• 16 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Masaker v Británii! Ceny potravín vyleteli na takéto sumy

Masaker v Británii! Ceny potravín vyleteli na takéto sumy

Podľa najnovších zistení spotrebiteľského prieskumu Which? sa ceny potravín v Británii naďalej zvyšujú, pričom ceny niektorých mäsových výrobkov, jogurtov a zeleniny sa za posledný rok zdvojnásobili.

Mesačný prieskum, ktorý si objednala Agentúra pre potravinové štandardy (FSA), v utorok odhalil, že inflácia v kategóriách, ktoré predtým zaznamenali najvýraznejší nárast – vrátane mlieka, masla, nátierok a pekárenských výrobkov – sa mierne zmiernila, ale ostatné základné skupiny potravín z mesiaca na mesiac naďalej rástli.

Z aprílovej analýzy firmy týkajúcej sa viac ako 26 000 potravín a nápojov v ôsmich veľkých supermarketoch vyplynulo, že v priemere sa náklady na mäso, ryby, jogurty a zeleninu zvýšili o 15 %, 16,5 %, 21,8 % a 15,3 %.

„Pri pohľade na priemery za dlhšie trojmesačné obdobie sme zistili niekoľko príkladov, keď sa ceny jednotlivých položiek v priebehu jedného roka zdvojnásobili,“ uvádza sa v správe.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Začalo to: Ukrajinci spustili masívnu ofenzívu, umierajú stovky vojakov, Rusi sa bránia

V spoločnosti Asda vzrástla cena Morliny Frankfurters (350 g) z priemerných 1,25 GBP (1,56 USD) na 2,42 GBP (3,03 USD), čo predstavuje 93,8 % nárast v porovnaní so situáciou pred rokom. Balenie štyroch kusov hnedej cibule v Morrisons vzrástlo zo 65 pencí na 1,24 GBP, čo predstavuje viac ako 90 % nárast za 12 mesiacov.

Medzitým cena syra Aberdoyle Dairies Natural Cottage Cheese v Lidli prudko vzrástla zo 67 pencí v roku 2022 na 1,34 GBP v tomto roku, čo predstavuje 100,9 % nárast.

„Tieto príklady masívneho nárastu cien niektorých bežných druhov potravín v supermarketoch ukazujú, aké ťažké je, najmä pre zákazníkov s nízkymi príjmami, udržať si zdravú stravu,“ uviedol výskumník. „Medzi ďalšie kategórie potravín, v ktorých inflácia z mesiaca na mesiac naďalej rástla, patria džúsy, čokoláda, voda, ryby, chladené hotové jedlá a syry.“

Agentúra vyzvala premiéra Riša Sunáka, aby zasiahol v prospech spotrebiteľov, ktorí zápasia s problémami, vzhľadom na to, že jej najnovšie údaje ukazujú, že inflácia potravín zostáva na „šokujúco vysokej úrovni“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Členovia NATO môžu poslať svojich vojakov na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliancie

„Je veľmi znepokojujúce vidieť, že výrobky ako mäso, syr a zelenina, na ktoré sa ľudia spoliehajú, stále rýchlo zdražujú,“ povedala Sue Daviesová, vedúca oddelenia potravinovej politiky v organizácii Which? „Supermarkety musia poskytovať transparentné ceny, aby ľudia mohli ľahko zistiť, ktoré výrobky sú najvýhodnejšie,“ dodala Daviesová.

Podľa oficiálnych údajov sa miera inflácie v Británii minulý mesiac mierne znížila, ale stále zostáva nad 10 %, pričom náklady na potraviny a nápoje sú na 45-ročnom maxime.

Hlavný ekonóm Bank of England Huw Pill koncom apríla vyhlásil, že britské domácnosti a podniky musia akceptovať, že sú chudobnejšie, a mali by prestať žiadať zvyšovanie miezd a tlačiť ceny nahor.

Podobné články

Už dlho konzumujete výrobky s obsahom červov: Tu je 5 najobľúbenejších príkladov

Už dlho konzumujete výrobky s obsahom…

Na začiatku roka 2023 Európska únia povolila používanie viacerých výrobkov z hmyzu v potravinárskom priemysle. Niektorých ľudí toto riešenie pobúrilo, ale…
Takto zistíte, či je v sladkostiach pridaný hmyz. Dávajú ho už skoro všade

Takto zistíte, či je v sladkostiach…

O pridávaní hmyzu do potravín sa hovorí už nejaký čas. Toto riešenie, hoci je v súlade s predpismi Európskej únie, má…
Trik babičky na čerstvý chleba tri týždne. Vložte k chlebu túto vec, ktorú má každý

Trik babičky na čerstvý chleba tri…

Aby ste sa vyhli plytvaniu potravinami, je dôležité vedieť, ako ich skladovať. Navrhujeme jednoduchý spôsob, ako predĺžiť čerstvosť chleba. Stačí, ak…
Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila povinné akcie na potraviny. Veď toto je raj!

Slováci do Maďarska: Vláda tam nariadila…

Od štvrtka 1. júna majú obchody s potravinami v Maďarsku novú povinnosť – povinné akcie na tovary. Podľa nariadenia vlády musia…
Česi majú potraviny, kde nakúpia lacnejšie ako v Kauflande či Bille. Mesačne ušetria aj 300€

Česi majú potraviny, kde nakúpia lacnejšie…

Nedávno sme sa dozvedeli, že miestne reťazce supermarketov nezneužívajú svoju trhovú silu. Ľudia, ktorí skutočne chodia nakupovať, sa však nad takýmto…
Británia je „de facto“ vo vojne s Ruskom – Medvedev

Británia je „de facto“ vo vojne…

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev označil Spojené kráľovstvo za krajinu, ktorá vedie „nevyhlásenú vojnu“ proti Rusku. Tento komentár prišiel po tom,…

Pridaj komentár