov a demonštrácií 6. júna,“ uvádza sa v spoločnej tlačovej správe zverejnenej v utorok.

Podobné články

Európe hrozia islamské teroristické útoky, varuje francúzsky minister vnútra

Európe hrozia islamské teroristické útoky, varuje…

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin požiadal vládu USA o väčšiu výmenu spravodajských informácií a varoval pred opätovným nárastom islamských teroristických hrozieb…
Francúzsko chce pokutovať futbalistov za odmietanie dresov LGBTQ

Francúzsko chce pokutovať futbalistov za odmietanie…

Viacerí profesionálni futbalisti vo Francúzsku si vyslúžili hnev ministerstva športu za to, že sa odmietli zúčastniť na každoročnej ligovej kampani proti…
Na proteste v Prahe viala obrovská vlajka Kotlebovcov. Svoj postoj za vystúpenie z NATO šíria všade

Na proteste v Prahe viala obrovská…

Na Václavskom námestí v Prahe sa v sobotu zišlo niekoľko stoviek ľudí, aby protestovali proti vláde a vojne na Ukrajine. Požadovali…
Klimatických aktivistov museli vysekávať zbíjačkami z cesty. Jeden dostal po papuli

Klimatických aktivistov museli vysekávať zbíjačkami z…

Nedávno sa v Berlíne konala vopred ohlásená monštruózna akcia klimatických extrémistov, ktorí tvrdili, že do ulíc vyjdú tisíce ľudí, ale nakoniec…
Francúzom praskli nervy, zapaľujú policajtov na protestoch

Francúzom praskli nervy, zapaľujú policajtov na…

Počas pondelkových prvomájových demonštrácií vo Francúzsku bolo zranených 406 policajtov a žandárov, z toho 259 v Paríži. Polícia v súvislosti s…
Vojna v Paríži! Francúzi sa neunavili a ničia ulice hlavného mesta proti Macronovi

Vojna v Paríži! Francúzi sa neunavili…

Francúzsko sa zmieta v masových politických protestoch, ktoré sprevádzajú rozsiahle priemyselné štrajky. Dôvodom je kontroverzný plán dôchodkovej reformy, ktorý podporuje Macron.…

Pridaj komentár