Miliardári investujú do čipov, ktoré vedia ovládať mozog

neuralink 1 e1563376079605

Zakladateľ Microsoftu Bill Gates a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos údajne investovali do spoločnosti Synchron, nového startupu s mozgovo-počítačovým rozhraním, ktorý chce konkurovať spoločnostiam ako Neuralink Elona Muska.

Agentúra Bloomberg uvádza, že v marci minulého roka Tom Oxley, odborník na mozgovo-počítačové rozhrania, večeral s Jeffom Bezosom, zakladateľom spoločnosti Amazon, aby prediskutovali Oxleyho novozaloženú spoločnosť Synchron Inc. Počas večere, ktorá sa konala v kalifornskom meste Ojai, Bezos prejavil záujem investovať do tejto firmy.

Vo štvrtok spoločnosť Synchron oznámila, že dokončila kolo financovania vo výške 75 miliónov USD, pričom časť investície poskytla spoločnosť Bezos Expeditions. Toto kolo viedla spoločnosť ARCH Venture Partners a zahŕňalo investície od spoločnosti Gates Frontier, pobočky rizikového kapitálu spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft Billa Gatesa, ako aj ďalších investorov. Okrem toho sa na kole financovania podieľalo aj niekoľko predchádzajúcich investorov vrátane spoločnosti Khosla Ventures a jej zakladateľa Vinoda Khoslu, ktorý Oxleyho predstavil Gatesovi.

Rozhrania mozog-počítač, známe aj ako BCI, majú potenciál interpretovať a stimulovať určité oblasti mozgu a skúmajú sa ako možná liečba poranení mozgu. Podľa Oxleyho v rozhovore noví investori pristupovali k spoločnosti Synchron „cez prizmu vplyvu na neurológiu v oblasti, ktorú potrebujú“. Oxley odhaduje, že približne 100 miliónov ľudí na celom svete má poruchy horných končatín a táto technológia by im mohla byť potenciálne prospešná.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorvátsko opäť dvíha ceny. Pozrite, koľko dáte za obed, kávu či pivo

Vďaka tomuto financovaniu dosiahla spoločnosť Synchron celkovú sumu 145 miliónov USD, čo z nej podľa výskumnej spoločnosti Pitchbook robí jednu z najviac financovaných spoločností v oblasti rozhrania mozog – počítač (BCI). Aj keď z hľadiska získavania finančných prostriedkov zaostáva za spoločnosťami, ako sú Neuralink Corporation Elona Muska a Science Corp. Maxa Hodaka, stále je ďaleko pred mnohými inými spoločnosťami v oblasti BCI. Je to významný úspech, najmä vzhľadom na nákladný proces schvaľovania BCI americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv.

Spoločnosť Synchron už zaradila troch pacientov do americkej štúdie, pričom dvaja z nich dostali implantát. Oxley očakáva, že zvyšní pacienti sa zaregistrujú a dostanú implantáty v najbližších mesiacoch. V priebehu jedného roka budú lekári týchto pacientov pozorovať a svoje zistenia oznámia americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). V minulosti FDA udelil spoločnosti Synchron status „prelomového“ lieku, čo zjednodušilo schvaľovací proces.

Elon Musk tvrdí, že Neuralink je tiež blízko k testom na ľuďoch. Ako uviedol Breitbart News:

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Obrovský hmyz ako mobil prišiel do Európy. Je takto ďaleko od Slovenska

Spoločnosť Neuralink, ktorá vyrába mozgové čipy Elona Muska, chce do šiestich mesiacov začať implantovať svoje mozgové implantáty do ľudských pacientov. Prieskum verejnej mienky Pew zo začiatku roka 2022 ukázal, že len 13 percent Američanov verí, že Muskove mozgové čipy budú pre spoločnosť prospešné.

Agentúra Bloomberg uvádza, že spoločnosť Neuralink, firma Elona Muska zaoberajúca sa mozgovo-počítačovými rozhraniami, na stredajšom večernom podujatí vo svojom sídle uviedla, že do šiestich mesiacov plánuje začať vkladať svoje počítačové mozgové implantáty veľkosti mince do ľudských pacientov. Táto správa prichádza napriek tomu, že drvivá väčšina Američanov si myslí, že vložiť počítačový čip do ľudského mozgu je pre spoločnosť hrozný nápad.

Musk uviedol, že zariadenie Neuralink, ktoré sa zdokonaľovalo v posledných rokoch, sa bude ľuďom implantovať pomocou robota, ktorý im vyreže kus lebky a pripojí zariadenie k mozgu. Diskusie s Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) znamenajú, že spoločnosť môže plánovať začatie prvých testov na ľuďoch v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov, povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *