• 31 marca, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Mení sa globálna moc: Saudská Arábia sa pripojila k hospodárskemu a bezpečnostnému bloku vedenému Čínou

Mení sa globálna moc: Saudská Arábia sa pripojila k hospodárskemu a bezpečnostnému bloku vedenému Čínou

Saudskoarabská vláda schválila čiastočné členstvo kráľovstva v hospodárskom, politickom a bezpečnostnom bloku pod vedením Číny, čo je najnovším dôkazom významných zmien v dynamike globálnej moci.

Saudská Arábia vstúpi do Šanghajskej organizácie spolupráce s počiatočným štatútom „partnera pre dialóg“. ŠOS bola založená v roku 2001 a tvoria ju Čína, Rusko, India, Pakistan, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan.

Očakáva sa, že Irán sa stane plnoprávnym členom neskôr v tomto roku, zatiaľ čo ďalšími partnermi v dialógu sú dve ďalšie krajiny, ktoré tradične patria do sféry vplyvu USA: Katar a Egypt. V auguste členovia ŠOS zorganizujú spoločné „protiteroristické cvičenie“ v ruskej Čeľabinskej oblasti – severne od Kazachstanu – s cieľom zdôrazniť bezpečnostnú zložku skupiny.

„So zapojením týchto rivalov USA to skutočne vyzerá, že multipolarita je tu teraz v plnom prúde,“ hovorí Jonathan Fulton, pracovník Atlantickej rady, pre denník The Wall Street Journal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Švajčiarske hlavné mesto hlasovalo za legálny kokaín

Rozhodnutie Saudskej Arábie prichádza tri mesiace po návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Saudskej Arábii a len niekoľko dní po tom, čo štátna spoločnosť Saudi Aramco vydala dve globálne prekvapivé vyhlásenia signalizujúce výrazný tlak na Čínu: Saudský petrochemický gigant postaví v Číne rafinériu v hodnote 10 miliárd dolárov a získa 10 % podiel v poprednej čínskej ropnej rafinérii.

Čína nedávno sprostredkovala zblíženie medzi dlhoročnými blízkovýchodnými rivalmi Saudskou Arábiou a Iránom. Obe krajiny oznámili, že obnovia plné diplomatické vzťahy, a kráľovstvo ocenilo Čínu za to, že poslúžila ako „most“, ktorý to umožnil. Si povedal, že tento dialóg „bude zohrávať dôležitú úlohu pri posilňovaní regionálnej jednoty a spolupráce“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

Keď už hovoríme o regionálnej spolupráci, Saudská Arábia je tiež blízko k obnoveniu diplomacie so sýrskou vládou, ktorá sa stala cieľom zmeny režimu zo strany Spojených štátov s výdatnou saudskou pomocou a ktorá naďalej znáša pretrvávajúcu prítomnosť amerických vojsk.

Všetky tieto udalosti poukazujú na slabnúci vplyv Spojených štátov a rastúci vplyv Číny. Zlovestné je, že rastúci počet členov ŠOS pripravuje pôdu pre ďalšiu fázu de-dolarizácie, čo je trend, ktorý hrozí vymazaním základného kameňa americkej moci.

Znepokojení americkí predstavitelia varovali svoje blízkovýchodné pobočky, že niektoré formy spolupráce s Čínou by mohli podkopať ich postavenie v USA…..

Podobné články

Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

Prečo Čína kope 10 kilometrov do…

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza…
Niečo sa chystá? „Pripravte sa na najhoršie!“ vyhlásil čínsky prezident

Niečo sa chystá? „Pripravte sa na…

Vodca čínskej komunistickej strany Si Ťin-pching 30. mája povedal svojim najvyšším predstaviteľom národnej bezpečnosti, aby boli pripravení na „najhoršie scenáre“ a…
Obrovský medveď pod Tatrami vyliezol na strechu za ľuďmi. Celé je to však úplne inak

Obrovský medveď pod Tatrami vyliezol na…

V posledných dňoch sa na sociálnych médiách a internetových platformách objavilo video, ktoré rýchlo získalo veľkú pozornosť. Zábery ukazujú medveďa, ktorý…
USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín chce pod krídla Číny a Ruska do BRICS

USA majú silnú konkurenciu: 20 krajín…

Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi…
Čína bojkotuje podujatie G20 v Kašmíre

Čína bojkotuje podujatie G20 v Kašmíre

Čína vynechá nadchádzajúce podujatie skupiny G20 v Indiou kontrolovanej časti sporného Kašmíru, uviedol v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang…
Konflikt s Ruskom a Čínou sa blíži: Vie niečo, čo my nie? Britský minister obrany varuje svet

Konflikt s Ruskom a Čínou sa…

Minister obrany Ben Wallace varoval, že Spojené kráľovstvo by sa v nasledujúcich siedmich rokoch mohlo dostať do priameho konfliktu s Ruskom…

Pridaj komentár