- 31 marca, 2023
- Zatiaľ bez komentára
- 4minúty čítania
Mení sa globálna moc: Saudská Arábia sa pripojila k hospodárskemu a bezpečnostnému bloku vedenému Čínou

Saudskoarabská vláda schválila čiastočné členstvo kráľovstva v hospodárskom, politickom a bezpečnostnom bloku pod vedením Číny, čo je najnovším dôkazom významných zmien v dynamike globálnej moci.
Saudská Arábia vstúpi do Šanghajskej organizácie spolupráce s počiatočným štatútom „partnera pre dialóg“. ŠOS bola založená v roku 2001 a tvoria ju Čína, Rusko, India, Pakistan, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan.
Očakáva sa, že Irán sa stane plnoprávnym členom neskôr v tomto roku, zatiaľ čo ďalšími partnermi v dialógu sú dve ďalšie krajiny, ktoré tradične patria do sféry vplyvu USA: Katar a Egypt. V auguste členovia ŠOS zorganizujú spoločné „protiteroristické cvičenie“ v ruskej Čeľabinskej oblasti – severne od Kazachstanu – s cieľom zdôrazniť bezpečnostnú zložku skupiny.
„So zapojením týchto rivalov USA to skutočne vyzerá, že multipolarita je tu teraz v plnom prúde,“ hovorí Jonathan Fulton, pracovník Atlantickej rady, pre denník The Wall Street Journal.
Rozhodnutie Saudskej Arábie prichádza tri mesiace po návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Saudskej Arábii a len niekoľko dní po tom, čo štátna spoločnosť Saudi Aramco vydala dve globálne prekvapivé vyhlásenia signalizujúce výrazný tlak na Čínu: Saudský petrochemický gigant postaví v Číne rafinériu v hodnote 10 miliárd dolárov a získa 10 % podiel v poprednej čínskej ropnej rafinérii.
Čína nedávno sprostredkovala zblíženie medzi dlhoročnými blízkovýchodnými rivalmi Saudskou Arábiou a Iránom. Obe krajiny oznámili, že obnovia plné diplomatické vzťahy, a kráľovstvo ocenilo Čínu za to, že poslúžila ako „most“, ktorý to umožnil. Si povedal, že tento dialóg „bude zohrávať dôležitú úlohu pri posilňovaní regionálnej jednoty a spolupráce“.
Keď už hovoríme o regionálnej spolupráci, Saudská Arábia je tiež blízko k obnoveniu diplomacie so sýrskou vládou, ktorá sa stala cieľom zmeny režimu zo strany Spojených štátov s výdatnou saudskou pomocou a ktorá naďalej znáša pretrvávajúcu prítomnosť amerických vojsk.
Všetky tieto udalosti poukazujú na slabnúci vplyv Spojených štátov a rastúci vplyv Číny. Zlovestné je, že rastúci počet členov ŠOS pripravuje pôdu pre ďalšiu fázu de-dolarizácie, čo je trend, ktorý hrozí vymazaním základného kameňa americkej moci.
Znepokojení americkí predstavitelia varovali svoje blízkovýchodné pobočky, že niektoré formy spolupráce s Čínou by mohli podkopať ich postavenie v USA…..